Rozhovor s ministrem zahraničí ČR
Josefem Zieleniencem z roku 1993

 

Dne 12.3.1993 byl ministr Zielenec na besedě s občany Hranic na Moravě. Po zdárné besedě jsem si dovolil požádat pana ministra zahraničních věcí České republiky o rozhovor a předal jsem mu písemně otázky. Pan ministr mi odpověděl:

„Ze kterých jste novin?“ „Necenzurované, pane ministře, dříve Rudá Kráva“, odvětil jsem panu ministrovi.

„Já se na ty otázky podívám obecně a vzhledem k tomu, že mám vůči vašim novinám velké výhrady, dám Vám vědět. Teď vám ale odpovídat na nic nebudu.“ Tím ukončil zdárně se rozbíhající interview náš pan ministr...

Vzhledem k tomu, že pan ministr je zaneprázdněn řízením zahraniční politiky České republiky a mohlo by se snad nedej Bože stát, že by se mu písemné otázky mohly někam zatoulat, dovolím si otázky opět písemně připomenout.

1. Kdy, kde, a v jaké rodině jste se narodil?

2. Jak se Vaše rodina dostala do země, kde jste se narodil?

3. Víte, jaký byl osud polských komunistů a pracovníků Kominterny konce třicátých let v bývalém SSSR?

4. Čemu Vaše rodiče vděčí za to, že stalinské čistky, jako snad jediní členové vedení Komunistické strany Polska, přežili?

5. Do jaké míry použilo podle Vašeho mínění NKVD při vyvražďování polských komunistů svou osvědčenou agenturní síť v jejich řadách?

6. Čím si členové vaší polské rodiny získali takovou důvěru NKVD a její nástupkyně KGB, že byli po těchto vražedných čistkách prověřeni pro práci v diplomatických službách Sovětského svazu?

7. Do kdy jste žil v Moskvě a jakou školu jste tam navštěvoval?

8. Byl jste v SSSR členem Komunistického svazu mládeže a pokud ano, v jakých funkcích?

9. Jakými zaměstnaními prošli Vaše rodiče v Moskvě a v jakých funkcích působili v zahraničí?

10. Z jakého důvodu se Vaše rodina přemístila začátkem 60. let do Prahy, proč Váš bratr zůstal v Polsku a z jakého důvodu nežil s rodinou v Praze?

11. Jaké jazykové vybavení měla Vaše rodina při odjezdu do Československa a jaké zaměstnání získali Vaše rodiče po příjezdu k nám?

12. Kdy jste u nás maturoval, na jaké odborné střední škole a kam jste šel studovat po maturitě?

13. V jakých politických stranách a společenských organizacích jste působil a v jakých funkcích?

14. Do jakého zaměstnání jste po absolvování VŠE nastoupil a jakými zaměstnáními jste prošel do 17. listopadu 1989?

15. Kolikrát a do jakých zemí jste měl povolen výjezd a kým před 17. listopadem?

16. Jste signatářem Charty 77, když ne, tak proč?

17. Co jste dělal na obranu politických vězňů a jaké postoje jste zaujímal v letech masových demonstrací proti komunistické diktatuře v letech 88-89?

18. Znal jste některé pracovníky Prognostického ústavu před 17. 11. 1989, když ano, které konkrétně?

19. Mohl by jste nám něco říci o Vašich politických aktivitách těsně před a těsně po 17. listopadu a na které straně barikády jste se angažoval?

20. Co jste dělal mezi 17. listopadem a tím vzácným okamžikem, kdy jste se náhle, z ničeho nic, zjevil ve vedení „pravicové“ ODS? Kdo vás tam dostal?

21. Je pravdou, že jste se ucházel po 17. 11. 1989 o akademickou kariéru a je-li to pravda, proč jste neuspěl?

22. Kdy hodláte požádat o občanství České republiky, pokud ho nemáte a kdy jste o toto občanství žádal, pokud ho máte a kdy Vám bylo uděleno? Vzdal jste se už sovětského státního občanství a pokud ano, tak kdy?

Děkuji Vám velmi srdečně za vaše případné odpovědi

Luděk ŠIŠÁK


Autor: Šišák Luděk

N.N. 07/1993, strana 15

 

Aktualisační dodatek Necenzurovaných novin: Na žádnou z těchto veřejně položených otázek Josef Zieleniec ani po osmi letech neodpověděl...