Jihlavský exkomunista Petr Chytka podniká s domem, který mu nepatří, zastavil ho bance, veřejnosti lže, před novináři se ukrývá...

Jedním z posledních »křiklavých« restitučních případů, který 8. prosince 1998 řešil jako odvolací Krajský soud (KS) v Brně, je případ Ivany Kohoutkové z Rosenheimu. Té soud nepřiznal právo na vrácení domu, který vlastnila před svou emigrací v roce 1981. A nejen to: Podle rozsudku by paní Kohoutková měla zaplatit ještě soudní náhrady ve výši kolem 20. 000 korun. Skutečnost, že po listopadu 1989 byla soudem plně rehabilitována na tom nic nemění. Podle zákona o mimosoudních rehabilitacích nesplňuje základní restituční podmínku: ?Nedošlo k naplnění podmínky státního občanství,? zní v odůvodnění rozsudku soudu, který jako »věcně správný« potvrdil rozhodnutí Okresního soudu v Jihlavě a vyhověl žalovaným. Autor: Josef Maraczi (květen 1999)

Cesta do emigrace = ztráta majetku

Manželé Milan a Ivana Kohoutkovi 6. září 1981 vycestovali s dětmi do Jugoslávie, aby opustili tehdejší komunistické Československo a usídlili se ve Spolkové republice Německo. V Jihlavě-Hosově zanechali rodinný domek, který spolu s příbuznými více než sedm let stavěli.

Okresní soud v Jihlavě 23. února 1982 oba odsoudil pro trestný čin opuštění republiky k nepodmíněnému odnětí svobody na 12 měsíců a uložil trest propadnutí majetku státu. ?Stupeň nebezpečnosti jednání obou obžalovaných je zvyšován i tím, že každý občan, který zůstane v cizině, je vytěžován zahraničními centrálami v neprospěch ČSSR,? napsal do zdůvodnění rozsudku předseda senátu Jaroslav Pospíchal.

Zabavený dům s pozemky finanční odbor ONV převedl ne MěNV v Jihlavě. O jeho koupi projevili zájem dva kupci. Sestra paní Kohoutkové, paní Feldmanová s manželem, a Petr Chytka (pionýr, svazák, komunista). V případě prvních uchazečů o koupi ji nedoporučil Vratislav Svoboda, vedoucí tajemník OV KSČ v Jihlavě, řka: ?Považuji za politicky nežádoucí, aby zabavený majetek zůstal v rodině!? Navíc ani ONV ani MěNV na písemné žádosti o koupi domu manželům Feldmanovým nikdy neodpověděly. A tak 7. července 1982, za účasti ss. Frühaufa, předsedy ONV Jihlava, Leoše Kerleho, vedoucího finančního odboru MěNV v Jihlavě a děkana Vaculíka, rektora Vysoké školy zemědělské v Brně a otce Věry Chytkové, si dům společně s dceruškou prohlédli. Z podnětu a souhlasu soudruha Frühaufa, nakonec na své 27. schůzy Rada MěNV v Jihlavě (6. 8. 1982), projednala návrh na prodej domu manželům Chytkovým a svým usnesením prodej schválila.

 

Ani okresní či krajský soud nepomohl...

Usnesením Okresního soudu (OS) v Jihlavě ze dne 13. února 1991 Ivu Kohoutkovou odsuzující rozsudek téhož soudu z roku 1982, jak ve věci odsouzení tak propadnutí majetku čsl. státu, byl zrušen k datu jeho vydání. Paní Kohoutková, která v zahraničí v roce 1987 ovdověla, se dovolávala práva u Ústavního soudu v Brně a OS v Jihlavě. Tomu podala písemný návrh za sebe a dvě děti na zahájení řízení o vydání věci původním majitelům. Ve věci tentýž soud rozhodl 10. června 1992 usnesením, že řízení se zastavuje. ?Soud ještě před zahájením jednání zkoumal podmínky řízení (...) a zjistil, že ani jeden z navrhovatelů není československým státním občanem a nemá v Československu trvalé bydliště. (...) Navrhovatelé nejsou oprávněnými osobami ve smyslu citovaného ustanovení a nejsou tudíž aktivně legitimováni k podání tohoto návrhu,? píše v odůvodnění JUDr. Zina Uhlířová. Za bezpředmětný považují tento návrh i manželé Chytkovy a odmítají nemovitost dobrovolně vydat.

V roce 1991 paní Kohoutkové ve věci domu písemně sdělil Karel Hadrava, náměstek ředitele České státní spořitelny v Jihlavě: ?Na výše uvedené nemovitosti je již zřízeno zástavní právo v náš prospěch na základě smlouvy ze dne 11. 6. 1990?. ?Vím, že je spousta obyčejných prostých komunistů i bezpartijních, kteří by za vlastní peníze okamžitě jeli do Prahy manifestovat svoji podporu solidnímu programu KSČ,? psal v narudlém tisku Petr Chytka v prosinci 1989, ještě jako ředitel Společného podniku pro opravu strojů v Telči. Později založil s ?kolegy? a. s. Riemer, zaregistrovanou v Brně, je majitelem firem Investment, Tranza a dalších. Zatímco původní, nekomunističtí vlastníci rodinného domku, čekají na spravedlnost.

Prostý komunista Chytka (komentář)

Bývalý soudruh Chytka doslova nesnáší novináře. Když jsem ho u jednoho ze soudních stání fotografoval, čekaje před vstupem do soudní síně, nechtělo se mu. Očekával jsem od něj pak ránu pěstí (jak jsem si u podobných stání a lidí zvyknul), ale on mi pouze strčil jemně hlavu až na objektiv foťáku. Když jsem ho pak fotil teleobjektivem z křoví před budovou soudu, státní policisté zjistili koho že to fotím (pana podnikatele), načež došlo k několikaminutové ostré výměně názorů. Policisté odešli až poté, kdy jsem lpěl na protokolaci vzájemného střetu.

Podobně se Chytka zachoval k redaktorům Arne Valenovi a Terje B. Englundovi, kteří o případu psali až v Norsku. Po zkušenostech v Čechách v článku varovali podnikatele před investicemi v ČR. Chytka se před nimi v domě skrýval a nepomohlo ani házení únorových koulí sněhu do okna konfiskátu. Stejnou měrou se ukrýval před Jaromírem Markem, který případ natočil pro pořad České televize v Brně s názvem Souvislosti.

Jinou zkušenost má Oldřich Malina, ostravský redaktor České televize, který reportáž točil pro televizní pořad ?Ta naše povaha česká?. Ten s kamerou v ruce a filmovým štábem navštívil řadu agentů Státní bezpečnosti, bývalých soudruhů včetně Jakeše, kteří konfiskáty dodnes okupují, a každý z nich ho ochotně přivítal. Petr Chytka dokonce přijel do ČT na Kavčí hory a zcela dobrovolně vyprávěl a povídal. Když jsem se potom u piva Oldy ptal, jak to vlastně dělá, když mě titíž lidé napadali pěstmi, řekl: ?Vždycky jim říkám, že nejdu proti nim. Samozřejmě, jiná věc je ta, když potom v televizi uvidí, co jsem z toho udělal a na čí straně stojím. To už mě asi nikdy nebudou chtít vidět.?

Jak je patrné, bývalý komunisté a agenti STB (řečeno “havlovsky”) touží po lásce, porozumění a odpuštění...