TISKOVÁ INFORMACE Z TISKOVÉHO BRIEFINGU
v návaznosti na tiskovou konferenci pořádanou dne 1. července 1996 klientem naší společností firmou NiKO, a.s.

REHABILITACE SPOLEČNOSTI VE SVĚTLE JEJÍ HISTORIE - PREZENTACE ZÁKLADNÍ MYŠLENKY PROGRAMU OŽIVENÍ EKONOMICKÉHO KLIMATU V ČESKÉ REPUBLICE - PŘEDPOKLADY PRO REALIZACI

Uveřejněný text:
Kapitálová společnost Česko-Moravský kapitál a.s. (ČMK) měla kromě řady dalších investičních projektů ve spolupráci s NiKO a.s., vítězem prvního výběrového řízení na dostavbu tzv. Nové budovy Českého rozhlasu, zajišťovat finanční zdroje pro profinancování změny konceptu využití a dostavby této zatím nechvalně známé pražské dominanty. Spolupráce byla v polovině roku 1996 přerušena zásahem orgánů činných v trestním řízení, které uvalily na 18 měsíců vazbu na předsedu představenstva ČMK, tehdy pro údajný pokus o páchání rozsáhlé hospodářské trestné činnosti.


ING. ALOIS VAŠÍČEK, CSc.
OFICIÁLNĚ OHLÁSIL OBNOVENÍ ČINNOSTI ČESKO-MORAVSKĚHO KAPITÁLU

Ing. Alois Vašíček, CSc., předseda představenstva ohlásil obnovu činnosti ČMK v plném rozsahu a požadavky, které předkládá naše společnost v souvislosti s rehabilitací minulou perzekucí dotčených členů představenstva. Ty zahrnují vyrovnání přímých ztrát a škod ze strany státu a vytvoření podmínek pro reálný start programu. Společnost ČMK dává v tomto přednost řešení dosaženého dohodou, jakkoliv byla nucena podat občansko právní žalobu s návrhem na náhradu škody ve výši 87 miliard Kč.
Generální ředitel společnosti při této příležitosti objasnil dosavadní historii vývoje podnikání ČMK, především pak ve vztahu k programu "Oživení ekonomického klimatu v České republice využitím ekologických technologií a metody optimalizace regionálních trhů" a praktických možností jeho realizace.

Program přináší původní metodu revitalizace části české ekonomiky oživením části výrobně-obchodního sektoru cestou zakládání flexibilních výrobních podniků, využívajících nejmodernějších technologií a transparentních kapitálových zdrojů.

Komplexně zpracovaná dokumentace programu tvoří významnou část firemního know-how ČMK a.s., stejně tak jako řada unikátních českých patentů a v reálné praxi opakovaně ověřená procedura obchodování s kapitálovými deriváty.

Nechceme žít v době, kdy dnes spletitý labyrint privatizačních tunelů bude ještě ke všemu dlouhodobě a beztrestně využíván k tomu, aby do něho byly "ukládány" podobné příběhy. Uděláme vše pro to, aby tendence k této nebezpečné praxi byly natrvalo zastaveny...

Interview s ING. ALOISEM VAŠÍČKEM, CSc.

"Na osmnáct měsíců jsem byl uložen do tunelu vyhloubeného hluboko pod bývalou Ekoagrobankou" řekl nám Ing. Alois Vašíček, CSc., předseda představenstva firmy Česko-Moravský kapitál a.s. v exkluzivním rozhovoru pro……
Tunel - to slovo jsme si zařadili do běžného slovníku a asi tam s ním ještě nějakou dobu zůstane. Už nás nevyvádí nás z míry skutečnost, že celý proces majetkového tunelování byl legální. Alespoň podle dosavadního efektu akcí typu "čisté ruce". Po světě chodí bezstarostně ti, kdo se nejvíce zasloužili, že v naší řeči jsou slova "tunel", "tunelování" a jejich odvozené tvary v posledních letech frekventovány snad ještě více, nežli jak tomu bylo v dobách největšího rozkvětu železnice či těžby černého uhlí v Ostravsko-karvinské pánvi. Můžeme v téhle souvislosti naznačit snad jediné pozitivum: jak ten náš jazyk je stále živý a schopný přiřadit nový obsah starým a už trošku "ošoupaným" a na první pohled z módy vyšlým pojmům…
Leckoho možná sice napadlo, že jev tunelování je neklamnou známkou stavu opravdu hlubokého a velmi temného bezpráví. Některý už třeba domyslel i to, že takový stav by mohl mít i mnohem závažnější projevy, nežli jen "morálně neoprávněné" přesuny mnohamiliardových hodnot z vlastnictví státu do rukou prapodivných "kapitalistů" bez peněz. Málokdo si ale byl doslova ještě před několika týdny ochoten přiznat, že tomu tak skutečně je. Aniž jsme to jen tušili, tak vedle podvodníků, kteří chodí beztrestně po svobodě a vysmívají se nám dnes na každém kroku, docházelo k zatýkání a dlouhodobému vazebnímu věznění nevinných lidí. A nejenže nevinných, kolikrát právě těch, kteří chtěli a také prokazatelně uměli proces všeobecné tuneláže zastavit. Nebo přinejmenším mu nastavit pečlivě naleštěné zrcadlo tím, že by přišli s konkurenční, čistou podnikatelskou alternativou postavenou proti tomuto zmaru. A tak díky nejasné legislativě a nedostačující obeznámenosti exekutivy policií počínaje a některými nezávislými soudci konče s problematikou kapitálového trhu vznikla v České republice nová kategorie nevinně vězněných. Dnes ještě netušíme, kolik jich vlastně je. Nejsme si v tuto chvíli ještě jisti tím, jak je vlastně máme pojmenovat. Třeba nám pomůže některý čtenář. K tomuto tématu se po čase vrátíme.
V tomto čísle přinášíme rozhovor s jedním z postižených. Je jím český finančník a podnikatel, původně však akademický badatel, autor či spoluautor více jak 40 patentovaných vynálezů, otec dvou malých dětí, Ing. Alois Vašíček, CSc. A pokud se vám při čtení následujících řádků začne místy dělat husí kůže, pak vězte, že to, co čtete není žádná hra od pana Václava Havla. Ten na Hradě už asi na vlastní dramatickou tvorbu nemá v poslední době silné pomyšlení. Ani to není romanticko-sadisticky pábitelská abstrakce z pera pana Hrabala. Ovšem, kdyby o tom všem věděl, možná by se nespokojeně obracel v hrobě z toho, že téhle historii nemůže napsat. Dál už tedy jen jedna z dnešních realit, co nás (i vás) právě teď obklopují a kterých je už na čase si začít všímat.

Pane inženýre, jak dlouhou dobu jste strávil ve vazbě a kvůli čemu to vlastně bylo?
Ve vazbě jsem strávit 18 měsíců, tj. 540 dní. Ze začátku jsem netušil proč i když mi sdělili pro mne těžko pochopitelné obvinění: podezření ze závažné hospodářské kriminality respektive pokus o podvod. Měl jsem úředníky bývalé Ekoagrobanky Ústí nad Labem požádat o bankovní garanci ke krytí jednoho z investičních záměrů, jehož financování renomovaným západoevropským partnerem bylo zprostředkováváno naší firmou Česko-Moravský kapitál. Po té době mne propustili, ale obvinění ze mne nebylo sejmuto dodnes. Ještě nebylo ukončeno takzvané "předběžné šetření". Pochopitelně, myslím si o tom své. Je už totiž i laikům zcela zřejmé, že jsem se ničeho protiprávního nedopustil a účel mého obvinění a zatčení byl pravděpodobně v něčem docela jiném.
Skutečně chcete tvrdit, že je možné, aby po dobu 18 měsíců nebylo možno uzavřít předběžnou fázi šetření ve vašem případě v situaci, kdy vazební věznice nám "praskají ve švech" a do vazby údajně nemohou být umísťováni už ani agresivní recidivisté, u kterých je vina nesporná?
Ano, tak to je. A rozhodně jsem nebyl jediným obviněným svého druhu. A k té době trvání mé vazby? Možná to bylo tím, že při prohlídkách bytu a firemních prostor byly zabaveny tisíce stran dokumentů. Týkaly se vesměs našeho podnikání a ve většině případů byly součástí obchodního tajemství naší firmy, které mělo značnou hodnotu. O tom, že absolutně nesouvisejí s obviněním, se musel vyšetřovat zřejmě přesvědčovat dlouhou dobu. No prostě, než to vyšetřovatel všechno přečetl, uběhlo pár let… Tedy, kdybych byl vyšetřovatelem já a měl vám odpovědět na tuto otázku bez arogance nebo ironie (a já jsem od něho jiné odpovědi na moje otázky nikdy neslyšel), opravdu nevím, co bych vám řekl. Vždyť je to do očí bijící. Je totiž nemožné se při standardním pracovním nasazení nedobrat jasného závěru ve věci jasně formulovaného obvinění, založeného na údajném obsahu jednoho jediného dokumentu, který měl můj vyšetřovatel od samého počátku vyšetřování na svém stole.
No, asi pan vyšetřovatel nečte příliš rychle… zmínil jste se o vašem podniku a jakýchsi investičních operacích. V čem ale vlastně firma podniká?
Firmy mám dvě. Ta první se jmenuje V.S.K a je to společnost s ručením omezeným, původně jsem ji zakládal k realizaci některých mých patentů a po dvou letech od svého vzniku dosahovala ročního obratu cca 120 milionů korun. Druhá firma, Česko-Moravský kapitál, je akciovou společností se základním jměním Kč 19.600.000.000,-. Tato firma byla založena po dohodě s našimi zahraničními partnery a měla sloužit zejména k realizaci programu "Oživení ekonomického klimatu v České republice s využitím ekologických technologií a metod regionální optimalizace trhu", v předmětu podnikání tedy je mimo jiné správa kapitálu a transfer progresivních technologií. Před mým zatčením byla připravena, smluvně investičně zahraničními zdroji zajištěna, více jak desítka projektů při celkovém investičním objemu přes 30 miliard Kč. K faktickému profinancování vzhledem k mému uvěznění, pošpinění jména i zabavení podstatné části dokumentace a agend nezbytných k realizaci podnikání ve větší míře doposud nemohlo dojít. Celý proces bude možno obnovit až po mé úplné rehabilitaci a rozkrytí několika případů prokazatelně uskutečněných finančních transferů výnosů z obchodů našimi kapitálovými deriváty v kapacitě několika miliard Kč, které velmi pravděpodobně byly do České republiky převedeny, ale nám se dodnes nepodařilo je dohledat, dílem protože zmizely v dnes už neexistujících menších bankách.
Pokud by došlo k vaší rehabilitaci, jaký přínos by to podle vás mělo pro českou ekonomiku?
V tuto chvíli nelze sice zodpovědně slibovat na 100 % rychlé obnovení přílivu zahraničního fondového kapitálu. Jméno, které jsem si v zahraničí tvořil řadu let, bylo opravdu značně poškozeno. Co ale slíbit mohu je, že by naše firma významně pomohla rozhýbat trh s tzv. kapitálovými deriváty. To by znamenalo trvalý příliv velkého objemu čistých investičních zdrojů. Vedle toho bychom se pochopitelně pokusili aplikovat náš původní program. Vždyť ten je založen na unikátním know-how, které nemusíme nikde draze kupovat. Je naše. A navíc se s postupující dobou ukazuje, že právě naše pojetí revitalizace určitého segmentu výroby a obchodu může být skutečně důležitým přístupem k obnovení relevantní hladiny konkurenceschopnosti českých výrobků.
Trochu nás zarazila suma vyjadřující základní kapitál vaší společnosti, můžete říci něco bližšího, jak jste k takovému kapitálu, srovnatelnému například se základním kapitálem společností jako je ČEZ apod. vlastně přišel?
Pro účely založení ČMK a.s. jsme nechali ocenit jeden z mých patentů. Týká se zpracování odpadních plastů na volné uhlovodíkové řetězce, využitelné kupříkladu jako palivo do spalovacích motorů nebo pro vytápění. Ocenění prováděl mezinárodně renomovaný soudní znalec a soudce rejstříkového soudu tento vklad bez průtahů uznal. Společnost byla řádně zapsána a je vedena v OR.
Stejně ale je to na naše poměry velmi neobvyklý model vytvoření kapitálové společnosti prakticky bez peněz a nebo hmotného majetku. Nesetkáváte se v tomto směru s určitou primární nedůvěrou potenciálních partnerů?
Pro nás byla realizace tohoto modelu jen cestou k dosažení jednoho z postupných cílů - založení kapitálové společnosti s nepřehlédnutelným základním jměním. V době, kdy jsme toto realizovali, jsme nijak hluboce nezvažovali řadu návazných aspektů, které jsme možná hluboce zvažovat měli. Je pravda, že náš krok byl bezprostředním impulsem ke svolání mimořádného zasedání Poslanecké sněmovny parlamentu, která tehdy rozhodla o zpřísnění podmínek uznávání vkladů nehmotného majetku do obchodních společností. Náš krok tehdy způsobil mezi státními úředníky a některými poslanci vlnu zděšení. Víte, zdá se, že to je zatím příznačné pro naši dobu a lidi: jakmile se objeví někdo, kdo skutečně vystoupí z řady, je třeba mu dát okamžitě po hlavě. Jakoby to, že někdo představil novou cestu, jak odkrýt a objektivizovat obrovské hodnoty vyplývající z lidského potenciálu, výzkumných a výrobních tradic této země, bylo škodlivé. Ale ptáte se, zda nám tento způsob vytvoření kapitálové společnosti byl na překážku. U závistivců jistě. U našich partnerů doma nikoliv, těmi byli ti, kdo nás žádali o investiční zdroje, tak proč by naši existenci měli zpochybňovat. V zahraničí naopak to byla ta nejlepší vizitka jakou jsme mohli předložit. Byl to průkaz úrovně naší práce a stupně odborného zvládnutí dané problematiky. Vezměte to tak: nejbohatším člověkem na Zemi je počínaje rokem 1997 Bill Gates, majitel firmy Microsoft. Nejsou to ani majitelé diamantových dolů ani olejáři, jak tomu bylo až donedávna po dlouhá desetiletí, ne-li staletí. Tuto novou realitu, a sice že největší vytvořené hodnoty přišly za posledních dvacet let právě z oblasti onoho nehmotného "know-how" a že právě ti, kdo s nimi přišli v posledních deseti letech skutečně kapitálově ovládli svět, je naprosto nezbytné vzít na vědomí, pokud se chceme do světové ekonomiky ať už oblasti výroby nebo služeb efektivně zařadit.
Říkáte, že to všechno mělo být postupným cílem k realizaci vašeho programu. V čem tedy spočívá jeho podstata? Měl jste jím na mysli skutečnou alternativu k dosavadní, v mnohém nepříliš uspokojivé, cestě revitalizace českého průmyslu?
Stávající metody revitalizace velikých podniků nelze šmahem zatracovat tam, kde je k dispozici potřebný investiční kapitál a zajištěno odpovídající technologické know-how. Že to jde, to se ukázalo například ve společnosti Škoda auto. Ani problematiku hrozícího nárůstu nezaměstnanosti skutečně nelze ani trochu podceňovat a snaha o udržení velkých podniků má jistě svá faktická opodstatnění. Na druhou stranu se ale domnívám, že pokud chceme být skutečně konkurenceschopní, je nutno výrazně investovat zejména do nově koncipovaných flexibilních výrob, využívajících na všech stupních nejprogresivnější dosažitelné technologie. Počínaje oblastí finančního řízení podniku a konče výběrem poslední vstupní suroviny. Otázka zajištění odbytu je tématem sama o sobě… Takže rozdíl je v tom, že já dávám přednost "stavbám na zelené louce" před oživováním všech socialistických gigantů, kolikrát opravdu téměř za každou cenu. Myslím si prostě, že jestliže vůbec někdo, tak právě efektivně fungující nové firmy budou schopny zvenčí integrovat a využít to, co je ve starých fabrikách ještě funkční a zdravé.
Co vám dnes nejvíce brání v tom, abyste v nejbližší době své záměry realizovat?
Aniž jsem si to uvědomoval, vyrobil jsem si spoustu nepřátel. Typově to byli většinou ti, kdo uchvátili v rámci privatizace veliké majetky. Objektivně pak ale řada z nich není schopna ničeho jiného, než s nimi jen dále pasivně spekulovat. Nestabilní strategické řízení takových podniků nebo dokonce jeho úplná absence zákonitě vede u výrobních i obchodních podniků k postupnému znehodnocení: Právě tento jev vedl i k mimořádnému nárůstu nervozity některých. Jejich destruktivní vliv na naše podnikání, realizovaný v minulosti prostřednictvím různých sekretariátů a lobby, bychom potřebovali přinejmenším neutralizovat. Jejich působení v minulosti a současnosti souvisí možná více než jsem si byl sám ochoten přiznat i s definitivním ukončením mého trestního stíhání. To je tou podmínkou "sine qua non" pro další mou seberealizaci. Vedle toho přirozeně očekávám, že pro naši společnost budou ze strany státu tentokrát operativně vytvořeny věrohodné startovní ekonomické podmínky.
Co máte na mysli těmi startovními podmínkami a jak vlastně veliké jsou škody, které byly vaší firmě či osobě napáchány?
O tom, jak by měly nové startovní podmínky pro ČMK a.s. vypadat, jsem ochoten stále ještě jednat. I když vzhledem k tomu, že první žalobu k mezinárodnímu soudu jsem podal už před třemi lety, čas pro jednání se začíná krátit… Vedle určité, vzhledem k celkové sumě škod ale zcela zanedbatelné, částce finanční náhrady mi jde především o faktickou, účinnou spolupráci při očištění mého jména v zahraničí a poskytnutí takových státních garancí, abychom mohli realizovat již v minulosti rozpracované investiční záměry pomocí zahraničních vkladů a napravit ve vztahu k našim domácím partnerům, co se ještě napravit dá. Dostalo se ke mně ale, že tato politická scéna nemá příliš vůli mou záležitost otevírat. Vlastně se tomu ani nedivím. Vždyť jen žaloba proti státu vyčísluje přímou škodu ve výši 87 miliard korun. Postavit se tomuto čelem, to asi bude chtít opravdu veliký kus politické odvahy.
A co se stane, když se vám nepodaří se s českým státem dohodnout?
Nakonec dojde přes všechny myslitelné průtahy na soudní rozsudky a z nich plynoucí mezinárodní ostudy. Následovat budou platební rozkazy a případné exekuce majetku. Prostě vyrovnání v plném rozsahu. Já být politikem, tak už po letmém propočtu hrozícího denního nárůstu částky v reálném čase, bych se snažil jednání co nejrychleji dovést do smírného konce. Pokud by to tak opravdu mělo dopadnout, pak bychom nejspíš dokázali využít získaných zdrojů ku prospěchu této země lépe, než stát a jeho aparát, který utíká před svou odpovědností. Ale já věřím, že nebude třeba nikoho suplovat, že ten vír, do jehož centra jsme se shodou okolností dostali právě my, je součástí samoočistného procesu, kterým musíme všichni historicky projít, abychom pak mohli dobře žít a prosperovat. Jsem přesvědčen o tom, že dojde brzy k rozumnému narovnání a všechno se s prvními realizovanými investicemi rychle obrátí naopak ve značný prospěch této země.
Příběh Ing. Vašíčka a jeho společnosti Česko-Moravský kapitál není ještě ani zdaleka u svého konce. A tak jakkoliv nelze jinak, než respektovat legislativní, politické i hospodářské reálie, je vhodné si čas od času připomenout i to, že vedle nich existuje také realita lidského faktoru a s ním související interakce: elementární etika jednání a její pravidla, která je nutno respektovat na prvním místě. A pokud se nám podařilo poukázat na to, že právě tento respekt je základní přirozenou podmínkou nástupu a udržení oněch kýžených "lepších" časů v naší zemi, pak tím lépe.