--------------------------------------------------------------------------------
Autor: -bk- č.: 375
Název: Akce "Klín" stále pokračuje ?
Zdroj: NN Ročník........: 0001/002 Str.: 008
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: 01.01.1991 Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Od listopadového převratu již uplynuly téměř dva roky, a zatím se zcela nepodařilo odhalit dezinformační a destabilizační hru příznivců bývalého režimu, o jejichž působení v politických stranách nemůže být pochyb. Zákonná úprava lustrací doposud nebyla přijata a v nejbližší době se ani podobný krok neočekává. Snadno potom může docházet k situacím, jakých jsme byli svědky v závěru loňského a počátkem letošního roku.

V srpnu loňského roku vznikla politická strana Čs. národní kongres, která do té doby existovala pod názvem Strana čs. neutrality a byla součástí a jedním ze zakládajících členů Svobodného bloku. Úkolem Čs. národního kongresu (dále ČSNK) byla snaha po sjednocení pravicově orientovaných stran a hnutí se záměrem vytvořit jednotný blok demokratických sil proti formující se levici. Během září se v ČSNK začali soustřeďovat lidé z různých politických stran, hnutí i společenských organizací, které spojovala myšlenka zdravého vývoje státu bez balastu zvrácených postsocialistických teorií leckdy nezastřeně proklamovaných představiteli vládnoucího establishmentu. Postupně se práce v ČSNK zúčastňovali členové KPVČ, Svazu PTP, kontakty byly navázány s Rad. republikánskou stranou (RRS), působící v Brně, Svobodnou legií, SPUSA, Republikánskou unií a dalšími drobnějšími stranami a hnutími. Členy strany se stali i někteří jednotlivci působící původně v Liberálně demokratické straně (ČsDI), jimž nevyhovovala politika liberálů s víceméně středovou orientací. I další vývoj budil dojem, že sjednocení podobně zaměřených sil je možné a vytvoření pevného bloku je pouze otázkou času.

Další vývoj ve straně se však začal ubírat jinými cestami. Ve vedení se objevili pánové Vl. Frohlich a dr. J. Matzner (oba z LDS), ing. Jos. Horák (gen. sekretář Svazu PTP) a ing. V. Nedorost (člen původní Strany čs. neutrality), všichni byli do předsednictva kooptováni - nikdy nebyli řádně zvoleni.

Z této skupiny zvláště zaujme osoba dr. Jiřího Matznera, nechvalně známého v disidentských kruzích. V době loňských parlamentních voleb, při prověřování kandidátů do ČNR, bylo vedení LDS upozorněno náměstkem ministra vnitra panem Hirtem na skutečnost, že tento pán byl od roku 1984 placeným spolupracovníkem StB (v kategorii TS) a svou "bohulibou" činnost vyvíjel pod krycím jménem Štěpán. Byl nasazen proti katolickým kruhům Charty 77 a dalším nezávislým iniciativám včetně Čs. demokratické iniciativy, pozdější LDS. Informace byly podepřeny i výpovědí řídícího důstojníka StB. Tato informace byla členům LDS sdělena na celopražském aktivu, kterého se účastnil i pan Vl. Frohlich a onoho pana doktora označil za křivě obviněného /.../. V srpnu je členům LDS zaslán nepodepsaný dopis vyzývající k přestupu do Čs. národního kongresu. Potud by bylo vše v pořádku - v dopise se však objevují lživé pomluvy o údajném zpronevěření velké finanční částky, zvláště ve spojení s lidmi typu pana dr. Matznera - šlo jednoznačně o pokus rozbít LDS. S odstupem času a po událostech, které zanedlouho následovaly i v ČSNK, se lze domnívat, že Akce "Klín" byla použita i v tomto případě. Ve vedení se objevuje i ing. Jos. Horák, generální sekretář Svazu PTP, jehož úkolem je "přesvědčovat" příznivce Svazu o nevyhnutelnosti vstupu do ČSNK. Protože často používá nevybíravých metod přesvědčování, nenalézá mezi pétépáky mnoho ohlasu, spíše naopak. Tento muž, vždy razantně vystupující na veřejnosti s tvrdým odsouzením minulého bolševického režimu, patří zřejmě k sortě lidí, kterým paměť nikdy příliš nesloužila - nebylo by potom možné zapomenout na sevilní podbízení se režimu s odkazem na doporučení samotného soudruha Miloše Jakeše ! Postupně však i členstvo Svazu PTP prohlédne a ing. Horák je odvolán z funkce gen. sekretáře.

Předsedou ČSNK v této době zůstává ing. V. Nedorost, který se díky své bezvýraznosti stává pouhým nástrojem v rukou zmíněných pánů Frohlicha, dr. Matznera a ing. Horáka. Na podzim se v Brně koná první zasedání Kolegia pravicových stran a hnutí, kde se velmi výrazně projevilo jeho skutečné politické přesvědčení - vystoupení pana předsedy označily strany zastoupené na KPSH za výrazně levicové.

Ve vedení strany tak zůstává pouze pan J. Čištín (místopředseda) a akad. malíř Zd. Veselý, jako jediní řádně zvolení členové předsednictva. Situace, jaká se vytvořila kolem skupiny vedené panem Frohlichem, vzbuzuje stále větší obavy části členstva a vzniká tlak na jejich odstoupení. Slovenská část ČSNK vedená panem dr. P. Vaníčkem požaduje disciplinární řízení s uvedenými pány, kdy důvodem je trvalý levicový posun vedení, a žádá rovněž odstoupení ing. Nedorosta. Podobným způsobem vystupuje i část předsednictva pod vedením pana J. Čištína spolu s dalšími členy strany, kteří přestoupili z LDS a "případ Matzner" jim je znám. Situace se stala neudržitelnou, ustavuje se krizový výbor, který samozvané vedení odsuzuje a odvolává dosavadního předsedu z funkce. Na 1.12. svolává do Kladna mimořádný sjezd. Lidé, kteří se postavili proti samozvanému vedení, jsou pod různými záminkami vylučováni ze strany - dokonce je "zrušena" slovenská organizace a vedení "vylučuje" i dr. P. Vaníčka. Členstvu jsou rozesílány různé pomlouvačné dopisy, které svým obsahem připomínají spíše články Rudého práva v sedmdesátých a osmdesátých letech, pomocí nichž se komunisté snažili zdiskreditovat odpůrce režimu. Podobnost čistě náhodná ?

Samozvané vedení narychlo svolává do Prahy tzv. konferenci - ing. Horák "zajišťuje" účastníky z řad neinformovaných členů Svazu PTP - toto nesourodé shromáždění ve funkcích "potvrzuje" samozvance. Lidé, kteří s podobnou praxí nesouhlasili a chtěli se shromáždění zúčastnit, vpuštěni nejsou a dojde k jejich napadení "ochrankou" /.../.

V mezidobí probíhají komunální volby, kdy jsou tímto vedením uzavírány podivné koalice s levicovými stranami. Za ČSNK kandidují "čistí" lidé jako p. Procházka z ONV Praha 5, který se nikdy netajil svými styky s StB, podobně i pan Dostál z ONV Praha 7, který zabavuje vysílací zařízení Rádia Stalin /.../. To vše má za následek, že odstupuje několik kandidátů, kteří s podobným postupem nesouhlasí. Záměrem pana Frohlicha je snaha po splynutí strany s Čs. stranou socialistickou...

Kladenský mimořádný sjezd, kam je pozván i odvolaný předseda ing. Nedorost, který se však nedostaví, rozhoduje mezi několika variantami postupu - nakonec dochází k rozhodnutí distancovat se od ČSNK a obnovit činnost původní Strany čs. neutrality, která se stane řádným členem Kolegia pravicových stran a hnutí se sídlem v Brně.

Další vývoj ČSNK dostává rychlý spád - tato pseudopravicová strana vystupuje stále častěji s levicí (např. s Trnkovou Zem. stranou, ČSSD, ČSS, Hnutím zemědělců atp.). Ještě v lednu t.r. se pan Frohlich pokouší zneužít ochoty paní Kosinové, členky RRS a nynější šéfredaktorky listu Radikální republikán, což se mu však nepodaří. Později je Čs. národní kongres přejmenován na Liberální kongres. To vše zřejmě ve snaze zamést stopy. Pokusy vetřít se mezi strany zúčastňující se brněnských setkání demokratické pravice však neustávají - vedení nyní již "Liberálního" kongresu změnilo taktiku. Snaží se zneužít dobrého jména čistých a v minulosti bolševickým režimem nejvíce postihovaných lidí. Protože se KPSH nemohou účastnit "známé tváře", vybrali si tentokrát pana Zd. Spálovského, politického vězně, člena KPVČ a dřívějšího signatáře Charty 77. Podobný postup vzbudil na červnovém KPSH pobouření a další účast LK s dosavadním vedením byla znovu důrazně odmítnuta.

Co ještě dodat - pokus o rozbití LDS v srpnu loňského roku nevyšel - naproti tomu rozkol v Čs. národním kongresu byl dokonán beze zbytku. Nelze pochybovat, že záměrem stále funkčních struktur bývalého komunistického režimu je úporná snaha zabránit integraci demokratických pravicových sil - Akce "Klín" stále pokračuje ?

-bk-