Dámy a pánové,

     žijeme v zemi, která již více než půl století nepoznala skutečnou demokracii. Šest let  nacistické okupace a vzápětí dvaačtyřicet let  komunistické diktatury způsobilo,  že mezi námi žije jen několik tisíc  lidí, kteří jako dospělí žili v demokratické společnosti.  Stejně jako další  státy východní Evropy se  tak dostáváme do situace,  kdy demokracie, teprve zapouštějící první  kořínky, je ohrožena  návratem totality, která  v  žádném  případě  nepozbyla  svoji  faktickou  moc. Komunisté,   věrni   svým   dlouhodobým   tradicím   ochotně přecházejí  do jakési  podivné  ilegality  a ze  svých pozic sabotují a  podminovávají nastupující reformy,  přičemž tuto svoji   partyzánskou   válku   vedou   často   v  převlecích nejrůznějších stran a organizací. Národ se marně ptá, kdo že to vlastně  řídí tuto společnost, naše  emigrace se vrací do Evropy  bez  nás,  znechucena  naší  apatií  a lhostejností. Sociální  demagogové  se  již  nedočkavě  chystají na příští parlamentní volby a nový únor  již se rýsuje v myslích těch, kteří prostě nemohou být jiní, než jsou.

     Domnívám se, že tento fenomén  je způsoben v první řadě naší   neschopností  vypořádat   se  s   minulostí  zásadně, neschopnosti  pojmenovat  zločin  zločinem,  vraždu vraždou. Srovnáme-li  způsob, jakým  se vypořádalo  se svou minulostí nacistické Německo, ovládané hnědou diktaturou dvanáct let a jak se s ní po  dvaačtyřiceti letech vyrovnáváme my, dojdeme k neuvěřitelným  paradoxům. Představme  si, jak  na služebnu gestapa  přichází  dva  buchenwaldští   disidenti  a  jak  s původním osazenstvem začínají budovat demokratickou policii. Představme si, že Kruppům  a Thyssenům jsou ponechány jejich továrny,   že   NSDAP   vyloučí   ze   svých   řad   čtrnáct nejzkompromitovanějších  předáků, aby  se vzápětí přihlásila do   parlamentních  voleb,   představme  si,   že  do  všech významnějších státních funkcí  jsou jmenování SA-mani, kteří přežili  noc dlouhých  nožů. Přestavme  si, že  wehrmacht se odpolitizoval  tím,  že  jeho  příslušníci  museli na rozkaz zahodit své nacistické legitimace a že Erhardtovy ekonomické reformy  by  mělo   popularizovat  Goebbelsovo  ministerstvo propagandy. Nechci ani  rozvádět obdobné situace, aplikované na  území  východní  zóny,  ačkoliv zhlediska srovnatelnosti jsou vlastně  použitelnější. Absurdita uvedených  situací je plně srvnatelná  s dnešním stavem  společnosti u nás.  S tím rozdílem, že pomlčka mezi  slovy Porýní-Vestfálsko se odbyla bez parlamentní  krize a Bavoráci  nevyčítali Hessenským, že je  záměrrně ukrývají  před  světem.  Nemá však  smysl vršit absurdity,  situace  je  příliš  vážná.  Příklad poválečného Německa  musí  pro  nás  být  inspirací,  neboť  byl řešením totožné situace. Situace, v níž  stejně jako u nás existoval určitý  podíl  viny  prakticky  na  každém žijícím občanovi, situace,  v  níž  kromě  odlišitelné míry spoluzodpovědnosti morální a  politické existuje také  jednoznačně zodpovědnost za  konkrétní  zločiny.  V   křesťanském  pojetí  lze  jistě odpustit a také až doposud  se většina úvah odehrávala právě na  bázi odpouštění,  nicméně i  bible odpouští  až kříšníku napravenému a  rozhřešení se dostává pouze  tomu, kdo si své hříchy uvědomuje.  To, co se  až doposud u  nás v této  věci udělalo, připomíná  mnohem spíše kupčení  se svatými obrázky či  prodávání odpustků,  než spravedlnost,  po které všichni toužíme.

     Považuji   za   zásadní    chybu   současné   politické representace,   že  tento   problém  doposud   neřešila,  ba skutečnosti, v níž skuteční zločinci zůstávají nepotrestáni, v níž viníci  mohou obviňovat jiné, v  níž nespravedlností a nemravností,  vzniká  základ  naší  další  mravní Bílé hory. Chtěl bych citovat z dopisu Václava Havla prezidentu Gustávu Husákovi z 8. dubna 1975: "Oč hlubší je resignace člověka na možnost obecné  nápravy poměrů a vůbec  na všechny nadosobní hodnoty a cíle - tedy na možnost působení "ven", o to víc se jeho energie obrací tam, kde se jí kladou relativně nejmenší překážky   směrem  dovnitř...   Lidé  jakoby   po  nedávných historických  otřesech  a  po  tom,  jaký  systém  se v zemi stabilizoval, ztratili víru v  budoucnost, v možnost nápravy obecných věcí, ve smysl boje za pravdu a právo.."

     Zdá  se možná  nadsazené srovnávat  Československo roku 1975 a roku 1991, ale  já osobně se konkrétní definici toho, co   jsme   prožili   v   uplynulých  dvaačtyřiceti  letech, nedojde-lik  pojmenování  věcí  skutečnými  jmény,  zasejeme pocit  marnosti a  opovržení k  politice i  v myslích  těch, kteří se nejvíce zasloužili o pád diktatury. Mladí lidé musí znát pravdu a nedozví se ji ani ze starých učebnic dějepisu, ani od  těch, kteří jim dějiny  po celá desetiletí vyprávěli jako  marxisticko-leninský   mýtus  permanentní  proletářské revoluce.

     Mohl  bych  ještě  dlouho  pokračovat  ve výčtu důvodů, které  vedou  politiky,  filozofy  i  historiky  stejně jako obyčejné lidi,  k myšlence zúčtovat  s minulostí. Od  samého počátku  revoluce  se  nabízela  jako nejschůdnější myšlenka uspořádat tribunál, obdobný jako  byl ten norimberský, který Komunistickou stranu odsoudil  jako zločineckou organizaci a vynesl spravedlivý  trest nad těmi,  kteří ji vedli.  Stejně tak  od začátku  bylo zřejmé,  že tato  myšlenka má základní chybu v tom, že zde chybí instituce s dostatečnou autoritou, která by  měla právo soudit fakticky  jednu čtvrtinu národa, posoudit spravedlivě vinu každého jednotlivce a uzavřít ztak jednu historickou epochu.

     Nepominutelná jhe  i skutečnost, že  norimberský proces vedly   vítězné  mocnosti   nad  poraženým   národem,  který rozpoutal  světovou  válku,  zatímco  v  našem  případě jsme nuceni  soudit  sami  sebe.  Nicméně  při vědomí důležitosti tohoto kroku,  jsme společně s našimi  přáteli z Konfederace politických   vězňů   a   později   také   z  Institutu  pro středoevropskou  kulturu a  politiku zvažovali  možnost, jak dlouho lze odkládat chvíli, kdy ještě bude takové zhodnocení provedeno kvalifikovaně  a seriózně a  kdy naopak může  toto zhodnocení  provést  veřejnost  sama,  a  to  s  rizikem, že narůstající  nespokojenosti  s  rezistencí  komunistů  všeho druhu  využijí  síly  fašizující  či  přímo  fašistické.  Po dlouhých  debatách jsme  došli ke  společnému názoru,  že je nemožné uspořádat tribunál v takové  podobě, jak jej známe z Norimberka, nebo  i v podobě Russelova  tribunálu, ale že je stejně  nemožné přejít  uplynulých dvaačtyřicet  let omluvou dvou   příslušníků   pohotovostního   pluku   na   Letné  či nevěrohodnými  frázemi údajně  obrozené Komunistické  strany Československa. Vědomi si plně+  rizika, které na sebe touto akcí bereme, rozhodli jsme se nakonec, že chceme alespoň dát impuls  k  tomu,  aby  se  touto  otázkou  vůbec někdo začal zabývat, aby  bylo zřejmé že zdaleka  ne všichni občané naší země jsou  ochotni se smířit s  faktickými výsledky procesu, zahájeno  17. listopadu  89.  Naše  dnešní setkání  je pouze prvním krokem na cestě hledání spravedlnosti.

     Chceme přispět k potvrzení myšlenky, že demokracie není bezzásadovost, že  právo a morálka nejsou  v této zemi mrtvé pojmy. Tváři  v tvář naší politické  skutečnosti v této zemi je  zřejmé,   že  fašistické  a   zločinecké  hnutí,  kterým komunismus bezesporu  je, není ještě  zdaleka u konce  svých sil. Podlehnout iluzi o  bezmoci a nenávratnosti komunismu u nás   by   byla   trestuhodná   nezodpovědnost   vůči   naší budoucnosti. Je naší povinností nastavit zrcadlo všem, kteří se  ještě dnes  domnívají,  že  oni na  spáchaných zločinech nenesou  žádnou  vinu.  Teprve  poznání umožňuje odpouštění. Přeji  proto  našemu  jednání   maximální  dělnost  a  dobré výsledky.

     Bohdan Dvořák - předseda ÚR KAN