Ivo  DĚDINA   je  hudební  skladatel,   bývalý  korepetitor Národního divadla, žijící nyní ve Francii, z mateřské strany své druhé vlasti. Přesto  se chtěl, zatím bezúspěšně, vrátit do své první vlasti, tak  jako to krátce před první světovou válkou  učinil jeho  otec, známý  secesní malíř  Jan Dědina. Tatínkovi  se  to  podařilo,  císař  pán  byl milosrdnější a odpustil mu dokonce zběhnutí z c. a k. armády. Ivovi není co odpouštět. Asi proto se vrátit nemůže. Nemá kam.

 

 

 

Výbor za odsouzení nespravedlivě nestíhaných

 

Galerka nejhledanějších zločinců

 

     II. správa StB - "boj proti vnitřnímu nepříteli"- (1. část - pokračování příště).

     Prosíme všechny naše příznivce o pomoc při odhalování a usvědčení  komunistických zločinů.  Budeme zejména  vděčniza poskytnutí   písemných   informací,   výpovědí,   důkazů   a fotografií. Pište doporučeně s doručenkou na tyto adresy:

Petr Cibulka, Nálepkova 38, 637  00 Brno Jundrov, telefony a faxy: (05) 78 11 72 nebo 75 87 60

Luboš     BOX 1 030, 111 21 Praha 1, telefon: (02) 22 30 02

Josef Maraszi, Vršní 13, 182 00 Praha 8 - Kobylisy

 

 

Gelerka  nejhledanějších  zločinců:  J.  Zeman  - 30.3.1951, Radek Kuttenberg - 10.12.1964,  Otakar Svoboda - 12.12.1953, Ing. Luboš Herman - 11.6.1962,  I. Dvořáková - 23.2.1969, J. Barcal  -  2.1.1952,  J.  Beneš  -  11.1.1947,  Jan Kalina - 10.8.1953, D.  Petr - 29.4.1965, Jaroslav  Pech - 25.4.1952, Ing.  M.  Broček  -   22.1.1956,  JUDr.  Vladimír  Jaroch  - 24.5.1947.

 

 

 

Na Váslavském náměstí

 

                                       Praha, 19. ledna 1989

 

 

     Viděl jsem  dnes lidi mučené,  veřejně, tak sadistickým způsobem, že  ještě teď pláču bolestí  a hanbou a ponížením. Nikdo to  už nebude moci nikdy  popřít, i kdyby to  byly jen moje oči, které to viděly.  Těch očí ale byly tisíce. Nevím, kolik  tisíc to  bylo. Sešli  se kolem  páté, když už padala tma. Policie obsadila jen  bezprostřední prostor kolem sochy Sv.  Václava.  Václavské  náměstí  bylo  plné.  Lidí  se  po včerejšku, kdy vše proběhlo bez konfliktů, zmocnila eufórie.

     Pak se  objevily odněkud se spoda  bílé helmy a obušky. Šli  vzhůru  dlouhou,  nekonečnou  řadou,  po  obou stranách náměstí. Lidé se ještě snažili  dostat na chodníky, ale brzy byla  past zavřená.  Se shora  vyrazila od  muzea policie  a hnala  dav dolů  po náměstí,  kde ale  čekaly stovky dalších policistů.

     Bili  vší   silou.  Viděl  jsem   jak  tajní  podráželi prchajícím  nohy, jak  je sráželi  ze zadu  k zemi úderem do zátylků.  Viděl jsem  muže sraženého  na zaparkované  osobní auto  takovou  silou,  že  přelétl  přes  střechu  na druhou stranu. Viděl  jsem muže, sraženého v  plném běhu, který jel deset metrů obličejem po dlažbě a když s řevem vstával, byla tvář jediné  krvavé maso. Nebylo úniku.  Metr ode mne udeřil policajt obuškem asi patnáctiletého chlapce. Byl to ten druh úderu, jakým se odpaluje  baseballový míček. Bylo to hrozné. Ten  zvuk byl  tak strašný,  asi přeražená  čelist, že  jsem myslel, že hlava musí být  celá uražená. Chlapec se zhroutil se  zoufalým řevem  a já  jsem  ho  vlekl pryč,  aby ho  dav neušlapal, a pak i já byl  bit přes hlavu, do zátylku a přes ruce.

     Situace  se potom  zklidnila a  lidé byli  vytlačeni do spodní   části  náměstí.   Demonstrace     byla  prakticky rozptýlena  a lidé  byli otřesení  a šokováni.  Postávali na chodnících. Policejní tlampače vyzývaly k rozchodu. Možná už je použili  dříve, ale v bolestném  řevu raněných nebylo nic slyšet.  Nastala  dvacetiminutová  pauza  klidu, kterou jsem pochopil až později. Tajní chodili mezi lidmi, vytypovali si oběti a potom udeřili.

     Pane Bože!  Bylo nás už tam  tak málo a jich  byly snad tísíce. Jeden policajt mě škrtil nějakým chvatem pod krkem a druhý mne  bil. Nemohl všek  naštěstí už přes  hlavu. Pak už mne  jenom  drželi  pod  krkem,  kdyř  si  zapsali  údaje  z občanského průkazu.  A pak jsem viděl:  Dva policajti drželi muže a třetí  ho bil obuškem do varlat.  Viděl jsem, jak dva tajní drželi asi osmnáctiletého  kluka v kleštích mezi sebou a střídavě ho bili do obličeje, až z něj zuby lítaly.

     Když    škrtili,  vlekli   kolem  mne  tak  asi  mého vrstevníka z kterého tekla krev: z úst, očí a uší. Vlekli ho jako pytel. Nejspíše byl v bezvědomí.

     Když  se  ten  kruh  před  posledním, nejsadističtějším útokem  kolem nás  stahoval, bylo   nás v  tom místě  už jen několik desítek. Slyšel jsem,  jak lidé tiše skučí strachem. Mě bylo strachem  na zvracení, ale možná, že  to bylo z toho předchozího bití přes hlavu.

     Jakoby  se   to  teď  všechno   ve  slovech     jenom rozplývalo. Co  může člověk říci,  když pár metrů  před jeho očima  šílí  mučená  lidská  bytost  bolestí  a on mu nemůže pomoci.

     Zasílám  vám několk  lístků květin,  které jsem  nemohl položit pro  Jana Palacha u  svatého Václava. Vzpomínáme  na vás. Pomyslete na nás někdy i vy.

     Nevím vůbec co  teď po dnešku se mnou  bude. Ne snad ve smyslu existenčním, nýbrž v onom, jenž zve se existenciální. Ještě včera jsem  nevěděl o sobě a o světě  vůbec nic. Ne že bych  nevěděl, kdo  oni jsou  a co  téhle zemi  učinili. Ale "vědět" je tak málo proti vidět". Vidět tak zblízka.                                                  Nejmenovaný