--------------------------------------------------------------------------------
Autor: různé č.: 439
Název: Společné prohlášení
Zdroj: NN Ročník........: 0001/004 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: 02.09.1991 Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Názor, že komunisté v Československu jsou pacifikováni a nehrozí z jejich strany nebezpečí, je diletantský. Ani přejmenování komunistické strany nezbavuje komunisty viny za zločiny spáchané v minulosti. Příslušníci a agenti StB jsou v armádě, ve složkách ministerstva vnitra i ve FBIS zastoupeni v tak hojném počtu, jakoby KSČ byla dále u moci. Komunistický převrat tak může být dílem okamžiku. Stejná nebo podobná situace je v hospodářské sféře, státní správě, a především ve sdělovacích prostředcích. Někteří z těch, kterým jsme dali ve volbách do parlamentu svou důvěru, se starali více o lidská práva komunistů, příslušníků a spolupracovníků StB, než o práva nejvíce komunistickým režimem postižených občanů - politických vězňů.

Jde především o tyto zákony : Rehabilitační zákon, Trestní zákon, Zákon o mimosoudních rehabilitacích, Zákon o půdě, Volební zákon, Zákon o policii apod. Tyto zákony porušují lidská práva především v těchto bodech:

1) Dělení původních souhrnných politických trestů na jednotlivé kriminální činy a udílení nových trestních sazeb bez nestranného důkazního řízení, čímž dochází ke kriminalizaci bývalých i dnešních politických vězňů a obětí komunistického režimu. 2) Zachovávání totalitních paragrafů jako: "rozvracení republiky", "záškodnictví", "sabotáž", "příprava k trestnému činu", "hanobení republiky - hanobení FS, ČNR, SNR, předsednictev vlád," "maření výkonu úředního rozhodnutí" a další. Skandálním návratem k totalitě se stává vládní návrh na doplnění trestního zákona o "nedovoleném překročení státní hranice", ş 171 a, 171 b a 171 c. Zejména pobuřující je návrh na trestnost překročení hranice "mimo vyznačený přechod", podle - 171 a.

3) Soustavnou diskriminací bývalých uprchlíků, jejich rodin a potomků tím, že jsou vylučováni z možnosti volit do parlamentů např. na zastupitelských úřadech, silně omezováni v účasti na restituci, a malé i velké privatizaci.

4) Legalizace komunistických krádeží např. dodnes neřešené finanční a majetkové újmy způsobené majitelům soukromých nemovitostí, kolektivizace zemědělství (neumožnění svobodného rozhodnutí o svém majetku jeho právoplatnými majiteli), časté výjimky ze zákonů o vrácení majetku KSČ a SSM lidu ČSFR. Za pokračující mravní rozklad a celkově neutěšený stav společnosti jsou jmenovitě nejvíce odpovědni: Alexander Dubček, Marián Čalfa, Petr Pithart, Pavel Rychetský, Jiří Dienstbier, Zdeněk Jičínský, Richard Sacher, M. Vacek, Luboš Dobrovský, Tomáš Sokol, Květa Kořínková, Jiří Kantůrek a Petr Uhl. Je smutné a zarážející, že tento marasmus a stav bezpráví v Československu zaštiťuje svou autoritou Václav Havel.

Nedaří se žádným způsobem docílit změny výše popsaných zákonů. U nás je jedinou odpovědí arogantní mlčení a stížnosti adresované Evropské komisi pro lidská práva nemohou být projednány, protože ČSFR se sice stala členem Rady Evropy a ministr zahraničí Jiří Dienstbier podepsal Evropskou konvenci o lidských právech, ale tyto dokumenty nebyly dosud předloženy FS k ratifikaci. Rovněž tak nepodala ČSFR prohlášení podle ş 25 o uznání příslušnosti Evropské komise pro lidská práva ve věcech stížností proti jejich porušování. Teprve ratifikace členství v Radě Evropy, jakož i prohlášení podle ş 25 jsou zahájením plného členství v Radě Evropy. Smysl této záludnosti spočívá v tom, že federální vláda může těžit z devizových kreditů, zároveň však může i nadále manipulavat s právy občanů a nebýt přitom Evropskou komisí pro lidská práva postižitelná.

Pro vyloučení komunistického puče a udržení začínající demokracie požadujeme:

1) Zákon o televizi a rozhlase, který umožní rozbití státního informačního monopolu a umožní nekomunistickým společnostem naprosto rovnocenné vysílání s vysíláním státním.

2) Zákon o "debolševizaci společnosti", který zasáhne i oblast privatizace a prostřednictvím něhož se zamezí podnikání s uloupeným majetkem. Znění zákona umožní i potrestání viníků podle míry odpovědnosti. Tento zákon nedovolí vykonávat rozhodovací veřejné funkce: nomenklaturním kádrům a funkcionářům KSČ od ÚV KSČ po OV KSČ, placeným funcionářům aparátům NF, SSM, ROH a LM. Nomenklaturním kádrům a funkcionářům v hospodářské sféře od úrovně ředitelů, náměstků a jimi jmenovaných vedoucích oddělení. Pracovníkům StB, KGB a jejich prokazatelným spolupracovníkům. V připravovaném znění zákona o debolševizaci společnosti budeme požadovat postavení StB mimo zákon a specifikovat, ve kterých institucích nesmí být zaměstnáni příslušníci a spolupracovníci StB a KGB od roku 1945 do roku 1989 včetně. Výměna proběhne během jednoho roku s příchodem nových nezkompromitovaných lidí. Zveřejnění jmen všech funkcionářů a nomenklaturních kádrů provázaných se Státní bezpečností, příslušníků StB a všech jejich prokazatelných spolupracovníků, formou telefonního seznamu a možnost lustrace politických stran, redakcí i vlastní osoby. 3) Uznání třetího odboje proti komunistické totalitě. 4) Požadujeme odstoupení: předsedy FS Alexandera Dubčeka, premiéra vlády ČSFR Mariána Čalfy, premiéra vlády ČR Petra Pitharta, místopředsedy FS Zdeňka Jičínského, místopředsedy vlády ČSFR Pavla Rychetského, ministra obrany ČSFR Luboše Dobrovského, ministryně kontroly ČSFR Květy Kořínkové, ministra vnitra ČR Tomáše Sokola.

5) Nápravu výše uvedených zákonů omezujících lidská a občanská práva. Zákon o transformaci družstev v družstva vlastníků, kteří si budou sami rozhodovat o svém majetku. Zrušení výjimek ze zákonů o vrácení majetku KSČ a SSM lidu ČSFR. Za zákonnou překážku promlčecích lhůt považujeme čl. 4 Ústavy ČSSR o vedoucí úloze KSČ ve společnosti.

6) Ratifikaci členství v Radě Evropy a odevzdání prohlášení podle ş 25 - uznání příslušnosti Evropské komise pro lidská práva ve věcech stížností proti jejich porušování.

7) Vytvoření Ústavního soudu z nezkompromitovaných právníků. 8) Vytvoření nezávislého kontrolního finančního a účetního úřadu. 9) Oddělení zasedání sněmoven FS, kvůli vzájemné kontrole a zvýšení objektivity. Podstatné zredukování stavu a omezení pravomocí předsednictev parlamentů.

Pokud se výše zmíněné body nezačnou uskutečňovat do konce září 1991:

1) Podáme stížnost Radě Evropy -

a) pro záměrné a v zákonodárství soustavně zakotvované porušování lidských a občanských práv

b) pro zachovávání komunistických struktur na všech úrovních a ve všech oblastech života, a tím vědomé bránění nastolení demokratického pluralitního systému a zavedení tržního hospodářství v ČSFR.

2) Vyvoláme vlnu demonstrací.

3) Budeme iniciovat přijetí usnesení na podporu těchto požadavků všemi obecními a městskými zastupitelstvy v ČR a SR.

Praha, 2. září 1991

Klub demokratické pravice - Hnutí za občanskou svobodu Klub angažovaných nestraníků

Konfederace politických vězňů Československa Strana čs. neutrality

Občanské sdružení majitelů domů v ČR Panevropská unie

Koruna česká