Rudá prokuratura?

 

Pod názvem Boj s větrnými mlýny uveřejnil Region, nezávislý týdeník občanů opavského Slezska, článek svého šéfredaktora Marka Stoniše pojednávající o obsazení okresních prokuratur v bývalém Severomoravském kraji. Z jeho obsahu vyjímáme:

 

Škatule hejbejte se

Stejně jako v jiných okresech, tak i v Opavě došlo ke změně na okresní prokuratuře poté, kdy začátkem roku 1990 se stal generálním prokurátorem ČR JUDr. Pavel Rychetský. Ten jmenoval vedoucím krajské prokuratury v Ostravě JUDr. Karla Novosada, pod jehož vedením se obsazovala jednotlivá místa na okresních prokuraturách tehdejšího Severomoravského kraje. V Opavě nahradil JUDr. Kašpara další člen KSČ JUDr. František Psotka, který až do té doby pracoval na městské prokuratuře v Ostravě.

Na ostatních okresních prokuraturách dopadla tato „čistka“ takto:

Karviná – JUDr. Jiří Šišlík (člen OV KSČ) zůstal ve funkci okresního prokurátora.

Nový Jičín – Novým vedoucím prokurátorem se stal JUDr. Vít Veselý, člen KSČ.

Olomouc – Nový vedoucí prokurátor JUDr. Marian Kollár, člen KSČ, dříve pracoval na krajské prokuratuře v Ostravě.

Přerov – Dřívější vedoucí prokurátor JUDr. Jan Kliment přešel na stejnou funkci do Šumperku (dnes již je situace jiná, vedoucím prokuratury v Šumperku je mgr. Jaroslav Horák) a vedení okresní prokuratury se ujímá jeho bývalý náměstek JUDr. Karel Veverka, předseda místní KSČ.

Bruntál – Novým vedoucím prokurátorem se stává JUDr. Vlastimil Vezdenko, člen KSČ, který dříve působil v Opavě jako náměstek vedoucího okresní prokuratury.

Šumperk – Dřívější okresní prokurátor odešel do důchodu a na jeho místo přišel JUDr. Jan Kliment. Dnes je vedoucím prokurátorem v Šumperku mgr. Jaroslav Horák.

Vsetín – JUDr. Zdeněk Mencler, člen KSČ, zůstává ve funkci vedoucího okresního prokurátora.

Frýdek-Místek – Dřívější vedoucí okresní prokuratury odchází do důchodu a na jeho místo je jmenován JUDr. Emil Švarný. Světe div se, bezpartijní.

 

Chybějí odborníci a nestraníci

Jedním z prvních, kteří na vzniklou situaci reagovali, byli členové OF v Opavě, kteří zaslali počátkem dubna 1990 JUDr. Pavlu Rychetskému dopis, ve kterém ho seznamují s kritickou situací na prokuraturách. Poté následovalo jednání, na němž pracovníci prokuratury obhajovali obsazení okresních prokuratur bývalými členy KSČ tím, že je citelný nedostatek vhodných odborníků, kteří by byli zároveň nestraníky.

Posledním pokusem, kterým se zúčastnění snaží dosáhnout řešení problému, je stížnost, kterou podali mj. i poslanci zákonodárných sborů dr. Věra Čulíková a Jaromír Pískoř, na personální obsazení funkcí vedoucích okresních prokurátorů severomoravského regionu, zvláště v okrese Opava a Bruntál, která byla zaslána na nejrůznější státní instituce. Jediný, kdo odpověděl, byla JUDr. Olga Těžká, ředitelka sekretariátu předsedy vlády. Oznámila signatářům stížnosti, že postupují podání k přímému vyřízení generálnímu prokurátorovi ČR. Ten dosud neodpověděl…

 

Paragraf 37 – vše v pořádku?

Od února letošního roku proběhlo několik dalších jednání, avšak pracovníci justice, kteří se v minulých letech podíleli na manipulaci s pravdou, dále sedí na svých místech. Občané si stěžují, že se „u nás nic nezměnilo“ a odpovědní představitelé jim vysvětlují: „Počkejte, až najdeme odborníky, zatím nikoho jiného nemáme.“

Podle § 37 odstavce 1 zákona o prokuratuře je stanoveno, že prokurátorem nebo vyšetřovatelem prokuratury může být ustanoven odborně vyspělý a bezúhonný občan, který kromě dalšího není členem žádné politické strany.

Teoreticky by tedy mělo být vše v pořádku. Morální bezúhonnost je zaručena – všichni prokurátoři už své rudé knížky vrátili…