--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Janča Milan č.: 693
Název: Galerka nejhledanějších zločinců
Zdroj: NN Ročník........: 0002/001 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 10.07.1974 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Dne 10.7.1974 jsem byl zatčen příslušníky StB z Brna. Jeden se jmenoval Leopold Kubín, druhý Jan Domínek. Při domovní prohlídce zabavili tito výtečníci mj. také 62 ks podacích lístků, které jsem měl doma jako doklad o podaných doporučených dopisech na poštu. (Viz protokol o domovní prohlídce, položka 2 a 14). Ve vyšetřovací vazbě jsem vyšetřovatele Kubína a Domínka žádal, aby tyto doklady vrátili mé manželce, která by mohla uplatňovat nárok na náhradu za nedoručené zásilky. (ANI NA JEDEN Z ONĚCH 62 DOPORUČENÝCH DOPISU NEDOŠLA TOTIŽ NIKDY ODPOVĚĎ). Této mé žádosti ze strany estébáckých vyšetřovatelů vyhověno nebylo.

V roce 1980, po propuštění z výkonu trestu a po odpykání více než pěti let pro tzv. podvracení republiky, jsem požádal soudce, který mě soudil, dr. Vasila Fedorka, aby mně tyto doklady z trestního spisu vrátil. On mi ale odpověděl tím způsobem, jako bych požadoval všechno ostatní, jenom ne výše zmíněné podací lístky. Že se mi jedná hlavně o tyto lístky, jsem výslovně zdůrazňoval. (Viz připojenou kopii žádosti o jejich navrácení z 9.10.1980). Dodnes mi je nevrátil.

Z jeho podivného jednání jsem měl dojem, že mě chtěl poškodit a kohosi chránit. Je nabíledni, kdo měl asi zájem, aby 62 ks doporučených dopisů nenašlo nikdy cestu k adresátům.

"Co v těch dopisech prosimvás bylo? Aby se nám ztratilo takové množství dopisů, to se nám ještě nestalo!", řekl mi pracovník Okresní správy spojů v Uherském Hradišti těsně před mým zatčením v roce 1974. "Tu ztrátu vám budeme muset uhradit, když na to máte doklady, ale musíme to ještě vyšetřovat. To přece není možné!" Ano. Něco takového by v civilizovaném právním státě sotva bylo možné. Ovšem tam, kde první a poslední slovo v životě občana měla všemocná a vševědoucí Tajná bezpečnost, to možné bylo.

Co se vlastně stalo? Ve stínu mého odsouzení na dlouhá léta za nic, to byla prkotina: Tajná bezpečnost prostě kradla a otevírala dopisy, které se jí nehodily do toho jejich reálsocialistického tyátru, no a záda jí kryl krajský soudce. Statisíce podobných "prkotin" však dělal bývalý totalitní komunofašistický režim. Za těmito činy a za tímto režimem stáli živí lidé. Lidé, kterým se za to dodnes nic nestalo. Někteří z právě těch největších katů, kteří nesou zodpovědnost největší, mají ještě tolik drzosti, že se klidně a bez uzardění, derou o svoje ztracená koryta. Jako například soudce Vasil Fedorko. Ortodoxní bolševická figurka, dávno patřící za mříže. Sedí si opět u Krajského soudu v Brně, ale zdaleka ne jako obžalovaný. Má toto být záměr, anebo jen slabost sametových struktur?

Závěr: Protože Kubín, Domínek a Fedorko znemožnili uplatnění práva na náhradu ztracených zásilek (které de facto sami kradli), dopouštěli se mimo jiné) trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele podle ş 158 tr.zák., dále tr.činu porušování tajemství dopravovaných zpráv dle ş 239 tr.z., zbavení osobní svobody podle ş 232 tr.z., porušování domovní svobody (ş 238), poškozování cízí věci (ş 257) a trestného činu křivého obvinění podle ş 174 trestního zákona. Požaduji zahájit jejich trestní stíhání. Požaduji také úhradu za ztracené zásilky, a to po příslušnících StB, Kubínovi a Domínkovi, jakož i po soudci Krajského soudu v Brně, Vasilu Fedorkovi. Podle platných předpisů náleží za ztrátu jednoho doporučeného dopisu podle poštovních tarifů Kčs. x je Kčs. K tomu si počítám % úložné, což by činilo za 17 let Kčs. Nevím totiž, proč by tuto částku měli hradit poctiví občané, když to zavinili v podstatě tři výše jmenovaní zločinci.

V Mnichově, 15.11.1991 Milan Janča, Chiemgaustr. 79 8000 Munchen 90, Deutschland

Telefon z Československa: 00-49-89-6991571 Milan Janča, signatář Charty 77, odsouzen za podvracení republiky dr.Fedorkem v r. 75 na 5 let, ve vězení další tresty za "poškozování zájmů republiky v cizině, hanobení Husáka apod.