--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich č.: 722
Název: Levicový puč v havlíčkobrodské policii?
Zdroj: NN Ročník........: 0002/001 Str.: 012
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Příslušníci StB zůstávají v policejních funkcích Bedřich Karel

Federální shromáždění schválilo 4. října t.r. zákon, kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích ČSFR, ČR a SR. Zákon s tímto krkolomným názvem, jinak nazývaný rovněž "lustrační", je tedy konečně na světě. A jak se dalo předpokládat, jeho znění vzbudilo ostrý nesouhlas v řadách těch, kteří se již předem cítí jeho ustanoveními postiženi. Odpůrci zákona se dovolávají všech možných i nemožných důvodů, pro něž, podle nich není možno zákon ve schválené podobě uplatnit. Dovolávají se dodržování základních lidských práv bez ohledu na to, že je ve své většině řadu let bezohledně porušovali. Novelizaci požadují všichni pánové, kteří by mohli být nějakým způsobem ze zákona vyplývajícím postiženi, ať už se jedná o komunisty bývalé "obývající" nyní Občanské hnutí, Československou sociální demokracii, či stoupence národovců z Moravy a Slovenska, o dnešních komunistech ani nemluvě. Zarážejícím faktem však je, že se o jeho novelizaci zasazují i lidé, kteří by jako první měli praktické uplatnění zákona podporovat už zhlediska svých vysokých státních funkcí. Mezi oponenty patří bohužel i Václav Havel, který z podivných pseudohumanistických pohnutek vehementně usiluje o zlehčení a zmírnění zákonného ustanovení.

Není sporu o tom, že prakticky ve všech oblastech státní správy, bezpečnosti a armády, justici, školství i hospodářských funkcích, zůstává množství bývalých pracovníků bolševické nomenklatury, estébáků, a vůbec lidí po všech stránkách zkompromitovaných. Většině těchto komunistických kádrů nejde o nic jiného než o zvrat stále ještě nedokonalé a křehké demokracie.

Jedním z rezortů, ve kterém je důkladná očista obzvláště aktuální, je ministerstvo vnitra a jeho bezpečnostní orgány, kde je důsledné uplatnění lustračního zákona předpokladem pro optimální funkci policie. Přes několik "vln" prověrek za účasti Občanských komisí, vinou nynějšího vedení ČMV a České policie, budí množství příslušníků bývalé Státní bezpečnosti působících v policejní službě, vážné obavy, a místy i mrazení v zádech. Dokladem podobné praxe v obsazování vedoucích policejních funkcí je příklad "nového obsazení" policie v Havlíčkově Brodě, kde ve službě zůstává řada lidí honosících se svou bolševickou minulostí. Tady je možno připomenout článek Jiřího Pilouse, Podivně spojité nádoby, ve kterém je popsán případ odvolání nového náčelníka bývalé OS VB v Havlíčkově Brodě, kpt. Václava Dipolda (Občanský deník ze 7.3.1991 a NN TRK č. 5 v příloze Co mne stále děsí).

V této souvislosti pan Petr Aubrecht - jeden z prvních mluvčích OF v listopadu 1989 a člen Občanské komise v Havlíčkově Brodě - v dopise deníku Práce z 28.5. t.r. poznamenává, cituji:

"....kpt. Václav Dipold byl na návrh všech stran a hnutí havlíčkobrodského okresu jednoznačně navržen do funkce náčelníka OS SNB. Rozkazem byl ustaven do této funkce k úplné spokojenosti většiny obyvatel okresu, neboť byl znám jako člověk spravedlivý a upřímný. Od ledna 1990 do října téhož roku nebyla proti němu vznesena sebemenší námitka... V Občanské komisi byl vždy vítán a úzce s námi spolupracoval. Bylo to období, kdy jsem si bláhově myslel, že je vše v našem okrese vyřešeno... Ale nebylo. Do vedení krajské správy se dostal mjr. JUDr. Šálek i mjr. Zelenický (nynější velitel České policie, pozn. red.). Jeden ambiciózní příslušník z Havlíčkova Brodu - kpt. Němec, chartista Jan Schneider (dnes pracovník FBIS) a bývalý vyšetřovatel se špatnou pověstí, kpt. Kutlvašr, sedli a napsali tři hanebné dopisy proti svému veliteli, důvodem mělo být odmítnutí jmenovat kpt. Němce tiskovým mluvčím (kpt. Němec je nyní příslušníkem Centrální federální policie..., pozn.red.). Dopisy odevzdal kpt. Němec osobně mjr. JUDr. Šálkovi a ten velitele Dipolda odvolal. Samozřejmě, že za pomoci Občanské komise (3.10.1990), přítomen byl jak Šálek, tak i Zelenický. Nic nepomohl můj protest, že vše je pouhá inscenace, že OK svolal, řídil a rozhodoval stržm. Schneider... Posílal jsem stížnost na všechny aktéry na Vojenskou prokuraturu, českému ministerstvu vnitra, federálnímu ministerstvu vnitra, řediteli Úřadu pro ochranu ústavy a demokracie... Jediné pozitivní bylo, že Inspekce pro šetření uznala moji stížnost jako oprávněnou a Němec i Kutlvašr byli kázeňsky potrestáni. Bohužel jejich dopisy nebyly kvalifikovány jako pomluva, nebo urážka mezi vojáky... Byla znát síla "hradecké mafie" i přátelské vztahy Němec-Šálek-Zelenický... Kpt. Horní je nynější velitel OS VB. Je toho moc, nejméně dvakrát na propuštění do civilu... velitel Zelenický je drží nad vodou dál... Nechceme se vzdát, nechceme, aby v Havlíčkově Brodě opět vládnul totalitní režim, jehož je kpt. Horní věrný přítel z dob před listopadem. Vždyť na funkci obvodního oddělení si dosadil bývalého předsedu KSČ a zástupce dělá bývalý zástupce předsedy KSČ.. Řadoví příslušníci vyprávějí, já poslouchám, pozorně poslouchám a ptám se, komu jsme to vlastně zapůjčili moc??...".

K této přinejmenším podivné historii můžeme dodat, že v době působení kpt. V. Dipolda byl Havlíčkův Brod v počtu objasněných případů stále mezi prvními okresy Východočeského kraje. Potom však, zhruba v polovině července 1990, začaly tlaky ze strany několika příslušníků, včetně kpt. Kutlvašra, o nové rozdělení funkcí. Protože byli do vedoucích funkcí navrhováni vesměs zdiskreditovaní lidé (nomenklaturní pracovníci OV KSČ), nebyli kpt. Dipoldem jmenováni. Následovalo odevzdání tří dopisů (Kutlvašr-Schneider-Němec) mjr. Šálkovi, a ještě tentýž den byl kpt. Dipold odvolán a na popud kpt. Němce, stržm. Schneidera a kpt. Kutlvašra, byl do funkce velitele jmenován již zmíněný kpt. Horní. Za jeho působení se do policejních funkcí dostali lidé morálně i politicky zkompromitovaní, jejichž seznam zveřejňujeme v závěru článku. Pan Petr Aubrecht byl nelegitimně zbaven mandátu v Občanské komisi jenom proto, že dal podnět Vojenské prokuratuře k zahájení šetření okolností tří pomlouvačných dopisů... Cituji z dopisu pana Aubrechta: "Na svoji čest prohlašuji, že ani jeden z řídících funkcionářů brodské policie nebyl občanskou, ani prověrkovou komisí doporučen do vedoucích funkcí- byli určeni pro řadovou službu... Ti, co byli do funkcí určeni, jsou řadovými policisty. Kdo zajistí nápravu? Nás pár už vyčerpalo všechny zákonné prostředky... Nemůžeme se smířit s tím, že službu občanům - výkon bezpečnosti - opět zajišťují komunisté. Je to absolutně nemorální (-já dodávám, že i velmi nebezpečné, pozn. aut.). Mám dojem, že v havlíčkobrodské policii proběhl levicový puč, a nikdo si toho nechce všimnout."

Může ještě někdo kompetentní pochybovat o praktikách "bývalých" bolševických kádrů? Postup při znovuzískávání moci přesně odpovídá pokynům ÚV KSČ pro udržení vlivu v nových podmínkách (viz příloha z NN TRK č.4, Vedoucí úloha KSČ - tentokrát už na věčné časy!). Je třeba stále zdůvodňovat potřebu lustračního zákona v podobě (-nedokonalé a ne zcela důsledné), ve které byl 4. října Fed. shromážděním přijat? Je tady ještě jedna možnost - ta mne, podobně jako J. Pilouse, děsí - neděje se to všechno s vědomím českého ministerstva vnitra, jemuž šéfuje JUDr. Tomáš Sokol - loňský "hrdina?"

Poznámka závěrem. V dopise nás pan P. Aubrecht prosí, zda bychom nějakým způsobem zainteresovali poslance ČNR, ptáme se společně s ním - co vy na to, páni poslanci?