--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karafiát Jaroslav č.: 726
Název: Občanské komise
Zdroj: NN Ročník........: 0002/001 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1991 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Vážení pánové poslanci, členové Občanských komisí udělali, ve snaze zajistit plnění usnesení ČNR ze dne 19.července 1991, vše, co bylo v jejich možnostech. Toto usnesení ČNR považovali členové OK za závazné. Podle pana ministra JUDr. Tomáše Sokola je pro něho (tak, jak se vyjádřil v Českém deníku ze dne 13.11.91) jen jakýmsi nezávazným doporučením. Pan ministr směřuje svoji činnost v souladu s politikou Občanského hnutí a levicových stran, včetně KSČM. Ztratil naší důvěru a spolupráce není možná. Pokud nebude postavení Občanských komisí zajištěno zákonem, vrátí se duch vnitra, které je skoro výhradně v rukou komunistů, před 17.listopad. Zodpovědnost za tuto situaci zůstává na poslancích ČNR.

Pokud jsou informace z Ostravy pravdivé, tak zákon o OBK připravoval podle prohlášení pana Zelenického on, a není tento návrh zákona potřeba připomínkovat. Tomu by odpovídalo vypuštění z návrhu zákona statut. komise při MV ČR, která by měla práci a činnost právě ředitelství České policie sledovat.

Znovu upozorňuji, že nejsou žádná kriteria a kontrola, jak se přijímají, propouštějí a zařazují do škol příslušníci policie a zaměstnanci úřadu MV ČR. Toto vše je ponecháno na libovůli kádrováků komunistického režimu. Je zarážející, že právě pokus o kontrolu v tomto směru, ze strany komisí, je pro aparát vnitra i samotného ministra, nepřijatelný. Tento postup, analogický s léty 1946-48, by měl být varovným signálem, kam směřuje současná personální politika v MV ČR. Snaha o zamlžení této situace je pravým důvodem odporu proti Občanským komisím.

Zároveň bych rád upozornil na rozkaz pana Zelenického o prověrkách tělesné zdatnosti. Tento rozkaz zapřičiňuje odchod mladých policistů - blokuje příjem nových až do takových absurdit, kdy zájemkyně se středoškolským vzděláním, znalostí dvou jazyků, má potíže s přijetím jako civilní administrativní síla. Jak současně mohou být tato kriteria politicky zneužitelná v rukou starých kádrováků, není snad nutno zdůrazňovat.

Vzhledem k obavě, zda současné politické složení poslanců branně-bezpečnostního výboru v ČNR je schopné tuto situaci řešit, je nutné hledat podporu pro další činnost OK u politických stran a hnutí, které jsou ochotny pomoci situaci řešit tlakem zvenčí. J.Karafiát