--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kvapilíková Květa č.: 785
Název: Co přináší všeobecná zdravotní pojišťovna?
Zdroj: NN Ročník........: 0002/003 Str.: 007
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Sabotáž systémové změny ve zdravotnictví Dva roky čekají lékaři a zdravotničtí pracovníci na přeměnu našeho zuboženého socialistického zdravotnictví. Jeden rok pracoval tým odborníků ustavený Ministerstvem zdravotnictví na přípravě transformace zdravotnictví zřízením Všeobecné zdravotní pojišťovny. Neprůhledné a nedostačující financování provozu zdravotnických zařízení má být nahrazeno tržními vztahy. Část daní odevzdaných občany státu bude předána pojišťovně a ta bude poskytovat finanční prostředky na provoz podle vykonaných a vykázaných lékařských výkonů. Slibuje se zefektivnění a zkvalitnění léčebné péče.

1. 1. 1992 začíná ze zákona Všeobecná zdravotní pojišťovna fungovat. Ministerstvo zdravotnictví na ni převádí finanční prostředky. Základní zákon o Všeobecné pojišťovně č. 550 a č. 551 však vychází teprve v posledních dnech r. 1991, chybí zdravotní řád a celá skupina vypracovávající organizaci práce pojišťovny a mající přejít do jejího vedení, je odvolána. Pojišťovna tak vlastně na začátku své funkce fakticky neexistuje. Již tento nešťastný začátek ji diskredituje v očích zdravotníků a veřejnosti. Pokyny k účtování výkonů ze strany vedení nemocnic a poliklinik se mění den ze dne. Teprve po 6. lednu se dostává do rukou lékařů Sazebník diagnostických a léčebných výkonů, který se má stát základem finanční politiky transformovaného zdravotnictví. Jednotlivé výkony označené kódy jsou oceňovány jednak celkovým počtem bodů a jednak počtem bodů za lidskou práci na tento výkon vynaloženou.

Po 40 letech se lékaři a sestry konečně dozvídají, jak je jejich léta podceňovaná práce ohodnocena. Výše bodu je toho času stanovena 60 haléři. V řadách lékařů je údiv a roztrpčení vystřídán hněvem a protestem. Lékaři jsou uraženi, protože tak nízké hodnocení jejich vysoce kvalifikované a odpovědné práce nemá obdobu ani v jiných povoláních, ať již u nás nebo jinde ve světě. Několik příkladů nízkého hodnocení podílu lidské práce, tj. lékařů a sester na jednotlivých výkonech: Odstranění cizího tělíska z rohovky oka 5,40 Kčs, přerušená těhotenství 18 Kčs, odnětí oka 53,40 Kčs. Lidská práce se podílí při složitém mimotělním oběhu 0,47 % tohoto výkonu.

To však není to nejpodstatnější. Odmysleme se od finančních částek, protože hodnocení jednoho bodu 60 haléřů není definitivní. V sazebníku jsou relace mezi jednotlivými výkony jak v jednotlivých lékařských oborech, tak mezi jednotlivými lékařskými obory absurdní a nesmyslné. Nebere se v úvahu kvalifikace pracovníků, složitost výkonu a jeho požadavek na tuto kvalifikaci, složitost, délka výkonu, cena nutného přístrojového vybavení atd. Příkladů bychom našli nepočítaně, pro ilustraci uvádím: jednoduché odstranění tukových uloženin v kůži víčka je více bodově hodnoceno než složité a narkozu vyžadující vyndání cizího tělíska z nitra oka, jen o něco méně bodově je hodnoceno než komplikovaná, nejmoderněji provedená operace šedého zákalu s vložením umělé čočky. Tato operace vyžadující špičkového očního chirurga je bodově stejně hodnocena jako nekomplikovaná operace slepého střeva, kterou může provádět chirurg začátečník. Sešití kůže do 10 cm je bodově stejně hodnoceno jako složité odstranění slzného váčku, vyštípnutí otvůrku v nehtu jako císařský řez, vyříznutí bradavice na plosce nohy jako porod.

I laikovi musí být tato diskrepance patrná, jsou-li jako autoři sazebníku podepsáni lékaři, je to ostuda lékařského stavu. Jako červená nit se táhne podcenění náročné a kvalifikované práce proti práci méně náročné, preference zastaralých léčebných metod proti metodám novým, přístrojově a na kvalifikaci náročnějším a pro pacienta výhodnějším. Chirurgická operace zeleného zákalu vyžadující narkozu a nejméně týdenní nemocniční pobyt je 8 x více hodnocena než ambulantně provedený zákrok laserovými paprsky. Klasická operace zánětu slepého střeva je více jak dvakrát bodově hodnocena než progresivní metoda operace slepého střeva pomocí tří miniaturních ran. Měl-li by se i lékař chovat tržně, pak toto bodové hodnocení povede k použití finančně lépe honorovaného výkonu na úkor pacienta.

Nízké finanční hodnocení lékařských výkonů je přímo namířeno proti vzniku soukromých ordinací a vlastně i proti svobodné volbě lékaře. Je vyloučeno, aby lékař, účtující pojišťovně podle tohoto sazebníku, byl schopen krýt náklady soukromé ordinace. Dnes už je dokonce známo, že finanční částky získané na základě takto hodnocených výkonů nebudou sto krýt náklady nemocnic a poliklinik, a už dnes se počítá s jejich dodatečným dotováním. Lékaři, již tak zatíženi administrativou, pro jejíž výkon mají k dispozici nanejvýš psací stroj a žádné administrativní síly, jsou nuceni, aby vystavovali kromě své lékařské dokumentace ještě pro každého pacienta složité individuální účty, které představují denně nejméně dvě hodiny práce navíc. Vybavení počítači, pomocí nichž by se tak složitá kódovací administrativa dala zvládnout, je v nedohlednu.

Monopol státu je toho času nahrazen monopolem pojišťovny, v jejímž zájmu jistě bude, aby s co nejmenšími náklady a s co nejmenším počtem lékařů a sester zajistila zákonem zaručenou takzvanou bezplatnou potřebnou léčebnou péči. Rozsah této potřebné péče určuje pojišťovna a nikoliv lékař. A tak se lékaři stanou ještě více vykořisťovanými nevolníky, neboť jako jediná profesní skupina nemají možnost jiné alternativy. Tvrzení, že chystané změny se nijak nedotknou pacientů, je zcela pochybené a zavádějící. Na první okamžité námitky lékařů se nám dostalo od našich vedoucích pracovníků odpovědi, že máme podat připomínky a návrhy, že sazebník bude doplňován a pozměňován, že však si v připomínkách nemáme všímat bodového hodnocení!!! Nemáme tedy vznášet námitky proti tomu zásadnímu, na základě čehož budeme nejen my lékaři, ale všichni včetně nemocnic a poliklinik finančně hodnoceni. To je přece úplný nesmysl. Autoři sazebníku sami přiznávají, že sazebník nevyjadřuje míru odbornosti a zkušenosti lékaře, a že "vzhledem ke struktuře hodnoty výkonu v našem zdravotnictví nelze ani převzít systémy v sousedních i jiných státech fungující." Proto prý byl vypracován systém zdravotního pojištění vycházející z našich současných podmínek. Byl tedy asi skutečně kanadský sazebník, z něhož se prý vycházelo, přepracován na podmínky našeho socialistického zdravotnictví. Jde tedy o nalézání jakési třetí cesty, která se nutně musí setkat s neúspěchem. Nelze přece současně zavést podmínky tržního hospodářství a ponechat základní socialistickou strukturu zdravotnictví.

Myslím, že je každému uvažujícímu člověku jasné, že uvedení v chod takto zcela nepřipravené Veřejné zdravotní pojišťovny je krokem neuváženým a trestuhodným. Předložení sazebníku v této formě je nejen plýtváním prostředky, ale i drzostí a hozením rukavice ve tvář veškeré zdravotnické obci a lékařům zvláště. Domnívám se, že je možné jen jediné vysvětlení. Je to sabotáž skutečné systémové změny ve zdravotnictví. Neúspěch transformace ve zdravotnictví může sloužit jako výtečný argument proti reformním snahám v jiných oblastech. Nemůže se jednat o neschopnost, ale jde o záměr lidí, kteří se nemohou smířit se změnami v našem státě a torpédují tak skutečnou změnu systému na jednom z nejcitlivějších míst v našem zdravotnictví.

Ať si naše veřejnost uvědomí, že nebyla a není úmyslně informována v našich sdělovacích prostředcích o skutečném stavu našeho zdravotnictví. První kritický hlas z řad lékařů, se kterým byly sdělovací prostředky seznámeny, neuveřejnil v celém rozsahu z deseti deníků ani jeden a jen jeden přinesl kusou informaci. Nechť jsou povoláni k zodpovědnosti nejvyšší činitelé ministerstva a všichni ti, kteří se na tomto debaklu podíleli. Je nutné si uvědomit, že pouze díky morálnímu kodexu zdravotníků, trvajícím po celá léta, je ještě pořád udržována určitá kvalita léčebné péče. Po takovémto zklamání nelze přece očekávat, že tento altruismus vydrží do nekonečna.

Široká lékařská veřejnost, která si je vědoma nezbytnosti vzniku pojišťoven a přeje si zavedení nových vztahů ve zdravotnictví, protestuje proti neuváženému uvedení do života Veřejné zdravotní pojišťovny, odmítá sazebník v celém rozsahu a žádá jeho přepracování kvalitními odborníky po široké diskusi.

MUDr. Květa Kvapilíková