--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Král Lubomír č.: 773
Název: Co s naší justicí
Zdroj: NN Ročník........: 0002/003 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Dost často se hovoří a píše o vzniku nezávislých soudů a očistě justičního aparátu. Dokonce se o tomto vývoji kladně vyjadřují i naši ministři, někteří dokonce tvrdí, že tato etapa je již ukončena. Bohužel musím konstatovat, že prokuratury a soudy v nynější podobě jsou největším nebezpečím rodící se demokracie. Od roku 1948 jsou tyto orgány nejvýkonnějším nástrojem komunistické zvůle. Záměrně píší, že jsou, protože by bylo velice naivní se domnívat, že odchodem několika přestárlých soudců a prokurátorů do důchodu a přechodem některých přátel, bohužel většinou těch slušnějších do advokacie, se stav naší justice zlepšil. Bylo a je dáno, že soudce a prokurátor jsou povinni se řídit právním řádem a svým svědomím. Mohu ze své vlastní zkušenosti potvrdit, že je tomu často zcela opačně. Stačí a stačil telefonát výše postaveného funkcionáře nebo zajímavá nabídka a právo a morálka jsou rázem zapomenuty a celé jednání se odehrává dle scénáře na přání.

Byli však, a jsou i takoví, kteří odmítali jakýkoliv stupeň ovlivňování. Takovýchto silných a psychicky odolných jedinců je však naprostý nedostatek.

Následky činnosti té větší části justice jsou strašlivé. Tisíce nespravedlivě odsouzených, tisíce zničených rodin, tisíce nevinných dětí, jež byly oloupeny o možnost výchovy v rodině, oloupených o šťastné dětství.

Společnost se o osudy těchto dětí nezajímala. Bylo velmi těžké se dostat z kruhu, který tvořily národní výbory všech stupňů, pracovníci bezpečnosti, prokuratury a soudu. Slušní lidé byli a jsou dosud ve velmi svízelné situaci, pokud chtějí cokoliv dosáhnout právní cestou.

Nikdy nezapomenu na extempore s jednáním ze soudců Krajského soudu v Brně, když jsem se ho před šesti léty zeptal, proč záměrně rozhodl v neprospěch dětí, tak mi odpověděl, co je mi po nějakých parchantech, a odešel. Chci věřit, že byl pouze opilý. Na katastrofální situaci u Krajského soudu v Brně poukazoval již JUDr. Machourek, když byl ustanoven do funkce předsedy tohoto soudu. Pan ministr odmítl řešení situace a JUDr. Machourek raději odstoupil.

Dostáváme se tedy do situace, kdy docházelo a dochází k porušování zákonů ze strany pracovníků justice, tedy k trestné činnosti.

Tato situace vede k tomu, že v soudní síni sedí proti sobě dva druhy zločinců. Jedni v talárech a druzí na lavici obžalovaných, ovšem bez taláru.

Představitelé fašistické justice byli za svoje zločiny souzeni nebo museli justici opustit. Komunističtí představitelé justice odevzdali rudé knížky a zůstávají, i když jejich provinění je na stejné úrovni. Můžeme si tento stav dovolit?

Nemůžeme. Riskovali bychom další rozvoj nezákonné činnosti v řadách justice vzhledem k bývalým vazbám. Řada soudců, kteří nevydrželi psychický tlak a odešli z justice poté, když odmítli podílet se na protiprávní činnosti, jsou ochotni se vrátit. Ovšem za podmínky, že zde budou podmínky pro výkon funkce dle práva a svědomí. Takovéto podmínky zatím bohužel nejsou.

Lubomír Král, 664 54 Těšany 120