--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kyselý Honza č.: 825
Název: Stát jako Coca Cola
Zdroj: NN Ročník........: 0002/004 Str.: 008
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

VZALI NA VĚDOMÍ pád monopolu své moci. Přesněji struktury, která tuto moc zajišťovala. Obsadili tedy nové struktury a zajistili si tak opět monopol moci. Monopol nazvaný demokracií, proto nedotknutelný.

Kdo? Název není důležitý, jde o podstatu - "nemocní" mocí. VZALI NA NEVĚDOMÍ zákon o době nesvobody, rovnítko mezi komunismem a fašismem položené paragrafem 260 trestního zákona, i to, že po parlamentu chodí komunisté s Davidovými hvězdami na klopách. Vzali na nevědomí lustrační zákon i to, že ve vládě, parlamentu, státní správě, ve vedení podniků, škol a institucí pracují dále agenti, nebo příslušníci StB. Vzali lustrační zákona na nevědomí jako zákon platný v tomto státě, aby jej v televizním pořadu o dodržování lidských práv v ČSFR popřeli a pokládali za neplatný. Mám velké obavy o další osud pana Marečka a o osud toho, čeho se snaží svým činem dosáhnout.

Nově vzniklá společnost budující svůj řád na dodržování lidských práv pocítila potřebu vyrovnat se se společností minulou, která tato práva porušovala. Vypracovala tedy zákony, které jí to měly umožnit.

Postavila vedle sebe komunismus a fašismus. Stejně jako fašističtí zločinci měli být zpětně, za své zločiny spáchané v minulosti, odsouzeni také zločinci komunističtí. Byť mnohdy jen morálně. Nejde tedy např. ani tak o to, kdo byl iniciátorem pendrekového zákona z roku 1989 a kdo s ním "jen" souhlasil. Podstatné je potrestat zločince, kteří vypracovali a schválili zákon, který potlačoval lidská práva a svobody občanů. Podstatné je potrestat zločin.

Zákony vzniklé z celospolečenské potřeby očistit se a vyrovnat se svou minulostí byly však vzaty na nevědomí a vyslyšeny protesty jimi postižených. Byla vzata na nevědomí jejich nezbytnost a prosazeno jejich zpochybňování, obcházení a nedodržování coby neplatných. Tak často, tak dlouho a v takové míře, až byl tento stav legalizován.

Nezákonnost se tala obdobou Coca Coly, je využívána všemi, od těch nejníže postavených až po ministry. Stát jako Coca Cola - nezákonnost pro všechny.

Z právního a demokratického státu se tak stal hned na počátku opět stát bezprávní, s menšími obměnami totožný s předešlým. Tento stav ilustruje postup generální prokuratury (GP), "nejvyššího strážce zákona". Zatímco zákon porušující lidská práva a osoby za něj zodpovědné, jsou touto institucí de facto chráněni, jsou současně beztrestně (i samotnou prokuraturou) porušovány platné zákony tohoto státu.

Mám velké obavy o další osud pana Marečka a o osud toho, čeho se snaží svým činem dosáhnout. Je velmi těžké požadovat právo v bezpráví a ještě těžší jej prosadit.

Vezmou odpovědní nevědomí důsledky Marečkova činu stejně lehce, jako vzali na vědomí jeho příčiny? Bude to opět ono "nevědomí" mocných, projevující se v naprosté ignoraci, nebo překrucování? Honza Kyselý