--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Studničná Jitka č.: 889
Název: Sociální demokraté-nejlepší advokáti StB
Zdroj: NN Ročník........: 0002/006 Str.: 012
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Dva dny trvající rozprava k závěrečné zprávě komise pro vyšetřování událostí 17. listopadu Federálního shromáždění nic nového nepřinesla. Přes značné úsilí předsedajícího R. Battěka diskuse míjela dané téma a soustřeďovala se spíše na obhajoby pozitivně lustrovaných poslanců, na očerňování komise a na moralizující projevy komunistů rozptýlených do všech světových i politických stran.

Pozitivně lustrovaných poslanců doposud sedí v parlamentu deset. Stejnými argumenty jako při předchozích jednáních obhajovali sami sebe, připomínali své zásluhy v disentu a popírali vědomou spolupráci s StB. Člověk by čekal, že obžalují ty, kteří je bez jejich vědomí do svazků zapsali, ale o tom nebylo nic slyšet. Podle jejich názoru jim víc než samotná StB, ublížila komise, jež tyto záznamy našla.

Stalo se dobrým zvykem, že pravicoví poslanci v okamžiku, kdy za mikrofonem stane spolupracovník StB, odcházejí ze sálu. (Nedávno jsem v jednom deníku napsala, že odchází vládní koalice. Není tomu tak. Občanské hnutí zůstává sedět. Tímto se mu omlouvám). Nejinak tomu bylo i tentokrát. Po jejich odchodu zahájil J. Bartončík svůj projev takto: "Kdyby se všichni ti, kteří teď odešli z jednací síně, už do ní vůbec nevrátili, velmi by tím prospěli celé zemi." Jeho znechucení nad lidmi, kteří takto vyjadřují svoji touhu mít důvěryhodný parlament, znechutilo mne, a tak jeho vystoupení ani nebudu komentovat.

Nejvíc útoků na komisi zaznělo z lavic sociálních demokratů (SDO), z nichž nejčastějším řečníkem (nejčastějším i všeobecně) byl J. Wagner. Pominu-li zjevnou snahu zdržovat jednání, v čemž byl úspěšný po celé dva dny, celkový dojem z jeho vystoupení by se dal charakterizovat asi takto: kdybych byl já, dopadlo by to všechno úplně jinak.

Rádi věříme. Sociální demokraté projevují vysokou míru sociálního cítění pouze tehdy, když jde o StB. Když se mluví o jejích obětech, jsou pravidelně zticha. Cynicky přezírají, že obětí StB byl celý náš stát, my všichni. My, voliči, kteří jsme je volbou OF posadili do lavic Federálního shromáždění, aby tam tlumočili naši touhu po slušné společnosti. Tito lidé naskočili do vlaku OF se zcela dnes zjevným záměrem: přesednout co nejdřív do jiného, uhánějícího opačným směrem. Na tom, že na některé členy komise je podáno daleko víc trestních oznámení než na kohokoliv jiného (řídící důstojníky spolupracovníků StB nevyjímaje), mají značnou zásluhu.

Od poslanců slušných stran (ODS, KDS) padlo několik návrhů na zveřejnění seznamů StB. Ještě, než učiním stručný výtah z návrhu usnesení k závěrečné zprávě komise, dovolte mi několik namátkou vybraných výroků z rozpravy.

M. Hruška (ODS): "Prokuratury vyřizují podněty proti komisi rychleji, než je obecně jejich zvykem."

J. Suchánek (ODS): "Hon na čarodějnice, před kterým někteří lidé varují, už dávno probíhá. Jenže proti někomu jinému - proti komisi."

Z. Jičínský (OH nebo už SDO?) chválí nezávislost naší televize. V. Šilhán (dříve OF, nyní SDO) brání Obrodu jako lev. J. Kavan (dříve OF, nyní SDO): "Ruku na srdce, páni poslanci, vy byste se nebránili, kdyby vás někdo obvinil, že jste dělali pravý opak toho, co jste dělali?" (Mává právním státem)

M. Malý (ODS): "Ostudou tohoto parlamentu není komise, ale deset zde sedících estébáků."

P. Toman (ODS): "Jak málo stačí, aby nás kolegové šli udat?" (mluví za komisi)

J. Wagner (dříve OF, nyní SDO): "Celá léta jsme se těšili, až se pravda stane vlastnictvím všech. Když se tak stalo, chce ji zase někdo zatemňovat!" (čtete dobře, vážení čtenáři, tento člověk skutečně pokládá vyjasňování za zatemňování).

O. Huml (ODS) cituje výroky nadřízených J. Kavana v StB: "Všechny jím podávané zprávy mají téměř stoprocentní využitelnost." Původní návrh usnesení hovoří pouze o tom, že FS bere zprávu komise na vědomí a ukládá členům komise předat veškeré materiály pocházející z její činnosti do archivu FS. Poslanci k němu přidali tyto doplňky:

J. Suchánek (ODS) žádá zproštění všech poslanců mlčenlivosti o všech skutečnostech, které se týkají pozitivně lustrovaných poslanců, aby veřejnost konečně věděla, jaká je pravda. Přeje si zpřístupnění archívu komise 17. listopadu.

P. Dostál (SDO) má zato, že by mělo být umožněno každému občanu ČSFR nahlížet do dokumentace, kterou o něm nashromáždila StB. M. Malý (ODS) žádá vládu, aby vypracovala zákon, podle kterého by byla zveřejněna jména spolupracovníků StB.

B. Tichý (HSD-SMS I) si přeje odtajnit svazky StB ve smyslu podobném jako P. Dostál.

Poslanci KDH J. Horník a R. Ambros spolu s poslanci ODS F. Houškou, K. Stomem a P. Tomanem požadují osvědčení FMV ve smyslu lustračního zákona pro všechny poslance FS.

V. Sláma (ODS) chce v usnesení poděkovat komisi za dobře splněný úkol.

J. Wagner (SDO) pokládá za nejvhodnější způsob, jak naložit s materiály StB, předat je těm občanům, o nichž byly vedeny. O možných a velmi pravděpodobných kopiích v rukou těch, kdo k materiálům měli přístup, se nezmiňuje.

J. Mlynárik (ODÚ-VPN) doporučuje vládě, aby se obrátila na vládu Ruské federace se žádostí o vydání seznamu čs. občanů, kteří spolupracovali s KGB.

Návrhů bylo ještě několik, ale většinou jsou to mutace návrhů už jednou podaných jinými poslanci.

Jak všichni vědí, dvakrát se pokoušelo FS sejít k hlasování o tomto usnesení, avšak pro nedostatek přítomných k němu nedošlo. Hlasovat se mělo vlastně o dvou usneseních a tím druhým mělo být vyjádření FS ke zprávě generálního prokurátora ČSFR I. Gašparoviče o stavu stíhání prominentů bývalého režimu, jejíž stručný výtah spolu s oponenturou JUDr. Milana Hulíka jsme přinesli v čísle 4-5 (Necenzurovaných novin Rudého kráva). Kdo zablokoval možnost hlasování o obou zprávách: zmizeli poslanci KSČM (kromě pěti), SDĹ (bývalá KSS), většina SNS, kromě jednoho poslance zmizela MKDH-COE, téměř celá HZDS, menší část ODÚ-VPN, u ostatních stran a hnutí chyběli poslanci podle běžného denního průměru.

Jitka Studničná