LDS

 

V souvislosti s návštěvou předsedy německé FDP Otto von Lamsdorfa v ČSFR jsme požádali o rozhovor předního představitele Liberálně demokratické strany v Plzni akademického malíře Jiřího Kovaříka.

Otázka 1.:

Předseda FDP vyhlásil v Bratislavě otevřenou podporu FDP pro Občanské hnutí. Jak vidí tento problém plzeňští liberálové?

Při nedávné návštěvě nás hrabě Lamsdorf poučil o liberalismu. U nás prý liberální strana neexistuje, až na Občanské hnutí. Zde mohl pan hrabě vykřiknout "„heuréka"“ Měl částečně pravdu. Nepopiratelný je vskutku liberální vztah pana Dienstbiera k  estébákům na našich ambasádách v cizině, jak jsme se dočetli v RK. Jsou nepostradatelní stejně jako mnoho jiných. Mimochodem je samotná politika FDP dost zajímavá. Sami se nazývají jazýčkem na vahách, německy se to řekne „Achseltrager“. Volně přeloženo do češtiny značí „kam vítr, tam plášť. Se svými 5 – 6 % osciluje FDP mezi sociálními demokraty a demokraty křesťanskými, což jim zajišťuje doživotně ministerstvo zahraničí. Kdyby jim tahle taktika vyšla u OH, tak klobouk dolů. U nás, myslím tím u mandlerovců, návrh téhle mesaliance nepadá na úrodnou půdu.

Otázka 2.:

Jaká je současná situace LDS?

V tisku o tom bylo napsáno více než dost. Chtěl bych tento problém osvětlit také z jiné strany. Všichni jsme dychtivě očekávali den, kdy se Sovětský svaz rozletí na kusy. A když se to stalo, ani se nám nezrychlil dech. Skoro už to hraničí se ztrátou identity a opravdově se bojím, že tenhle východoevropský postkomunistický fenomén, tak razantně demonstrovaný v loňských volbách v Polsku, zcela zmrtví politický život a dá příležitost jen starým harcovníkům, kteří se uvelebili v často už vlastním zadkem zahřátých místech mocných stran a hnutí, schopných nabídnout lukrativní návnadu. Většina pociťuje téměř štítivost k politické činnosti, která je posuzována stále podle starého klišé, že politika je a musí být špinavá. Je to pouštění žilou demokracii. My (LDS( můžeme nabídnout jen nezávislost a prostor pro svobodné myšlení. Sice jsme tvrdě zasažení do voleb, ale jako liberály by nás daleko víc zdemoloval padělek názorů a našeho programu.

Otázka 3.:

Tím myslíš pouze mandlerovce?

Samozřejmě. Jistá část naší politické veřejnosti je asi sotva schopna akceptovat to, co se právě v LDS děje: pro někoho to může být jen donkichotiáda a pro druhého sebezničující gesto, kterým se jen snažíme zpomalit Drang nach Osten. Takže na jasnou otázku jasná odpověď: Liberálové si vždy zakládali na odvaze být v menšině. Liberalismus nepotřebuje nálepky jako sociální, socialistický a dokonce ani kapitalistický, protože si stejně jako bystřina po dešti prorazí cestu všude tam, kde bude třeba bojovat proti monopolu a potlačování lidské důstojnost. Ti, kdo mají odvahu vykročit tímto směrem, obejdou se bez německých "„přátelských objetí““, najdou dveře vždy otevřené.

Otázka 4.:

A co státoprávní uspořádání?

Stanovisko je jasné. Proti mátožné a jalové federaci stavíme zemské zřízení. Zdola od obcí vzhůru. Jasně formulujeme i pohled na dav, který se jako poslušná drůbež řadil u podpisových archů, aniž věděl, co podepisuje. Víc než čtyřicetiletá průprava v něm zakódovala, že koná správně. Takový byl výsledek žonglování obou reprezentací po hospodách u chalupářských gulášů. Konflikt prezident versus parlament se pokusím vyjádřit asi takhle: Dramatik určitě ví, že divadelní scéna není ulice, a stejně tak politik by měl vědět, že ulice není divadelní scéna.

Zpracoval: Jiří Kubík