Bitvy u Tachova

 

Děkuji za všechny ohlasy na první část tachovských bitev a za spoustu informací. Mám radost, že se tachovská pravice pustila energicky do boje a že ji tvoří lidé prvních dnů listopadového odporu. Rozhodnuti nepřipustit polskou tragédii. Zaslané informace mají zatím jeden vážný nedostatek. Nejsou patřičně podloženy fakty, nezbytnými pro břemeno soudního důkazu. Zvláště ty, co se týkají podezřelých hospodářských iniciativ a koupí. Dokumenty závažného typu jsou schopni opatřit jen ti, co jsou naprosto nenápadní žralokům dnešní doby a kteří budou mít naprostou jistotu budoucího inkognita.

Pokračování Bitev je součástí prvního článku, který musel být rozdělen z prostorových důvodů.

 

Maléry okresního hejtmana

Pan Kamil Báča při výkonu svých funkcí se dopustil činů, pro něž lidé volí slovo podvod, a to hned od počátku.

Na jaře 1990 v souvislosti s kooptacemi do rady MěNV Tachov vydal dopis, v němž padělal podpis pana Jeřábka a pana Hoška, Na radě OF pan Jeřábek veřejně řekl, že jeho podpis je padělaný, ale na schůzi rady MěNV svoje slovo vzal zpět, aby nepoškodil Občanské fórum. Pan Hošek vydal prohlášení, v němž tvrdil, že dopis nepodepsal a stanovisko odmítl změnit. Pan Báča byl nucen vydat vysvětlující dopis. Uvádí v něm, že podpis pana Hoška napodobil jen proto, že ho nemohl sehnat a věc spěchala.

V jiném případě upozornil tachovskou prokuraturu pan Ivan Dranko 7.listopadu 1990 na machinace pana Báči při výkazu diet ze služebních cest do SRN, které mu vynesly 2 358 Kč. Z nepochopitelných důvodů se věcí zabývala okresní prokuratura a OS SNB v Chebu celých 10 měsíců tak, že pan Dranko nebyl vyrozumíván o stavu věcí. Šetření bylo protahováno asi proto, aby se kauza po uplynutí jednoho roku nestala předmětem ani přestupkového řízení. Chebský prokurátor JUDr. Václav Opl panu Báčovi vyšel všestranně vstříc. Věc odložili a v rozboru případu zdůrazňoval: „…nesprávnost v účtování spočívala v neznalosti daných předpisů ze strany podezřelého, ale i celkové situace na tehdejším ONV Tachov. Neznalost vedoucí k chybám v účtování nelze kvalifikovat jako podvodné jednání…jednání spojené s vyúčtováním služebních cest není výkonem pravomoci funkcionáře…“ Krajská prokuratura v Plzni byla jiného názoru. Uznala argumentaci podavatele v tom smyslu, že pan Báča k tomu, aby údaje na vyúčtování pracovních cest uvedl správně, nemusel znát příslušné předpisy, neboť buď jsou vyplněny údaje pravdivě anebo nepravdivě…Okresní prokurátor se důkladně nezabýval zjištěním příčin, jak došlo k nesprávnému vyplácení náhrad za cestovné… Krajská prokuratura vrátila věc zpět do Chebu, kde spis pravděpodobně opět leží a tachovská veřejnost je opět beze zpráv. Tímto postupem není kryt jen přednosta okresního úřadu Báča, ale i JUDr. Vejskalová (KSČM), na niž se při vyšetřování pan Báča odvolával a která vykonává funkci finančního odboru okresního úřady a členky privatizační komise.

 

Záhadné konkursy a prodeje

Konkursní řízení měla být po listopadu 1989 jedním z nástrojů překonávání nomenklaturní politiky komunistického režimu svojí objektivitou a šancí pro nejschopnější.

Tachovská praxe je jiná.

V konkursu na funkci vedoucího odboru ONV pro životní prostředí zvítězil ing. Šrámek, švagr pana Kamila Báči. Funkci vykonává dodnes. Na rozladěnost veřejnosti a dotazy novinářů pan Báča odpověděl: „Konkursní komise jej“ (tj. ing. Šrámka) „vybrala po zhodnocení mezi sedmi uchazeči. Je asi smůlou mít schopného příbuzného.“ (Nová pravda 7.listopadu 1990). Místo komentáře bude vhodnější poukázat na další případy. Do konkursu na místo ředitele okresního muzea v Tachově se přihlásili tři uchazeči. Dva s plnou kvalifikací, z nichž jeden bydlí v Mariánských Lázních, druhý ve Stříbře, a manželka tvrdého exponenta komunistického režimu a předsedy ONV do změn v roce 1990 paní Lojdová (KSČ), bydlící v Tachově. V konkursu zvítězil uchazeč z Mariánských Lázní, paní Lojdová byla bez šance i proto, že nesplňovala kvalifikační předpoklady z hlediska odbornosti. Ředitelkou muzea se přesto stala ona.

Jiný záhadný konkurs se konal 18. Listopadu 1991 na polikinice OÚNZ ve Stříbře na místo vrchní sestry. Z přibližně tří set sedmdesáti sester tachovského okresu se do konkursu přihlásily jen čtyři. Kdyby to neučinily, obsadil by místo jmenováním ředitel OÚNZ Tachov pan MUDr. Holeček. Zmíněné čtyři sestry před sedmičlennou komisi předstoupily proto, že nepodlehly zvěstem o předurčení místa vrchní sestry pro paní Vlastu Krausovou, přítelkyni manželky vedoucího lékaře polikliniky MUDr. Blažka (KSČ), která se však do konkursu nepřihlásila. Na Tachovsku mají asi mimořádně nekvalitní zdravotnický personál, neboť komise zmíněným čtyřem sestrám udělila z osmadvaceti možných bodů (hlasů) pouze dva, a to jen jedné z uchazeček. Ostatní dosáhly nuly! Konkurs byl pozoruhodný tím, že psycholog PhDr. Holeček zveřejnil komisi svoje charakteristiky, což je nepřípustné. Vrchní sestra byla jmenována ještě před oficiálním vyhlášením výsledků. Stala se jí paní Vlasta Krausová, která dosáhla pozoruhodné pověsti zejména v Domově důchodců v Zálezích. Na odvolání sester do 30 dnů nikdo neodpověděl.

Poliklinika ve Stříbře je plná záhad i v majetkových otázkách. Nebyl zde dodržen zákon o přechodu majetku OÚNZ pod obce, v průběhu roku 1991 se zde prováděl výprodej zubní techniky za nejasných okolností, do delimitační komise na rozvolňování majetku nebyli nikdy pozváni navržení členové z jiných míst než ze Stříbra.

Záhadných prodejů a koupí je na Tachovsku víc. V listopadu 1991 na základě výjimky, kterou prosadil z osobních důvodů a zájmů bývalý náměstek ministerstva federální vlády Vladimíra Dlouhého (KSČ, ODA) pan Adamec, bylo v době moratoria na prodeje prodáno deset objektů. Firma PANOK provádí rozsáhlé nákupy restauračních objektů, skladů zeleniny apod. od vedením bývalého komunistického ředitele OPBH Ráže. O firmě IPS se základním vkladem 280 miliónů korun se členka okresní privatizační komise vyjádřila, že v případě IPS jde o lidi, kteří byli, jsou a budou u koryt…

 

Spor na Bezdružicku

Obec Kakašice u Bezdružic je jedním z míst, kde byl budován v rámci akce StB Norbert sběrný tábor pro odpůrce a podezřelé z možného odporu vůči komunistickému režimu. Panelové domy s byty pro táborové dozorce a příslušníky represivních složek o vánocích zely prázdnotou proto, že většina bytů je dodnes neobydlena. Při seznamování se s děním na Tachovsku byla pro mne tmavá okna bez záclon varovným mementem, i když zde žijí lidé nevzdávající se nabyté svobodya podstupující zápasy, zdánlivě vypadající jako sousedský spor. Jeden z nich se v nedaleké obci Křivce vleče již několik let.

Spor v Křivcích se odehrává především mezi manžely Roubínkovými a sousední rodinou Petrů. Po listopadu 1989 se vyostřil proto, že manželé Roubínkovi znali politickou a profesní minulost specialisty na nápravně výchovné ústavy PhDr. Františka Petra (tento se prezentuje v regionálním tisku) a jeho ženy Mgr. Aleny Petrové, která na všetečné otázky v novém bydlišti odpovídala, že před opuštěním Prahy po prodeji domu na Hanspaulce byla redaktorkou na ministerstvu spravedlnosti ČSR. Roubínkovi na menžele Petrů poukázali prostřednictvím redakce Mladého světa Josefa Veleka, který o věci uvědomil J. Sokola.

Manželé Petrovi se po příchodu do Křivců v roce 1987, jenž nemá být spojován se sběrným táborem v Kokašicích a táborem Norbert, stali pracovníky v tachovském školství a komunistickými aktivisty v Bezdružicích. Pan PhDr. František Petr vykonával funkci předsedy MV KSČ a přispíval do místního tisku hlubokomyslnými výzvami typu: „Nechť je tedy naše účast na májových oslavách také vyjádřením jednoznačné podpory mírovému úsilí Sovětského svazu a mírové iniciativě generálního tajemníka ÚV KSČ soudruha Miloše Jakeše, která vzbudila ve světě nebývalý a zasloužený ohlas.: (Bezdružický zpravodaj 1988). Po listopadu se pan PhDr. Petr s převlečeným kabátem stal za přispění resortu tehdejší ministryně spravedlnosti paní Burešové ředitelem věznice ve Vykmanově a tím opět silným mužem nejen Tachovska, který může mnohonásobně Roubínkovým vrátit to, že po přečtení článku „Za dva milióny důvěry“ (Josef Velek, Mladý svět č. 49, rok 1989) o podvodech paní Ivany Václavů o podvodech autorovi napsali s tím, že by se následující pasáž mohla vztahovat na jejich z Prahy se přistěhovavšího souseda: „Při hlavním líčení … Václavů se oháněla jakýmsi redaktorem Petrem z ministerstva vnitra – ten ji údajně vtáhl do podvodů, řídil ji a bral od ní peníze.“ Josef Velek krátce před svou tragickou smrtí požádal o spolupráci JUDr. Sokola a odepsal manželům Roubínkovým, kteří si pamatují i na to, že paní Václavů se angažovala dokonce v KC OF! Vyšetřování bylo podivné. Velekův dopis odvezl pan Pahorecký, jeden z iniciátorů pomluv Jaroslava Černého, z Tachova přijeli na pokyn JUDr. Sokola dva kriminalisté, odvezli si články a ohlasy otištěné v Mladém světě, a tím všechno skončilo. S výjimkou útoku Petrových na manžele Roubínkovy.Pan Roubínek 16.ledna 1992 jednomu signatáři Charty 77 napsal: „Pí Petrová neví, jak by se mi mstila, takže mne znovu udala policii, a to, co vím, zatím, že jsem jim ze dne 3.1. na 14.1. ve tři hodiny v noci vlezl na jejich dvůr, pomočil prádlo, namazal kliku lejnem a způsobil nějaké škody. Manželku již vyslýchali a na mne to čeká…“

 

Neviditelné nitky

Emanuel Rádl přísloví „lež má krátké nohy“ parafrázuje tezí o pravdě, která je v našem každodenním životě velmi často kulhavou bábou. O bitvách u Tachova jeho myšlenka platí dvojnásob. Jobův zápas pana Černého už trvá dvacet měsíců a ještě není u konce. Další případ se vleče dva roky s beznadějným výsledkem, přestože se občané západních Čech ve věci velmi angažovali podáním na různé instituce a informacemi, adresovanými redakci Respektu a žádostí o pomoc a pozváním k soudnímu jednání. Úřady sehrály byrokratickou hru. Vojenská prokuratura případ předala Úřadu na ochranu ústavy v demokracii. Ze stolu FIS putoval k Inspekci FMV, odkud spis pravděpodobně putoval na útvar pro vyšetřování činnosti bývalé StB bez odpovědi podávajícím. Reakce kdysi bojovného týdeníku Respekt respekt nevyvolává. Na osobní informace a písemná podání pánové Jaroslav Spurný a Ivan Lamper reagovali takto: „Vážený pane, omlouvám se, že jsem nebyl schopen uskutečnit cestu v případu Sollar. Jsem časově velmi zaneprázdněn a podobných případů stížností na jednání příslušníků StB je víc, O náplni své práce si nerozhoduji sám. Dvakrát se stalo, že jsem cestu k vám odřekl z důvodů, které nezávisely na mé vůli. Informace ve Vašem dopisu pro šéfredaktora nejsou úplně přesné. Nechci však svou odpovědí s Vámi polemizovat, ale domluvit se na uskutečnění reportáže. Zavolejte mi, prosím, do redakce, pokusíme se domluvit si termín mé návštěvy. Stejně jako Vy považuji jednání pana Šollara za naprosto nemorální a budu se snažit Vám pomoci“. A tak tomu je dosud…

Po seznámení s Tachovskem se nedivím, že v reakcích na Bitvy u Tachova je přítomná taky rezignace, která mě označuje za bojovníka s větrnými mlýny jedovaté chrpy Občanského hnutí a varování před Šollarem a spol. s tak dlouhými prsty, schopnými všechno zablokovat, aby Šollar a spol. nepromluvili, což je v zájmu našich nejvyšších představitelů. Prsty schopnými mě poslat na onen svět nebo způsobit hrozné příkoří mojí ženě a šestileté dceři … Beru dobře míněná slova s úctou a veškerou vážností. Vyvolala v mém srdci vzpomínku na dědečka. Obdivoval odpověď Napoleonovy gardy na nabídku složení zbraní v očividně prohrané fázi bitvy u Waterloo. Gardisté odpověděli: „Merde!“V českém překladu to znamená „hovno!“ Neznám lepší odpověď.

 

Pavel Blažek