Invalidův návrat

 

Soudruh Malý k řešení trestních věcí po srpnu 1968 a výrazněji v případech vyšetřování demonstrací protisocialistických sil v Brně přistupoval z třídních pozic. Akci „srpen 1969“ zorganizoval z hlediska vyšetřování velmi aktivně a do služby nastoupil, přestože byl v tehdejší době ve stavu nemocných“, píše ve své zprávě z 9.7.1970 náčelník správy vyšetřování VB pplk. Šturm. Sám Malý k tomu ve svém dopise z 10.7. 1969 plk. Kubíkovi uvádí, že řídil vyšetřování akce srpen 1969 ke spokojenosti pplk. Šturma i krajského náčelníka správy StB Jihomoravského kraje plk. Štěpánka. Výsledkem tohoto vyšetřování jsou dvě dosud neobjasněné vraždy muže a ženy ze srpna 1969, ke kterým došlo při potlačování demonstrací Lidovými milicemi a Bezpečností. Výsledkem je také vyznamenání Za vynikající práci, které jako jeden z mála příslušníků VB Malý dostal k dvacátému výročí únorového puče. Do Prahy pro něj jel za doprovodu plk. Štěpánka.

Těžiště další činnosti náčelníka odboru vyšetřování KS SNB v Brně mj. Vladimíra Malého spočívá v pročišťování řad SNB od „politicky labilních kolegů“, čímž jako jeden z prvních zahájil proces normalizace u Bezpečnosti. Po údajném pokusu o sebevraždu zastřelením 10.2.1969 byl do září 1970 ve stavu nemocných a od října téhož roku mu byl vyměřen invalidní důchod. Poté, co bylo přípisem KS SNB řediteli Potravin Brno doporučeno, aby využil vysokoškolského vzdělání Malého, nastoupil v tomto podniku Malý na funkci podnikového právníka.

Skutečná choroba majora Malého se projevila počátkem prosince 1989. Jmenuje se účelová skleróza a ve vážnější podobě je nazývána nestoudnost. Po 17.listopadu zapomněl s Malý na svou minulost před ním a protože každý člověk přece jen svou minulost má, prohlásil se také za oběť 70.let. 18.prosinec jej již zastihl na schůzi klubu Obroda, na které byl také zvolen do jeho výboru. Členství v Obrodě mu umožnilo získat zaměstnání na půl úvazku na KS SNB Brno.

V době, kdy vyšla najevo jeho pestrá minulost, Malý prohlašoval, že jeho zdravotní stav je špatný, že o své reaktivaci a návratu do SNB neuvažuje a svou brigádu na KS SNB už končí. Z těchto důvodů proti němu nebyla podniknuta žádná opatření. Opět se však projevila choroba a s. Malý začíná na svá slova zapomínat. Poté, co se coby zaměstnanec sekce Bezpečnosti najmenoval do komise pro prověřování příslušníků StB, vytvářel si čile důležité kontakty, např. na funkcionáře MV ČR, zejména na prvního náměstka plk. Petráska a další. V dubnu už byl ve funkci zástupce ředitele správy VB Jihomoravského kraje v Brně.

Částečný invalidní důchod nebyl zřejmě překážkou výkonu tak náročné funkce. S. Malý v ní naopak ještě stihl zařídit zaměstnání několika svým přátelům. Mezi jinými také generálu Nezvalovi, náměstku FMV, který společně s generálem Lorencem uváděl do chodu akci Klín a totéž se pokoušel s akcí Norbert. Zřejmě jako odměnu za své pronásledování v 70.letech.

Za veškerou činnost, kterou v řadách SNB nyní už plk. Vladimír Malý za ta léta napáchal, dostal při odchodu do důchodu 52 000 korun. Jak ale mohl vykonávat funkci zástupce ředitele SNB, když byl 16 let částečný invalidní důchodce, o čemž svědčí 250 000 korun vyplacených mu MV navíc k jeho mzdě právníka v Potravinách. O dalších 50 000  zažádal jako náhradu újmy na zdraví. Brněnská zdravotní komise mu tuto žádost zamítla, proto se obrátil na Alfréda Kunzeho, „vyhozeného“ z Brna na zdravotní odbor ministerstva a nakonec náhradu dostal. Za svůj třídní a aktivní postoj tedy dostal s. Malý celkem 352 000 Kč, nepočítaje samozřejmě jeho plat právníka.

Čemu se divit u člověka, který si po srpnu 1968 dělal zásluhu z toho, že se musel obávat své fyzické likvidace ze strany členů klubu K231 za podíl na likvidaci III.odboje v padesátých letech. Čemu se divit u člověka, který byl za nacistické okupace členem Kuratoria. To všechno jen potvrzuje jeho slova vyřčená po listopadu 1989 v klubu Obroda: „I nadále se cítím být komunistou“.

Člověk – invalida. Morální a mravní invalida.

 

Honza Kyselý