Opusťte funkce

 

Otevřený dopis dvěma členům českého kabinetu – premiéru panu Pithartovi a ministru financí panu Špačkovi.

 

Pánové,

Přišel čas, abyste své funkce opustili. Vyzývám Vás k odstoupení, neboť jiné spravedlivé řešení pro vás patrně neexistuje.

Důvod je víc než zřejmý. Kolik práce dalo sestavení loňských rozpočtů. Kolik slov bylo řečeno, než se podařilo jejich konečnou podobu schválit. Přitom z úst členů vlád, poslanců parlamentu i z úst vašich vycházely opakovaně požadavky na vyrovnanost všech rozpočtů. Deficitní rozpočet by tehdy nepřipustil prakticky nikdo.

Princip vyrovnanosti rozpočtů byl všemi parlamenty přijat jako základní vodítko. Nemohu zde nepřipomenout fakt, že rozpočty mají po schválení postavení zákona. Uvádíte, že byly řádně plněny výdaje, deficit byl zapřičiněn nižšími příjmy. Ano, máte pravdu, Je však též navýsost zřejmé, že základem naší ekonomické reformy (mimochodem závazným, neboť scénář a principy reformy parlamenty odsouhlasily a ve svých prohlášeních je akceptovaly i vlády) je restriktivní hospodářská politika reprezentovaná protiinflačními opatřeními. Mezi ně patří bezesporu již zmíněný princip vyrovnanosti nebo ještě lépe přebytkovosti státních rozpočtů. Nepřipustit deficit a sním spojené jevy (emise dalších peněz a jejich vložení do oběhu, znehodnocení měny inflací, případně též nepříznivé zvyšování státního dluhu) – tak zněl základní požadavek, podle nějž se rozpočtová politika řídila. Tento obecný požadavek je jistě daleko podstatnější než sama příjmová či výdajová stránka rozpočtu.

Nabízí se však otázka, proč byla na poslední chvíli před koncem roku provedena valorizace některých položek. Jelikož by prostředky posledním dnem roku ztratily svou použitelnost, byly mnohde utraceny narychlo a je možno říci, že ve většině případů též poněkud neefektivně. Nezbyl čas na důkladnou finanční rozvahu, na výběr kvalitních a levných dodavatelů, mnohé práce, zejména v oblasti oprav a údržby nemovitostí, není možné v zimním období vůbec provádět, mnohé potřebné výrobky je nutno objednat více v předstihu. Toto tvrzení se opírá o všeobecně známá fakta. Například některá školská zařízení v České republice obdržela měsíc před koncem roku prakticky neočekávanou valorizaci v částce počítané ve stovkách tisíců. Bylo to opravdu nezbytné?

Blíží se parlamentní volby. Mám pocit, že se může jednat o předvolební taktiku Občanského hnutí. Již v srpnu se totiž objevovaly signály, že příjmová stránka rozpočtu nebude splněna. Vy, tedy odpovědní členové vlády, jste však žádná opatření na odpovídající omezení výdajů neprovedli. Vždyť je vlastně vše v pořádku, výdaje plníme a nižší příjmy budou svědčit proti důsledné ekonomické reformě prosazované Občanskou demokratickou stranou a dalšími pravicovými stranami. Kdo může za nenaplněné příjmy? Svedete to na Klausovu chybnou strategii? Poukážete na negativní důsledky transformace hospodářství rychlou cestou s minimalizací zásahů státu? Připomenete opět pokles výroby, nezaměstnanost, sociální problémy? Proč ne, vždyť se situace dá s úspěchem využít k posunu smýšlení voličů doleva.

Pokud jde opravdu o předvolební taktiku, je velmi chytře vymyšlená. Lze totiž předpokládat, že málokdo je schopen napadnout plnění výdajové stránky rozpočtu. Kdo má odvahu prohlásit, že výdaje se mohly omezit? Kdo má odvahu prohlásit, že valorizace např. Ve zmíněném školství nebyla nezbytná? Sázka na populistickou kartu však může obstát pouze jednou. Dnes již takový postup zdaleka nemůže přinést tolik ovoce jako v minulosti. Lidé otevírají oči. Stále více se přiklánějí k těm osobnostem, které mluví pravdu nepříjemnou přímo, bez úhybných manévrů, kteří vždy prosazují jasné vymezení kompetencí a odpovědností, jasná, rovná a všeobecně platná pravidla účinná bez rozdílu pro každého. Promiňte, nejste jediní, kdo znají základní počty. Deficit tu je a je třeba se s ním vypořádat, musí být něčím kryt. Zákon o rozpočtu byl ve své podstatě porušen. Jak ztrátu nahradit? Omezíme výdaje v letošním roce, v roce pravděpodobně ze sociálního hlediska kritickém, v roce parlamentních voleb, abychom mohli dokazovat neúspěch přijaté formy ekonomického přerodu? Zadlužíme se? Zaznamenáme další devalvaci československé koruny vůči ostatním měnám? Kdo to všechno zaplatí?

Budeme platit všichni, vážení. Budeme platit všichni za to, že jste dopustili vznik deficitu, že jste dopustili porušení principu, který byl osnovou zákona. Vám asi nezáleží na tom, bude-li marka stát osmnáct nebo dvacet korun. Je lhostejné, zda celou záležitost provází váš záměr nebo vaše omyly. Je lhostejné, zda schodek vznikl úmyslně či vaší liknavostí, nedůsledností, vaším laxním přístupem nebo jen nedostatkem předvídavosti. Právě dnes je na čase chybu přiznat a odejít. Odejít z vedení státu, kterému nemůžete pomoci. Odejít dříve, než začne jaro a než uslyšíme znovu trávu růst.

 

V Humpolci, 12.ledna 1992

Ing. Zdeněk Kadlec