--------------------------------------------------------------------------------
Autor: (Kyr) č.: 956
Název: Čí je vládní vila aneb vstanou noví bojovníci?
Zdroj: NN Ročník........: 0002/008 Str.: 009
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 20.11.1990 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V předkupónové době mohl prostý občan vyhrát peníze jen cestou Sportky, Sazky, Matesa nebo losu. Dnes se spolu se skořápkáři nabízí kupónová privatizace, která z některých netušících občanů nadělá nezasloužené milionáře, z jiných nostalgické rebely, litující vyhozený obrázek modrého autora Mé vlasti. Cestu do akcionářského ráje lemují stovky investičních fondů, slibujících za hlaholu zvonů a opičení nezaměstnaného komparsu snad cokoliv kromě propachtování vinice. Stačí si jen vybrat. Jak se ale vyznat v té změti investičních privatizačních fondů? Který z nich je hnízdem bývalých nomenklaturních kádrů a který se chce naopak pokusit využít podnikatelských ambicí svých tvůrců?

Propagační leták IPF Consus nás zavádí do prvního patra výstavné budovy Cheposu na Šumavské 31 v Brně, kde sídlí propagátor tohoto fondu. Protože je právě na nějaké poradě, nasloucháme ochotně propagační agitaci přítomné sekretářky, vychvalující přednosti fondu Consus. Neskrývaným nadšením hecujeme nic netušící ženu k vodopádu obdivných tirád o dokonalosti jak fondu Consus, tak i nepřítomného odborníka. Kromě jiného se dozvídáme, že jeho mnohaleté organizační zkušenosti našly své uplatnění až nyní v manažerství velkého stylu. Kromě efektivního poradenství, uskutečňujícího prosperující realitu teoretických představ ministra financí, je obdivuhodným cit zástupce fondu Consus pro spravedlnost a pomoc na pravém místě. Nedovolil rozprodat vládní vilu zbohatlým exponentům bývalé totality a stál u zrodu Regionálního fondu na ochranu zdraví. Jaká míra nedoceněného mocenášství! Dvojnásob litujeme nepřítomnosti odborníka fondu Consus, jistě bychom od něj získali bezúročnou půjčku několika tisícovek pro nejpotřebnější spoluobčany, kteří jako oběti komunistického věznění padesátých let nechtějí čekat na to, až dostanou své oprávněné odškodnění v roce 2010 v eurošecích, ale dávají přednost rychlému vyrovnání dluhu jako příspěvku na plyn, bydlení, elektřinu a jídlo. Náhlým telefonátem jsme poučeni, že odborník fondu Consus dnes již nepřijde, a protože nemáme s sebou pyžamo, musíme se rozloučit a doufat v příští setkání.

Novinářská hlava skrývá zvídavou povahu a tak se jdeme podívat na Hroznovou 14, v Brně-Pisárkách, kde stojí honosné sídlo, ve kterém přespala řada prezidentů, údajně dělnického původu, a kromě nich široká garnitura pohlavárů komunistické nobility. Co se asi dělo za zdmi budovy, ukrývající sbírky obrazů romantických malířů, starožitného nábytku a porcelánu? A protože z přemíry prožitých oslav Vítězných Únorů, Říjnů i dalších měsíčků spřátelených států bývalé Varšavské smlouvy by cihly této budovy mohly začít mluvit, nejsme pro jistotu vpuštěni dovnitř, protože nemáme patřičnou legitimaci. Protože nás zajímá, jaký symbol by na takové legitimaci měl být, dáváme se do nezávazného hovoru přes plot pravděpodobně s místním zahradníkem. A nestačíme se divit!

Vládní vila jako majetek bývalého JmKNV Brno přešla usnesením jeho plenárního zasedání 20. 11. 1990 do vlastnictví akciové společnosti Moravia Free Zone. Tato ale nezačala fakticky nikdy fungovat a pro svoji nelegálnost byla v prosinci 1991 zakázána rozhodnutím městského soudu v Brně. Přesto i nadále figuruje jako majitel vládní vily, což si potvrzujeme na Geodézii. Dozvídáme se, že významným propagátorem akciové společnosti Moravia Free Zone je náš nepřítomný odborník z fondu Consus, protože právě jeho přičiněním dostala tato společnost kromě vládní vily od JmKNV věno kolem 60 miliónů korun. Protože to nevyšlo s firmou Moravia Free Zone, uchází se nyní o majetnictví vily Regionální Fond na ochranu zdraví. V jeho čele stojí opět náš nepřítomný odborník z fondu Consus. Regionální Fond na ochranu zdraví uvádí své sídlo ve vládní vile a jistě každého hned napadne, kdo jej tvoří, co v této vile podnikl od 20. listopadu 1990 pro zdraví občanů Brna a komu skládá účty za své hospodaření nejen z uvedených 60 miliónů korun, ale i z 200 tisíc korun, které si pro svoji potřebu sám poskytl. Ozývají se další otázky a nové pochybnosti včetně legitimity rozhodnutí bývalého JmKNV v Brně. Zdá se, že odpovědi může poskytnout jen odborník IPF Consus, jehož poradenství a zkušenosti jsou prý neocenitelné. S rozechvěním proto vstupujeme po několika dnech do prosklené budovy na Šumavské ulici.

Po otevření dveří je náhle vše jasné a nečekáme už žádné větší vysvětlení. Zíráme do dobře známé tváře dr. Zdeňka Přikryla, emeritního předsedy bývalého JmKNV v Brně. Ponecháváme už na čtenáři, aby si o celé situaci udělal vlastní úsudek a pokusil se formulovat některé z otázek, na něž jistě najde odpověď u firmy Consus. A pokud ne, může jí alespoň svěřit své privatizační kupóny. My naopak nevíme, kdo na otázku v záhlaví našeho článku fundovaně odpoví - i bez namáčení (do případné špíny)!

(Kyr)

Pozn. redakce:

dr. Zdeněk Přikryl je jednou z vůdčích osobností marx-leninské organizace OBRODA a pravá ruka bývalého ideologického tajemníka KSČ a dnešního ministra v Pithartově vládě dr. Jaroslava Šabaty.