Ministr bolševické sebeobrany

 

Vyškov 10.11.1991

Ministr obrany p.L.Dobrovský

 

Otevřený dopis!

 

Vážený pane ministře!

Jsme Vám vděčni, že jste se postavil za čestné komunisty a povýšil jste do čestných důstojnických hodností řadu dalších bývalých příslušníků politického aparátů Vysoké vojenské školy – pozemního vojska Ludvíka Svobody ve Vyškově!

Konečně je tu někdo, kdo vnáší do demokracie a humanizace v armádě trochu prosté lidské vlídnosti, která je nám, bývalým politickým pracovníkům, tolik zapotřebí.

Vysoké komunistické cíle kladené před ČSA, které tak oduševněle dokážete hlásat, moudrost Vašeho rozhodování a hlavně Váš takt nás zavazují, abychom ještě lépe přistoupili k náročným úkolům v oblasti humanizace a demokratizace v ČSA.

Věříme, že povýšíte a ponecháte ve funkcích i ty z nás, kteří povýšeni nebyli. Jsme připraveni se rekvalifikovat na jakékoliv funkce v armádě.

My, pracovníci bývalého politického aparátu a v současné době učitelé a vychovatelé naší vojenské vysokoškolské mládeže, Vám slibujeme, že se ze všech sil budeme snažit sloužit kterémukoliv vedení ČSA! Nenásilnou formou budeme vychovávat naši vojenskou mládež v duchu ideologie, o které jsme přesvědčeni, že je správná.

 

Bývalí pracovníci politického aparátu

 

P.S. Originál dopisu zaslán panu ministrovi L.Dobrovskému.

 

(Takto nějak by mohla znít pochvala nadále sloužících ideologických pracovníků armády ministru L.Dobrovskému – pozn.red.)

 

Vojenské vysoké školství beze změny

Pravicový blok stran a hnutí okresu na své první schůzce tohoto roku se zabýval politickým stavem našeho blízkého souseda – na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově.

Zhruba před rokem se stabilizovalo nové vedení školy v čele s plk.prof.ing.Kamilem Kollertem,Csc. Ve funkci rektora, tedy již nikoliv náčelníka, jak dříve bývalo zvykem. Pohlédněme na další výsledky a změny, jež od té doby byly dosaženy, zvláště s přihlédnutím k událostem, které nás zaujaly v listopadu 1989.

1.      Transformace útvarů bývalého politického aparátu

Bývalý politický aparát a jím řízené složky byly před listopadem r. 1989 členěny do řad útvarů a funkcí, jako byly např. katedra marx-leninismu, politické oddělení, politické skupiny fakult, zástupce velitelů pro věci politické a další. Po listopadu 1989 byli tito pracovníci dáni „do kádrové dispozice“, takže několik měsíců brali plat a neodváděli žádnou práci. Poté došlo k těmto změnám:

-          katedra marx-leninismu rozdělena na dvě jiné katedry, a to „společenských věd“ a „pedagogiky a psychologie“ s obsazením příslušníky původní katedry, avšak funkcí náčelníků přibylo

-          politické oddělení a olitické skupiny fakult se přesunuly na tzv. „vědecko-pedagogické pracoviště“, případně do oddělení „sociálního řízení“, které samo o sobě svým objemem převyšuje bývalé politické oddělení.

 

2.      Povyšování pracovníků bývalého politického aparátů

Bývalí pracovníci politického aparátů si zřejmě ve svých nových funkcích vedou dobře. Např. jen k 28.10. loňského roku jich bylo 8 povýšeno do hodnosti podplukovníků a plukovníků.

 

3.      Udíleních vědeckých a pedagogických funkcí vojákům

Jen za období září 1991-leden 1992 se na VVŠ úspěšně habilitovalo 5 docentů, 2 profesoři a asi 5 kandidátů věd z řad odborníků ve vojenských vědách, jako jsou proviantní zabezpečení, taktika, operační systémy apod. Habilitační práce pak zpracovávají témata z podstatně odišných civilních oborů – pedagogiky, sociologie a psychologie, a to v rekordních časech 3-4 měsíců…

K čemu ta rychlá rekvalifikace?

 

4.      Problémy lidí, angažujících se za změny v armádě po roce 1989

Stručně řečeno, tito lidé to nemají lehké. Od překážek v postupu až po systém, umožňující zdánlivě legálně zpochybnit způsobilost pro výkon funkce. Někteří pocítí existenční nejistotu, někteří už vědí předem, že budou propuštěni do civilu – například ti, kteří jako nestraníci měli v minulosti ztíženou možnost získávání vědeckých hodností – a budou nahrazeni „odborníky“, vyzbrojený,mi čerstvými vědeckými a pedagogickými tituly. Což může dát odpověď na výše položenou otázku. Někteří odcházejí sami dobrovolně, někteří se poučili a „šlapou brázdu“.

 

5.      Přemístění exponentů bývalého režimu

Jako neudržitelní byli sesazeni po listopadu 1989 ze svých funkcí někteří důstojníci VVŠ PV ve vysokých funkcích. Posuďte sami, zda šlo o sesazení nebo o „přesazení“:

Dříve – nyní:

Zástupce náčelníka VVŠ – náčelník okrskové vojenské správy

Náčelník fakulty VVŠ – správce posádky

Náčelník fakulty VVŠ – náčelník okrskové vojenské správy

(A jistě by se našly i případy přemístění opačným směrem).

 

6.      Pokusy o ideologické školení

Není divu, že v tomto prostředí došlo k otevřenému pokusu zavést povinná tzv. sociálně politická školení mužstva (PŠM), kde se zúčastnění mohli dočkat poučení např. v těchto bodech:

-          únor 1948 nebyl komunistický puč, ale demokratická revoluce lidu

-          Gottwald byl slušný člověk, slánský darebák a zasloužil si to

-          Propagace myšlenky obrozeného socialismu r. 1968

-          Zpochybňování smlouvy s Německem a orientace naší ekonomiky

-          G.Husák byl dobrý člověk atd.

Lze si pak pouze domýšlet, v jakém duchu a s jakými důsledky probíhají hodiny „sociálně politických věd“ pro studenty VVŠ. Posluchači rozhlasové stanice Československo se mohli 25.ledna ve večerních hodinách dozvědět, že údajně podle vyjádření ministra obrany p. Dubrovského pro polský tisk již jsou nositelé ideologie (míněno komunistické) z naší armády odstraněni. Podle všech uvedených skutečností to však alespoň na VVŠ ve Vyškově vypadá zcela jinak a nevidíme jinou cestu, než seznámit s těmito fakty jak širokou veřejnost, tak i poslance našich zastupitelských sborů.

 

Pravicový blok, Vyškov