Obyčejný kariérismus

 

Jako hlavní svědek proti Pavlu Wonkovi se soudruh Jaroslav Volný zanedlouho po procesu dostal do vysílání televize v Brně, kde pracuje dodnes. Tento kolaborant a udavač vhodně doplňuje personální obsazení československé televize, této dosud nedobyté komunistické bašty.

Poznámka redakce

 

Ještě donedávna otevírala slibnou cestu za kariérou především příslušnost k té správné straně, dnes pro změnu od ideologického chvostu osvobozené známosti. Řada lidí tak našla spolehlivou záplatu mezery v profesionálních schopnostech. Postupně si vytvořili široké společenství postavené na přetvářce a převrácených hodnotách, které spolu s nimi přetrvává dodnes a začali, jak se říká, udávat tón. Nyní už pochopitelně ke své mateřské straně dávno nepatřím když zčista jasna prohlédli její macešské sklony, nepohrdli údělem odrodilců, hledajích nová odhranná křídla a dál otravují ostatním život ze stejných postů jako ještě docela nedávno…, ptáte se proč? Protože v tomto společenství stmeleném neumělostí jen málokdo někoho nadobro potopí..

Kariérismus a obyčejná zbabělost malých lidí, co většinou pro absenci patřičných schopností sáhnou po licoměrné poplatnosti zrovna vládnoucímu režimu, stál život i mého bratra Pavla Wonku. Přímým iniciátorem jeho posledního soudu se d duchu „třídní“ nesmiřitelnosti stalo tehdejší vedení týdeníku Krkonošská pravda. Celá záležitost spojená s Pavlovým dopisem redakci, co šla podle mého názoru v tichosti přejít, ale pro osobní zájmy stála Pavla nakonec život, se velice ochotně ujal tehdejší zástupce vedoucího redaktora tehdy ještě soudruh Jaroslav Volný. Snad z důvodu svých čilých styků s StB, které podle dosud známých faktů nelze považovat za toliko jednostranně pracovní. Ještě dnes, když moje matka slyší jméno Jaroslav Volný, roztřesou se jí kolena, protože má stále v živé paměti jeho s takzvanými protisocialistickými živly tvrdě nesmiřitelnou výpověď u Pavlova posledního soudu v Praze, kde mimo jiné říká:

„Od roku 1981 vykonávám funkci zástupce šéfredaktora týdeníku Krkonošská pravda. Začátkem května 1986 jsem převzal od vedoucího redaktora Květoslava Švadleny dopis, který byl zaslán Pavlem Wonkou z Vrchlabí.“

(Jak v podobné výpovědi StB uvedl K.Švadlena, dopis předal J.Volnému proto, že J.Volný měl podobnou agendu v popisu práce. Jindy poněkud laxní Jaroslav Volný prý tentokrát nelenil, nikomu pořádně nic neřekl a utíkal s dopisem za tehdejším předsedou ONV Huňkou a příslušníky StB.)

„Obsahem dvou listů dopisu datovaného 28.4.1986 byl volební program Pavla Wonky, který chtěl jako nezávislý kandidát na poslance SL kandidovat do zastupitelských sborů. Obsah jeho volebního programu byl ostře zaměřen proti volebnímu právu ČSSR.“

(Ve skutečnosti nešlo ani tak o volební program, jako spíše o úvahu nad všeobecně známými bolestmi československého právního řádu prostou jakýchkoliv doslovných útoků proti socialismu. Naopak, Pavel často argumentuje pojmem socialismus v případech, kdy upozorňuje na jevy blízké počátku kapitalismu, které by se za éry rozvinutého socialismu neměly alespoň v takové míře vyskytovat. Všechno motivováno upřímnou snahou o nápravu bez zrnka protisocialistického zaměření).

„V textu bylo uvedeno, že naše společnost nedodržuje občanská práva a tím vážně ohrožuje jak společenské, tak hospodářské řízení státu. Rovněž zde uvedl, že nedodržováním zákonnosti je ohrožena sama existence socialismu v naší zemi. Rovněž uvádí, že ČSSR a celá společnost se dostala do závažné společenské a hospodářské krize, jejíž existence není příznávána. Ve svém volebním programu se Pavel Wonka chce zaměřit k ochraně zřízení a rovněž občanských práv a svobod občanů. Bylo však zřejmé, že tímto obsahem naopak útočil proti státu a stranickým orgánům, než by naplňoval jeho obsah. Justiční orgány ČSSR ve svém volebním programu napadal, že nedodržují všechny právní normy a důvěra občanů k těmto orgánům je nulová. Text programu jsem podrobně prostudoval a zjistil jsem, že se ve skutečnosti jedná o závadný text, který nemůže být zveřejněn. Vzhledem k tomu, že osobu Pavla Wonky znám už z dřívější doby, kdy jsem byl upozorněn stranickými orgány našeho okresu na jeho nepřátelskou činnost, tak jsem výše uvedený dopis předložil předsedovi ONV Huňkovi. Navíc tato skutečnost se mi stala poprvé, kdy se odesílatel, který hrubým způsobem napadal naše společenské a státní zřízení, pod svůj dopis podepsal. Z obsahu výše uvedeného dopisu usuzuji, že Pavel Wonka je skutečně osobnou nepřátelsky zaměřenou proti našemu socialistickému zřízení.“

(Rád bych nyní věděl, jestli stejně neohroženě jako tehdy v Krkonošské pravdě hájí Jaroslav Volný to „naše“ socialistické zřízení v Československé televizi, kde nyní pracuje.)

Dokumenty týkající se bývalých pracovníků Krkonošské pravdy jsem původně chtěl zveřejnit mnohem dříve. Nakonec jsem se však nechal přesvědčit, abych vyslechl i druhou stranu. Sám jsem totiž na vlastní kůži okusil nekalé praktiky StB a vím, že řada věcí zaznamenávaných v dochovaných protokolech se mohla ve skutečnosti udát úplně jinak, než dokumentují úřední záznamy. Ovšem dopis Jaroslava Volného adresovaný naší rodině, plný licoměrné snahy očistit svoji osobu na úkor druhých, pohříchu i vlastní, nic netušící rodiny, mě jenom utvrdil v názoru, že informace StB a očitých svědků celé události tentokrát nelhaly:

„Pane Wonka, jak jistě víte, jsem jedním z protagonistů prapodivné inscenace, která se ve svých konečných důsledcích tak tragicky dotkla Vašeho bratra i Vaší rodiny a která zanechala tak trvalé následky i ve mně. Neboť na rozdíl od těch, kdo celou špinavou záležitost připravili a s pečlivostí sobě vlastní mě potom pod nátlakem do ní zavlekli, nosím v sobě řadu let přesvědčení, znásobující pocit hořkosti. Protože toto přesvědčení, které jsem nabyl během svých studií, mi mimo jiné bráni užívat násilí proti bližnímu. A tedy i vykonávat vojenskou službu, což bylo ještě donedávna trestně stíháno. Až do roku 1985 jsem té "„povinnosti"“unikal i za pomoci přátel stejného přesvědčení, kterým zase bylo možno pomoci jindy a jinak díky místu, kde jsem pracoval."“(Jestli mezi tyto přátele patřil i někdejší vedoucí tajemník OV KSČ, který p. Volného z vojenské služby vyreklamoval, už dopis neuvádí. I když opravdu nevím, jak tohle souvisí s případem mého bratra.)

„Důvěra mých nadřízených v mou osobu však nebyla, zdá se, tak veliká, jak jsem předpokládal. Přišel první pokus lidí v civilu o vydírání v souvislosti s obchodním pobytem otce v zahraničí.“

 

(Ani tato odtržitá pasáž mi nebyla příliš jasná. Otec J.Volného, jak jsem se dověděl, zastával velmi důležité místo v zahraničních službách, spojené s nemalým vlivem. Šlo tedy o člověka nesčetněkrát prověřeného a podle tehdejších měřítek absolutně spolehlivého).

Ovšem s celou věcí nikdy neměl pranic společného a zdá se přinejmenším neseriózní se o něm v této souvislosti zmiňovat.

„Nabídku lidí v civilu jsem tehdy důsledně odmítl. Výhrůžka však byla splněna, krátce po mých třicátých narozeninách (!) jsem byl povolán do základní vojenské služby. Po mém nástupu následovala téměř okamžitá internace v ÚNV v Praze. Po týdnech neúspěšného „léčení“ na zdejším oddělení psychiatrie jsem byl propuštěn. Zbaven veškerých iluzí a ve strachu o rodinu, pochopil jsem sílu těch, kdo si s člověkem a z člověka mohou dělat, co chtějí.“

(Snad podle hesla exempla trahum se jen s použitím jiných, humánnějších metod choval J.Volný naprosto stejně.)

„A potom přišel do redakce dopis Vašeho bratra. Provokace, nebo skutečný dopis Pavla Wonky? (Takto ovšem obvykle nezasvěcený člověk neuvažuje). Věděl jsem, že tehdejší ONV je o sopise informováno. Pracoval jsem ostatně v jedné kanceláři se zetěm bývalého tajemníka OV KSČ a synem místopředsedy ONV…

(J.Volný však opět jaksi „pozapomíná“ na pár nezvratných faktů. Ono výkazy o studiu a vysokoškolské diplomy se obvykle nepálí jako dokumenty StB, takže zeť tajemníka K.Švadlena i syn místopředsedy Vladislav Prouza mohli mohli s klidným svědomím doložit další bohapustou lež. Pro úplnost: zeť tajemníka se v té době těšil z dlouhodobého studijního volna, neboť dokončoval ročník na VŠP a V.Prouza tehdy formou denního studia navštěvoval vysokou školu vzdálenou přes dvě stě kilometrů od Trutnova a do Krkonošské pravdy nastoupil až 1.září 1986. Tedy více než půl roku po událostech, které se seběhly v souvislosti s dopisem mého bratra. Když J.Volný držel v ruce inkriminovaný dopis, měl V.Prouza jen mlhavé tušení o existenci jakési Krkonošské pravdy a už vůbec nic mu neříkala jména K.Švadlena či J.Volný, pohříchu i Pavel Wonka… Tohle všechno lze, na rozdíl od na hlavu postavených faktů uváděných v dopise J.Volného, kdykoliv objektivně doložit.) Dopis ale pokračuje dál:

„Můj šéf mi nařídil dopis konzultovat s předsedou ONV Huňkou. Tentýž předseda si potom za doprovodu StB přišel dopis osobně vyzvednout. Co následovalo, znáte, včetně mé „výpovědi“, kterou později v redakci sepsal příslušník StB. Výpovědi, před kterou následovalo upozornění, že dopis, který jsem měl na starosti, viděla řada lidí, čímž jsem se dopustil napomáhání trestného činu rozvracení republiky, objevily se i starosti o mé „zdraví“ a můj eventuální zájem o „další léčení na psychiatrii“. Výpovědi, pečlivě vyprané a vyžehlené do žádané podoby. Chtěl jsem proto z Trutnova co nejrychleji odejít. Čtyřikrát jsem dával výpověď, třikrát mě ji s hrozbami donutili stáhnout. Kde mi nakonec našli místo, víte.“

(Zbývá jen podotknout, že sériemi výpovědí začal J.Volný bombardovat ONV až v době, kdy stanul v čele redakce, a to po více než sedmiletém pobytu v Trutnově. Chtěl se prý o nové místo ucházet coby vedoucí redaktor, což zní přece jen trochu jinak než třeba pouhý redaktor. A přítelíčkové, co mu atraktivní místo v Čs.televizi našli – inu, nadarmo se neříká: vrána k vráně sedá…)

„Nešlo tu však o kariéru, byl jsem daleko od centra, mimo pravomoc místních a navíc „na očích“ – odkud jsem se nemohl lehce ztratit.“ (a dosud se neztratil..) „StB jsem se bál a bojím dodnes.“

Tak končí svůj dopis, napsaný dne 25.dubna v Brně, Jaroslav Volný. Dodnes, když si ho čtu, neubráním se pocitu, zda si J.Volný opravdu myslí, že jsem takový maloměstský prosťáček, který všechno, co se mu přijatelně podá, stráví nebo jestli takto uvažuje jenom proto, že stejně jako kdysi Pavlovi jde i mně o, pro někoho třeba nicotnou, ne-li donkichotskou snahu vnést mezi lidi alespoň špetku spravedlnosti.

Na všechny protagonisty tohoto případu jsem na okresní prokuratuře v Trutnově podal trestní oznámení.

 

Jiří Wonka