--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hovorka Zdeněk č.: 945
Název: Já nic, já Čalfa
Zdroj: NN Ročník........: 0002/008 Str.: 002
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 09.03.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Že místopředseda federální vlády pro tvorbu legislativy z dob Gustáva Husáka po "revoluci" ještě povýší a stane se dokonce premiérem první vlády sestavené na základě svobodných voleb, předpokládal v prvních radostných dnech roku 1990 asi jen málo kdo.

K výměně zdiskreditovaných nomenklaturních kádrů nedošlo prakticky nikde, majetek KSČ a SSM se poděl neznámo kam, soudruzi dále sedí ve svých nakradených vilách, pobírají nejvyšší možné důchody a vesele si privatizují státní majetek do vlastních bezedných kapes.

Není tedy divu, že zklamaná veřejnost stále častěji a důrazněji požaduje odvolání M. Čalfy, je zkrátka moc na očích. Do vysokých stromů hrom bije. Optimistický úsměv z tváře našeho pana premiéra zmizel jako pára nad hrncem, v posledním televizním projevu spíše působil dojmem zaměstnance pohřebního ústavu, schvalujícího pozůstalým výběr vhodného věnce, a nepřesvědčivě cosi mumlal na obehrané téma "právní stát a presumce neviny".

Štafetu po něm převzal v pořadu Co týden dal Jiří Dienstbier senior. (Mimochodem, v tomto pořadu by už měl dostat fialový trikot za aktivitu, ne-li rovnou inventární číslo).

Jeden detail však těmto dvěma politikům unikl, o presumci neviny je možno hovořit v trestním právu, s požadavky na morální bezúhonnost politiků se to má trochu jinak.

Není trestné vymámit ze svých rodičů peníze a pak je nechat bez pomoci, mít dvacet milenek nebo třeba pózovat pro pornografický časopis. Přesto politik, který by se v civilizovaném státě výše uvedeného jednání dopustil, by byl z politického života odstraněn. A to způsobem velmi rázným. A nepomohlo by mu, ani kdyby se do nejvznešenějších listin halil.

Pane Čalfo, není možné skočit do vody a zůstat suchý, není možné být místopředsedou Husákovy vlády, šéfem legislativního odboru ÚV KSČ a zůstat čestným člověkem.

V Praze, 9. 3. 1992 Zdeněk HOVORKA