Jak to bylo

Stanovisko rodiny Pavla Wonky k článku v Lidových novinách z 18.3.1992

 

Článek bývalého soudce Vybulky a Petry Procházkové není to, vo může přispět k objasnění života Pavla Wonky. Kromě mrtvého Pavla Wonky jsou tu ještě další dva živí a ti musí nést důsledky života a smrti Pavla a nakonec i důsledky různých pokusů o alternativní životopisy. Právě justice to byla, která ho celá léta nezákonně odsuzovala. Myslím si, že životopis vypsaný z výpovědí příslušníků StB nemůže být dost objektivní a pravdiví a redaktoři nepočítali s námi živými.

Naši předkové prokazatelně žili v oblasti města Vrchlabí již více než 400 let. Po tuto dobu zde žili v míru a pokoji. Bývalým vládcům vadil Pavlův německý původ a skutečnost, že poskytoval svým spoluobčanům právní pomoc. Na právnickou fakultu mu bylo znemožněno jít studovat. Právo na práci bylo Pavlovi po dobu 12 let upíráno. Jeho bývalá žena nemohla sehnat práci s tím, že se jmenuje Wonková. Bylo jí řečeno, že by práci dostala, ale musela by se jmenovat jinak. Žili jsme v nelidských podmínkách. Pavel byl nucen psát nesčetné stížnosti. Funkcionáři okresu Trutnov se vždy s příkladnou horlivostí  snažili získat pochybné zásluhy persekucí nepohodlných osob, ale na druhé straně projevovali neobyčejnou aktivitu při utajování vlastních nedostatků. Existovalo dvojí právo. Jedno pro občany a jedno pro vedoucí elitu a funkcionáře. V persekuci proti Pavlu Wonkovi vynikal bývalý okresní prokurátor Josef Doležal (nyní soukromý právník). Pan Doležal byl ochotný v Pavlově případě kdykoliv porušit zákon i jiné všeobecně uznávané hodnoty. Právo bylo vykládáno třídně. Autoři článku nepravdivě informují, že Pavel dostal v roce 1984 výpověď pro porušení kázně (absenci) – Pavel dostal výpověď podle paragrafu 59 ZP, z důvodu, že byl soudem odsouzen na dobu delší než 1 rok.

V roce 1981 (v době údajných intenzívních styků s StB) byl Pavel ve vykonstruovaném procesu, za předsednictví Evžena Suchánka, který v Náchodě po listopadu pracoval na rehabilitacích a samorehabilitoval si jeden svůj rozsudek, odsouzen poprvé. Rozsudek potvrdil soudce KS Hradec Králové Jaromír Melezínek, vše bylo dosaženo protiprávním jednáním úředních činitelů, Josefem Doležalem počínaje, jednak za pomoci účelových svědectví, které orgány činné v trestním řízení záměrně provokovaly a posléze bránily zjištění pravdy. V té době byl předsedou okresního soudu v Trutnově JUDr. Grulich. Cituji z Pavlovy pozůstalosti: „…vynalézavosti se meze nekladou, do taláru jsou v případě, že se nedostávají soudci z lidu, oblékáni správní pracovníci nebo uklízečka… soudci z lidu stejně často jednání jenom prospí…“

Protože zde u tohoto odsouzení šlo o záměrné porušení práva, žádal Pavel generálního prokurátora ČR Krupauera, aby plnil své zákonem stanovené povinnosti. Ten zůstal nečinný. Po pětiletém úsilí se Pavlovi podařilo dosáhnout povolení obnovy u soudu na druhém konci kraje. Po povolení obnovy řízení a zrušení trestního rozsudku se organizátoři jeho odsouzení pokoušeli tento stav zvrátit opět v jeho neprospěch. To prováděli za pomoci ministerstva spravedlnosti ČSR.

Pavel si samozřejmě nenechal nic líbit. Psal stížnosti na prokurátory, soudce, na příslušníky SNB atd. Dosáhl v podstatě pouze toho, že justice a bezpečnost ho nenáviděla  a všemožně se snažila o jeho postih za každou cenu. Následky Pavel pocítil. Během krátké doby bylo proti němu zahájeno osm nesmyslných jednání, zapojil se i předseda soudu Grulich. I nadřízené orgány uznaly nesmyslnost tohoto stíhání, a proto byly okresní prokuratuře odebrány.

V dubnu 1982 byl Pavel Wonka zatčen, příslušníci VB se k němu chovali hrubě. Byl držen bez dostatečné hygieny a o hladu. Nasadili mu pouta a vodili po závodě Mileta a po městě Vrchlabí a přitom se mu vysmívali. Říkali, že ho alespoň uvidí jeho „Klienti“, kterým poskytoval právní rady. Po pěti měsících byl propuštěn na zákrok GP ČSR. Zasadil se o to jeden z mála poctivých a neohrožených prokurátorů v té době JUDr. Meisel s tím, že nejsou dány zákonné důvody vazby. Přesto prokurátor Doležal vypracoval po roce žalobu. U okresního soudu v Náchodě byl použit falešný svědek Jiří Nosek, jemuž byla prakticky poskytnuta beztrestnost za jeho rozsáhlé podvody, které Pavel odhalil. Šlo o spravedlnost jaksi naruby. Praví pachatelé podvodu zůstali nepotrestáni a lidé, kteří na podvody poukazovali, byli „senzačně odhalováni“. Tato odhalení byla potom tendenčně (jako v případě článku Vybulky a Procházkové z Lidových novin) zpracována za pomoci pachatelů podvodů, bez možnosti obhajoby. Vina byla dána předem, občan neměl možnost se hájit. Pokládám si otázku: „Pokročila od listopadu 1989 právní kultura? Zatím jsem za smrt svého bratra stíhán sám. (Pozn.redakce: Jiří Wonka je stíhán za to, že o lidech zodpovědných za protiprávní věznění a za smrt jeho bratra mluví na veřejnosti naprosto otevřeně a za to, že některým z nich nedávno zaslal dopis, ve kterém jim radí, že by si raději měli zakroutit provaz, bylo by to tak pro ně lepší).

Soudkyně Galová odsoudila Pavla bez důkazů k podmíněnému trestu 14 měsíců a odvolací soud za předsednictví Vladimíra Panduly a za přispění mafie mu trest změnil na nepodmíněný (!!!). Vybulka s Procházkovou se zde opět nezmínili, že tento rozsudek byl shledán GP ČR za nezákonný a NS ČR jej zrušil. Je možné člověka, který se měl stýkat v uvedené době se Státní bezpečností, takto perzekvovat?

Ohledně Oráčova zpochybňuji výpověď pracovníka vnitřní ochrany. Vím od Pavla, že tam byl krutě zmlácen a že z Oráčova nebyl převezen do Hradce králové, ale do věznice Plzeň – Bory. JUDr. Josef Průša dostal od matky 5 000 Kč, aby úplatkem ve věznici zajistil záchranu Pavla z tohoto likvidačního tábora. Další lži v článku: Po odpykání prvního vězení Pavla neodvážel příslušník StB, ale Dušak Perička, matka a já. Ohledně tvrzení o strýci: V letech 1982 až 1985 mu Pavel nemohl psát. Za prvé se strýc s námi nikdy nestýkal, ani nám nepsal, Pavel neuměl německy a především – strýc zemřel v roce 1974. (Cestovní pas měl také odebrán).

V roce 1981 ani v jiné době nebyl založen výbor na obranu Jiřího Wonky, nikdy neexistoval.

Na protest proti chystanému Pavlovu věznění držela celá rodina (včetně Pavla) v roce 1984 třídenní hladovku v kanceláři prezidenta republiky. K tomu, že Pavel byl vzdělán díly Lenina, se sám vyjadřoval: Beru si příklad z církve, jejíž příslušníci to povinně studují, aby znali myšlenky nepřátel.“

Po nástupu Gorbačova Pavel vycítil možnost změn, Gorbačov se mu zdál tenkrát jediná naděje na obzoru, která by zabránila nespravedlivým stíháním a perzekucím.

A jakou pomoc nám poskytla Česká národní rada, mohu doložit:

Na den 31.1.1986 jsem dojednal s JUDr. Maříkovou návštěvu. Na vrátnici ČNR jsme si nechali zavolat JUDr. Maříkovou, namísto ní se dostavil muž, mělo se jednat o dr. Freimunda, který napřáhl ruku jako semafor a nekompromisně nám ukázal směr naší cesty – ven z budovy. Takto nás vyhodili. Podal jsem proti takovému jednání stížnost, a i za ni mě postavili před soud.

Pavlovi ani mně nebylo povoleno nikdy vysídlení, naopak, perzekuce se stupňovala. Byly nám odebrány pasy.

Pavel nikdy nebyl donašečem nebo fízlem. Ohledně pasáže z Milety v případě pana Hanuse cituji usnesení prokuratury v Trutnově Pn 186/91 z 21.1.1992: „… bylo však zjištěno, že řada rozhodnutí Pavla Wonky vůči jeho podřízeným, mezi nimi i Jaroslavu Hanusovi, byla vzhledem k jejich výkonu práce zcela oprávněná.“

Autoři článku se mohli od nás řadu věcí dozvědět, citáty z dopisů se dají různě a v různých dobách použít a zneužít.

 

Za rodinu Wonkových

Jiří Wonka