--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Bělohoubek Antonín č.: 1030
Název: "Pakt o neútočení"
Zdroj: NN Ročník........: 0002/010 Str.: 007
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Tento pakt je třebas mezi ODS a ODA logický, a tudíž i snadno realizovatelný. Programově se tyto dvě strany liší v podstatných věcech nepatrně a pokračující nadvládě komunistů překabátěných i nepřekabátěných nepochybně víc než problematické přijímání bývalých komunistů do těchto stran a jejich kandidování dokonce i do nejvyšších zastupitelských sborů.

Politické seskupení kolem KAN však vzniklo vlastně z politického donucení, ne z neukojené samolibosti domýšlivých předáků několika menších politických subjektů. Vzniklo ve snaze poskytnout alternativu potencionálním nevoličům, to jest těm našim spoluobčanům, kteří jsou zklamáni polistopadovým vývojem v takové míře, že by jinak volit nešli nejspíš vůbec. (Důvodů k oprávněnému zklamání je víc než dost - od ignorování spravedlnosti vůči hodně provinilým i vůči silně postiženým zvůlí komunistů přes krátkozraké a svévolné odpouštění zatvrzelým provinilcům, až po tu podivnou prosperitu, zajištěnou zatím a nejspíš i na dost dlouho především pro překabátěné bolševiky, kteří pomocí dříve nakradeného rozkrádají dál).

Nad "paktem o neútočení" se na straně KAN vznáší přinejmenším dvě pochybnosti zcela zásadní:

1. Netratí i KAN hodně na své politické důvěryhodnosti, když přistoupí na mlčení o onom zásadním pochybení u jinak pravicových stran? Nedopustí se tím i on vůči oněm potenciálním nevoličům nepoctivosti tak velké, že nakonec ani jemu své hlasy nedají?

2. Nebyl by takový "pakt o neútočení" ze strany KAN dokonce velkým politickým idiotstvím? Nepřipravoval by se KAN mlčením o tom, že bývalé komunisty nebere a proč je nebere, o svou velkou politickou přednost?

Je tu však navíc ještě i otázka přímo řádově vyšší, než jsou dvě otázky už zmíněné: Nepatří se snad špatnosti pranýřovat bez ohledu na to, kdo se jich dopouští? A nepatří se snad špatnosti pranýřovat především u těch, na kterých nám záleží nejvíc?

Je to svým způsobem paradoxní, ale je to tak: právě těm údajně poctivě pravicovým stranám se patří zazlívat, že svou neomluvitelnou a neobhajitelnou "velkorysostí" vůči bývalým komunistům (Jan Werich by tady poznamenal: "Všimněte si, jak jsem tolerantní!") donutily malé politické strany jít do voleb. JIM připadá hlavní vina také na tom, že se politice MUSÍ intenzívně věnovat i lidé, kteří by dali rádi přednost věcem úplně jiným. Záludnosti jedněch a babráctví druhých je však do politiky přímo vtahují.

Shrnuto: Mé výhrady vůči některých lidem v ODS jsou výrazně jiného druhu než výhrady, které mám vůči komunistům překabátěným i nepřekabátěným. Zatímco komunistům zazlívám především absenci politického studu, jejich záludnosti a cynismus, lidem z ODS zazlívám, že nejsou důvěryhodní v takové míře, aby vedle tohoto politického seskupení byla další nelevicová seskupení (včetně KAN) nadbytečná, ba dokonce i trapná.

Ant. Bělohoubek