Azyl a milost

 

O žádosti kpt. Žáka o milost rozhoduje prezident, jemuž toto právo z ústavy náleží, ale z jeho pověření prokurátor, který vlastně celé stíhání vede, dozoruje a řídí (kuriózní pozůstatek komunistického práva).

Na rozdíl od mnoha jiných „senzačních“ zpráv, kterými jsou zcela zbytečně popsány desítky novinových stran, prošla zcela bez povšimnutí jedna, která měla otřást svědomím mnoha z nás a přimět k zamyšlení všechny: kpt. Alexej Žák, bývalý vyšetřovatel slušovického případu, obdržel ve Švýcarsku politický azyl! Občan demokratické společnosti v čele s Václavem Havlem. Uprostřed proklamovaného právního státu! Dva roky po sametové revoluci.

Jak vyplývá z vyjádření tiskového mluvčího Spolkového úřadu pro utečence Heinze Schoniho, poskytuje Švýcarsko politický azyl osobám, které jsou ve vlastní zemi vystaveni rasovému, náboženskému nebo politickému pronásledování. Neuvádí však, který z důvodů vedl Švýcarsko k udělení azylu kpt. Žákovi. Že se však jedná o azyl z důvodu politického pronásledování, je nasnadě.

Kpt. Alexej Žák byl pověřen vyšetřováním finančních záležitostí v. d. Beta, jejichž prostřednictvím docházelo k nekontrolovanému předávání družstevního majetku do soukromých kapes. To však byla jen drobná část činnosti slušovické mafie, jak o ní hovořil president v novoročním projevu 1991. Vyšetřování kpt. Žáka vedlo k trestnímu stíhání mnoha osob, na několik byla uvalena vazba. Slušovické nitky se začaly pomalu rozplétat. Ne však dlouho. Kpt. Žák byl obviněn z několika trestných činů, bylo proti němu zahájeno trestní stíhání. Poté, co mu bylo vyhrožováno usmrcením nejen jeho, ale i členů rodiny, rozhodl se emigrovat do Švýcarska. Tím přibyl další trestný čin zběhnutí. Podrobně je celý případ rozebrán v Českém deníku ze dne 26.března 1992.

Nechci se zabývat oprávněností trestního stíhání kpt. Žáka. O tom by měl rozhodovat soud. Chci se zabývat souvislostmi. Prezident republiky hovoří o slušovických nitkách, ale nehne prstem, aby se věnoval tomu, kdo se snaží je rozplétat. Obhájce kpt. Žáka je pobouřen. Podle jeho vyjádření se s tak tendenčním vyšetřováním nesetkal ani při obhajobách disidentů v minulém režimu. Svůj pocit shrnul prostě: při četbě trestního spisu mi nabíhá husí kůže“.

Úvodem jsme napsali, že všechny tyto skutečnosti měly zatřást svědomím mnoha z nás, , zejména některých. Pominu-li vědomě JUDr. Krejčíka, dozorového prokurátora JUDr. Danilowitze a hlavního vojenského prokurátora JUDr. Kříženeckého, kteří by si mohli stěžovat na nepřípustné ovlivňování vyšetřování, myslíme zejména ministerstva vnitra ČR Tomáše Sokola. Ve věci neudělal nic a pokud přece jenom něco, dělat to nemusel, neboť výsledek je stejný. Máme na mysli rovněž pana prezidenta. Když už přenechal rozhodování milosti generálnímu prokurátorovi ČSFR, mohl mít alespoň tolik zodpovědnosti, aby si konečné slovo v této citlivé věci vyhradil pro sebe. Máme však na mysli i vás, poslance, kteří spolu s výše jmenovaným stojíte v čele státu, jehož občanům je udělován politický azyl.

 

Stanislav Devátý

Petr Toman

Poslanci FS