Mafie na kolejích

 

Předpokládali jsme, že téma „doprava“ uzavřeme druhým dílem Mafie. Dostáváme však množství dopisů z celého Československa, které svědčí o tom, kam se naše Necenzurované noviny (RK) dostanou. Nechceme ale nahrazovat zájmové noviny pracovníků ČSD, přičemž OPBZOR – periodikum postkomunistických odborů OSŽ – se patrně soustřeďuje na zostřování třídního boje (báťuška Stalin by měl radost, ale soudruzi, pozor na paragraf 260 trestního zákona – musíte být s propagací komunistů šikovnější, pozn.red.) a na napadání rehabilitovaných. Budete jim muset, soudruhu Škope, odpustit, že těch dvacet nebo čtyřicet let přežili, ačkoliv Erbu, Výravského i redaktorku Šístkovou už přepadli a zmlátili, kdo bude další?

 

Vyhazov nepohodlných

Doprava se řítí do propasti. Bouřili se už i dispečeři a dopravci na silnici, dirigenti letadel hrozí stávkou také, pouze vedení ministerstva s bohorovným klidem přihlíží a pevně ve svých rukou třímá kádrovou politiku jako dříve. Čistky na Ústředním ředitelství ČSD se chýlí k vítěznému konci. Přesně podle receptu, který jsme popsali ve druhém díle Mafie v č. 8/91. Rehabilitovaní ředitelé, jejichž hlavy požadoval i soudruh ministr Nezval, další soudruzi z vedení OSŽ a náš starý známý ing. J.Novák, jenž v sekretariátu ministra plní úlohu Jaga z Othella, jsou pryč a zcela beze zbytku. Objektivně nebylo možno jejich práci nic vytknout, a proto byli přeřazeni do funkcí, kde sice ztratí vliv na řízení, ale formálně nemůže nikdo namítat, že mu bylo ublíženo. Ing. Chvojka byl odvolán z funkce ředitele opravárenství a podřízen řediteli lokomotivního a vozového hospodářství, věrnému to členovi KSČ, ing. Novotnému. Ing. Chvojka to má jako rehabilitovaný tak špatné, že nesmí dělat bolševikovi Novotnému ani náměstka. Oproti němu dopadl ing. Výravský poněkud lépe – bylo mu ponecháno vedení sociálního odboru – péče o pracovníky. Avšak při jakémkoliv narušení sociálního smíru bude požadována především jeho likvidace. Šikovné, že?

Ing. Zenkl, šéf dopravy, byl pro sametové likvidátory nejtvrdším oříškem. Po celý život pracuje v provozu a s komunisty válčí již od rudého roku 1948. Navíc je velmi kritický k těm, kteří v roce 1968 vsadili na nepravého koně. Řád TGM, který přebíral z rukou prezidenta pro dr. Petra Zenkla, byl rehabilitací celé rodiny. Co tedy s ním? Byl povýšen – pracuje jako zmocněnec pro transit ruské armády z Německa přes naše území a pro přepravu humanitární pomoci pro SNS. Hlavně však nemá bezprostřední možnost zasahovat do dopravy… Hrozí totiž zastavení provozu na vedlejších tratích a této bolševické sabotáže je ing.Zenkl zásadním odpůrcem (této problematice se věnujeme v dalším příspěvku, pozn.aut.).

Jeho postoj je železničářům i lidem z postižených oblastí znám.

Poslední obětí soudruha ministra a jeho vrchní kádrovačky dr. Čeleďové (známé z prvního dílu Mafie, pozn.aut.) se stal ing. Nerad, ředitel správního odboru a bezesporu jeden z nejlepších odborníků, jakého ČSD v této funkci měly. Co dělá ing. Nerad dnes, se nám zjistit nepodařilo. Na konci ledna sháněl místo. Když se povede kádrovačka, tak to opravdu stojí za to!

 

Komunisté slouží dál

Všichni komunisté ve vedení ČSD zůstali ve svých funkcích. Namátkou: 1.náměstek ústředního ředitele ing. Chovan – mimochodem, jeho článek k 70. Výročí VŘSR, který napsal jako 1.náměstek komunistického ministra dopravy, koluje po tratích a služebnách ČSD, je opravdu skvělý. „Říjen 1917 je majákem lidstva a závěry XVII.sjezdu KSČ dávají ČSD jasnou strategii do roku 2000“.

Ještě se divíte, že to s naší železnicí takhle dopadá?

Jemu statečně sekunduje ing. Novotný, o kterém už byla řeč, dále bratři Egydeové, z nichž jeden končí jako ředitel odboru na ÚŘ s potížemi „lustračního“ charakteru, a proto dělá poradce náměstkovi ústředního ředitele. Druhý je oblastním ředitelem ČSD v Bratislavě, oba společně jsou snad ještě dnes členy KSS, pardon SDĽ. Na Slovensku platí patrně jiná kritéria. Abychom však nekřivdili nikomu ve Federaci: prvním náměstkem oblastního ředitele v Praze je ing. Svoboda, kterého jeho rodná matka strana dostala z provozního dispečera až na prvního náměstka oblastního ředitele, to dokonce už po listopadu 1989 a bez namáčení!

Zajímalo by mne, zda Petr Pithart slyší ještě trávu růst? Jeho spolupracovník z občanského hnutí, soudruh Jiří Nezval, neslyší už ani houkání z lokálek, které chce zastavit.

Únor bílý pole sílí – v dopravě však rudne, a to dost rychle!

 

Vážení čtenáři!

Nyní už seriál Mafie na kolejích vzbudil nebývalý ohlas u železničářů z různých koutů republiky. Většina z nich má s působením bolševických kmotrů neblahé zkušenosti z doby před i po listopadu. Netýká se to jenom vedoucích pracovníků dopravy, ale i některých odborových organizací, zvláště neokomunistických OSŽ, které se opět snaží vyvolat na železnici neklid, jenž v předvolebním období poslouží zejména komunistům a jim spřízněným duším z OH, ČSSD(b) a ostatním levičákům.

OSŽ vyhlášená stávková pohotovost není ničím jiným než vhodně načasovanou provokací.

Ve funkcích zůstávají stále stejní likvidátoři dopravy jako před listopadem 1989 a nespokojeným pracovníkům již otevřeně vyhrožují. Jeden z našich čtenářů nám napsal, že mu bylo otevřeně řečeno: „…buďte zticha, nebo poletíte!“(…)

 

Dejme však slovo čtenářům.

 

Dvakrát z království mafie na kolejích

Azyly

Dopravářský „Pražský železničář“ několikrát, naposled v č. 45/91, zveřejnil kritické ohlasy na zřízení Střediska provozně technických služeb traťového hospodářství v Hradci Králové. Nemohly vyznít jinak, než vyzněly. Za prvé proto, že pracoviště, které ČSD nikdy neměly, vzniklo v době, kdy ČSD jsou na dně a propouštějí lidi z provozu, za druhé proto, že v „azylu“ našla mezi jinými nechtěně z vedoucích hospodářských míst odešlými partajtragery teplé fleky i taková esa, jako pan Hořčička, bývalý vedoucí oddělení ÚV KSČ pro vodní dopravu a L.Vaněk, bývalý náměstek traťové distance Letohrad a úspěšný partajník. Na takové je peněz dost!

Dalším teplým azylem je Railreklam. Tak veledůležitý, že kromě dostatku peněz na tučné platy a nových aut mu ústřední ředitel ČSD přiznal monopol na reklamu u ČSD. Samozřejmě a se zahraniční účastí jen proto, že my na ni prý nemáme fundované znalce. Ono ale nejde jen o nové organizační složky. Tací, co odvedli ČSD ke dnu, dál „řídí“ dopravu z nejvyšších míst. V budově na nábřeží dál úspěšně kotví i za totality neblaze proslulí „odborníci“ jako pánové Těmín, Březina, Jedlička, Vecko a další. S plnou podporou přednostů a náměstků z nižších stupňů, z nichž se od listopadu vyměnilo necelé promile! Proslýchá se, že se po volbách do resortu vrátí ministryně Kořínková. S tím, jak se pod její patronací úspěšně rozkradl majetek KSČ a SSM, bude do prostředí dobře zapadat. Vždyť na post ministra šla z funkce poradce ještě „rudého“ ministra dopravy.

Panu Klausovi nezbude, než aby se smířil s tím, že ČSD zůstanou dojnou krávou státního rozpočtu, dokud se toto všechno smetí nevymete. Do voleb to už sotva bude.

 

HK

 

Další vítězství rudých kmotrů

Železničáři, kteří za něžné vlády ministra Nezvala zažili nejedno mafiánské svinstvo, dostali další direkt. Přes všechny opakované polistopadové sliby o opětném zrovnoprávnění nároku na tzv. jedničku v jízdních výhodách, kterou si jako „buržoazní přežitek“ přivlastnila komunistická šlechta, mohou jen zírat. Jak také jinak, když něžnost vůči komunistům, počínaje vlastizrádcem Biľakem a výprodejcem republiky Štrougalem vládne všude, když posrpnoví normalizátoři berou maxima důchodů a pro tisíce jejich obětí na důchodovém minimu nejsou peníze? V království s. Nezvala, i když jde vyloženě o vnitroresortní záležitost, tomu nebude za přizvukování nových odborů přece jinak! Dopraváci žasnou, že od 1.1.1992 platná novela zachovává nárok všem, kdo ho na jedničku už mají. Není to uznání a odměna za vynikající zdevastování drah za 40 a hlavně za posledních 20 let?

Vztahuje se na vedoucí hospodářské pracovníky a jak jinak, i na funkcionáře bývalého ROH! Dopravákům se protáčejí panenky, když čtou, že jedničky se opět přiznávají bossům nových odborů. Těm se tímto způsobem odvděčili, jako prodloužené páce partaje, teprve komunisté. Mohlo to za vlády rudé mafie dopadnout jinak?

Odpověď na otázku, zda to je nyní za přisluhování vedení ČSD, rudé mafii nebo oběma, je nasnadě. Jde jen o to, jak dlouho si to nechají dopraváci líbit.

 

HK

 

Tratě na zrušení?

Stále více se poslední dobou hovoří o zastavení provozu na „nerantabilních“ tratích. Patřím k zaměstnancům jedné z těchto tratí, na které by se měl v případě krizové situace provoz omezit. Konkrétně se jedná o tratě 083, 084 a 085 ve Šluknovském výběžku. Zajímalo by nás – zaměstnance těchto tratí – kdo a jakým způsobem vybíral tzv. nerentabilní tratě, ale zřejmě tak činil z dobře vytopené kanceláře a bez znalosti místních poměrů, neboť pokud by místní poměry znal, musel by uvažovat úplně jinak. Stačilo by se totiž podívat na mapu, aby zjistil, že tyto tratě vedou hornatým terénem. V zimě velice často autobusy a osobní automobily pro nepřízeˇb počasí ani nemohou vyjet a pak vlak zůstává jediným dopravním prostředkem, kterým se zde lze dostat do zaměstnání, do škol nebo k lékaři. A to ani nemluvím o tom, že zvýšením silniční dopravy by se jistě zhoršilo životní prostředí, vždyť železnice je z hlediska ekologie nejvýhodnější dopravou.

Je to podivné, že ještě nikoho z našich nesčetných nadřízených nenapadlo odbourat tzv. sociální program. Dodnes máme dělnické jízdenky, které se daly zdůvodnit v době vzkvétajícího socialismu, kdy ale byla železnice dotovaná od státu. Dnes dotace dráha nemá, a tak pokud má podnik o zaměstnance zájem – ať mu výdaje za dopravu do zaměstnání hradí sám. Proč máme různé další slevy – např. akviziční nebo pro důchodce (od 70 let věku vozíme dokonce zdarma) – když jsme v takové katastrofální situaci?)

Snad se ani nemůžeme divit, že nastal pokles nákladní dopravy, když naše tarify jsou pro přepravce tak "„výhodné"“ že se raději obrátí na ČSAD nebo soukromé dopravce. Není to tak dlouho, co jsme tady zažili, jak vypadá dopravní kolaps na silnicích, kdy se díky kamiónům v Rumburku nedala přejít silnice, natož přitom ještě dýchat. Proč tedy tyto tarify pro nákladní dopravu nezvýhodníme, aby se podniky vrátily zpět k železniční přepravě? Zaměstnanci obchodních oddělení by už konečně měli vstát od šálků kávy a vhodnou reklamou a propagací přímo v podnicích získat nové přepravce.

Také v grafikonu vlakové dopravy by bylo mnoho co zlepšovat. Mám takový dojem, že se grafikon pouze rok co rok opisuje a pokud je v něm nějaká změna, tak pouze k horšímu. Nevím totiž, k čemu je dobré, že některý vlak má odjezd z výchozí stanice o minutu dříve nebo později než v minulém GVD. Máme na trati také další kuriozitu – vlak 2601 jede z Rumburka do Mikulášovic, což je pouhých 18 kilometrů, 55 minut!!! To snad nebylo ani v době dostavníků!

Na závěr mě napadá otázka, proč máme tak rozsáhlý řídící aparát, co všichni ti lidé „tam nahoře“ dělají. Proč se začíná propouštět od pracovníků z provozu a ne od administrativy, která je tak rozbujelá a zkostnatělá a nevydělá na sebe ani desetník? Měli bychom mít vedení složené z opravdových odborníků, kteří by své práci dobře rozuměli a měli ji skutečně rádi.

 

Patra Gazdová