--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hromádková Alena č.: 1058
Název: Liberalismus v podmínkách neo-komusnismu
Zdroj: NN Ročník........: 0002/011 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Mnozí z nás se shodnou na tom, že se komunistům podařilo nejen se nové době přizpůsobit, ale často i nadále v ní hrát první housle, byť ve vší nenápadnosti azpovzdálí.

@LIBERAL = Obnovit základní lidský řád za okolností, kdy většina lidí nemá nic než své vlastní vnitřní zdroje, a oni vše ostatní, bude dlouhodobý proces plný zvratů a časových ztrát. V tomto smyslu lze považovat normalizační paní docentku Bastlovou a její zdatné podnikatelské úsilí v oblasti výchovy vzdělávání za úkaz vpravdě časový i nadčasový. Přitom zcela nerozhodují její osobní kvality, ale okolnosti a konkrétní procedury, díky nimž byla kdysi objevena a vynesena ze světa své okresní existence na výsluní akademického života Univerzity Karlovy, aby po listopadu 1989 získala ihned po propuštění patřičná materiální a jiná aktiva pro založení soukromého tenisového gymnázia v Brandýse nad Labem. Marně páni radní protestovali - ing. Miroslav Štengl z odboru pro řízení odborného školství MŠMT jim 19. 7. 1991 odpověděl, že paní docentka řádně předložila potvrzení o pronájmu vhodného objektu, doklad o trestní bezúhonnosti a ukončeném vzdělání a že její morální a politické postoje nejsou ministerstvu známy. Zda dotyčný úředník věděl či nevěděl kdo paní docentka doopravdy je rovněž není důležité - avšak naprosto alarmující je fakt neexistence příslušného akreditačního licenčního či jiného mechanismu - ve kterém stát nemusí být vždy zastoupen - kterému by bylo možno aspoň v zásadě do té míry důvěřovat, aby rodiče nemuseli mít strach, komu to vlastně svěřují své děti. Plést si tyto elementární zásady personální politiky s kádrováním není na místě, podobně jako karatelský či podrážděně mentorský tón různých novátorů, kteří vznik, vývoj a logiku přetrvávání totalitního systému nepochopili a nikdy plně nepochopí. Za dané situace - to jest situace přetrvávajícího monopolu komunistického podsvětí na konexe, budovy, znalost všech možných podrazů a finančních machinací - pak musíme ještě nějakou dobu počítat s tím, že nezasahování do "svobodného" toku událostí a vývoje nabídky a poptávky v oblasti výchovy znamená ve svých důsledcích napomáhat udržování dosavadního stavu.

@LIBERAL = I kdyby někteří zhrození rodiče vzali své děti z dnes již tak věhlasného brandýského gymnázia - nedbajíce ztrát energie, peněz a času - jiní normalizační soukmenovci rádi uvolněná místa zaplní svými ratolestmi. Je známo, že živá tkáň lidských vztahů, vzájemných služeb založených na spolupráci a soutěži vzniká je- dině díky neustálému neformálnímu prověřování kvality. To znamená, že spoléhání na "spontánnost" a "svobodu" rozhodování v zemi, kde není ani prosperita, ani příslušná škála nabídky - protože skryté monopoly přetrvávají - je druhem pštrosí politiky, jež z hlediska krátkodobého i dlouhodobého znamená udržení komunistů na čele školství. Jde o druh historického optimismu, které člověk se znalostí lidské přirozenosti nemůže sdílet. Respekt k jedinečnosti každé osobnos-ti,jak to nedávno předvedli autoři návrhu studia pro prostitutky na fakultě tělesné výchovy UK, je příkladem toho, jak nabídka může předběhnout poptávku, případně ji dodatečně povzbudit a zformovat. Kromě těchto "svobodných" iniciativ je nutno, z hlediska rovnovážné existence společenského organismu jako celku, brát v úvahu i to, že s udělením statutu zákazníka resp. spotřebitele výchovných statků rodičům i dětem, dojde k negativnímu či indiferentnímu využívání tohoto práva. To znamená, že za situace, kdy celé skupiny společnosti posílají děti do školy dosti liknavě, dojde k další nekázni, protože důraz na právo v podobě práva konzumovat výchovu nutně oslabí tradiční přístup k výchově jako k povinnosti být vychován (aspoň nějak, abych byl přijatelný či snesitelný pro své okolí) ať se mi to líbí či nelíbí, ať chci zí- skávat arozvíjet znalosti, dovednosti, mravní vlastnosti a společenské návyky či nikoli.

@LIBERAL = Na druhé straně Atlantiku si liberálové s rostoucí funkční negramotností a zločinností dětí a mládeže již dávno nevědí rady - nemyslím, že bychom v naší chudé a k mocným výbojům experimentálního ducha skeptické střední Evropě vymysleli něco, co by se obešlo bez rozsáhlých vedlejších, velmi negativních účinků.

@LIBERAL = Samozřejmě, že jistá liberalizace organizace a financování školství je nesporně nutná, podobně jako učebních obsahů ametod výuky. Spor jde zřejmě o míru příslušných změn a o určení konkrétní zodpovědnosti jak na úrovni jednotlivce, rodiny, obce, školy, státní správy či laické a odborné veřejnosti.

@LIBERAL = Počátkem roku učitelé jedné táborské průmyslovky svolali jakési setkání na znamení pochopení a sounáležitosti sjedním ze souzených tří představitelů výkvětu bývalého totalitního režimu. Proč ne - máme přece svobodu, že ano. Proč by nepodpořili jednoho ze svých úspěšných absolventů v tíživé chvíli osobní zodpovědnosti. Kdo chápe svobodu jako extrémní individualismus, kdy dovoleno je vše, co neodporuje zákonu, tak musí souhlasit. Ten kdo pojímá svobodu jako výsledek složitých vnitřních ivnějších společenských procesů v duchu obecně sdílených historických, mravních a duchovních hodnot, tak nemůže souhlasit, ale musí být zticha, aby neriskoval obvinění, že se mu stýská po starých kádrovacích praktikách. Nicméně nějaká autorita - duchovní, odborná či morální mínění nás obyčejných smrtelníků - by se měla vyjádřit, protože jde o naprostý nedostatek elementárního rozlišování v hierarchii základních civilizačních hodnot, kde hra poptávky, nabídky, selektivního mlčení a jednání jen může dovršit dílo etické zkázy, zahájené komunistickým promýváním učitelských i rodičovských mozků před více než 40 lety. @PODPIS = Alena Hromádková