--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Durdil Miroslav č.: 1059
Název: Neoprávněné diskriminace ve školství
Zdroj: NN Ročník........: 0002/011 Str.: 016
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Každý z nás prošel obdobím, kdy povinně navštěvoval a s rozdílnými výsledky absolvoval školní docházku. Ti relativně

chytřejší usilovali o rozvíjení svých znalostí dalším studiem. Relativně píši proto, že nebyl jen prospěch tím nejdůležitějším faktorem pro přijetí na střední nebo vysoké školy. Žáci z rodin, kde jeden nebo ještě lépe oba rodičové byli členy KSČ (tj. vedoucího předvoje pracujícího lidu) se nemuseli obávat přijímacího řízení na školách, kde chtěli studovat. V opačném případě, kdy rodiče byli jen stafáží onoho "předvoje" nastávaly velké problémy. Pod jakoukoliv záminkou a mnohdy bez ní, bylo uchazeči sděleno, že bohužel není přijat. Mnozí z těchto školáků tak vstupovali do praktického života hned po skončení povinné docházky. Někteří se smířili s touto skutečností, jiní se s křivdou nedokázali ve svém nitru vyrovnat dodnes. V celém prohnilém systému vládla hegemonie KSČ. Oblast školství je markantním příkladem předlistopadové společnosti. Na adresu naší redakce dochází mnoho dopisů, svědčící o nadřazeném chování pracovníků ministerstva školství, krajských inspektorů i dalších straníků působících v resortu školství. Jednou z postižených školaček byla Jana Výsmeková z Holešova. Její otec Miloslav V. byl v době rozhodné pro její přijetí na střední ekonomickou školu v nemilosti stranických orgánů a sledován StB. Dcera Jana si podala přihlášku na SEŠ v Kroměříží poprvé v roce 1978 a po neúspěšném pokusu o rok později. Přes doporučení komise nebyla opět přijata bez udání jakéhokoliv důvodu. Teprve v roce 1990 se náhodně přišlo na "Důvěrné sdělení pro ředitelství a rozmisťovací komisi SEŠ v Kroměříži".

Ředitelka základní školy v Holešově-Kráčinách, soudružka Jarmila Dvořáková (členka KSČ) v něm píše o žákyni Janě Výsmekové: "Již v loňském roce se hlásila na vaši školu žákyně naší školy Jana Výsmeková. Při jednání rozmisťovací komise jsme byly upozorněni, že otec žákyně je snad členem náboženské sekty Jehovitů. Na naší žádost provedl šetření okresní školní inspektor s. Fr. Chytil. Ten nám sdělil kladnou odpověď, což jsme Vám písemně sdělili. Žákyně nebyla přijata, pokračovala ve školní docházce a v tomto školním roce se znovu hlásí na vaši školu. Proto jsme se znovu celou záležitostí zabývali. Žákyně se celkem dobře učí, má slušné chování, účastní se školních akcí, není však členkou PO SSM. Po poradě s církevním tajemníkem jsme dospěli k názoru, že jde pravděpodobně o povolenou sektu baptistů, nikoliv o sektu Jehovistů. Zjistit ovšem stoprocentní pravdu není v našich možnostech. Naše po-znatky Vám dáváme na vědomí ve formě tohoto důvěrného sdělení (posláno pod č.j. 139/79, podepsáno ředitelkou s. J. Dvořákovou)."

.....

Zcela neověřené podezření znemožnilo Janě V. studovat na ekonomické škole. Po objevení "důvěrného sdělení" zašel její otec za s. Jarmilou Dvořákovou pro vysvětlení jejího jednání. S ironickým tónem "vše je promlčeno" se odmítla o dceři bavit. Jedinou satisfakcí pro Janu V. bylo rehabilitování OMŠT ONV Kroměříž. Na věci to nic nemění, pracuje jako uklízečka ve škole. Stovky případů navzájem si podobných svědčí o "charakteru" bývalých představitelů ve školství. Ještě jako pikantní doplněk uvádíme, že dnes již důchodkyně J. Dvořáková spolu se svým manželem (bývalým ředitelem OSP) vlastní několik obchodů. Ti, kteří svými "řečmi" nejvíce bojovali proti soukromému vlastnictví, nyní nejvíce podnikají. Opravdu lze o nich říci "kam vítr, tam plášť". Přestože je stávající živnostenský zákon dosti benevolentní, lze i v tomto zmiňovaném případě J. Výsmekové nalézti další diskriminaci. Na povolení koncesované živnosti např. obor směnárenství je nutné středoškolské vzdělání, jí odepřené. Zatímco nedávní absolventi školy SNB v Brně po dvouletém "studiu" a maturitní zkoušce z marxismu-leninismu a ruského jazyka tuto činnost vykonávat smí! O úrovni této školy byla již veřejnost informována. V naší společnosti je stále mnoho nezdravých jevů, které můžeme uspokojivě vyřešit jen semknutím slušných lidí, nezkompromitovaných spoluprací s komunisty. Upozorňujeme na neblahé působení bývalých komunistických kádrů ve svém okolí a v červnových volbách zvolme kandidáty stran a hnutí, které nekompromisně vystupují proti komunismu.

4. 4. 1992

zpr. Mir. Durdil