--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Blažek Pavel č.: 1065
Název: Tiší společníci
Zdroj: NN Ročník........: 0002/011 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Vražda v Kostelci nad Černými lesy V úterý 28. dubna 1992 kolem desáté hodiny večer byl ve dveřích svého rodinného domu zastřelen pan Václav Dvořák. Vrah s pistolí ráže 7,65 mm střílel mezi oči oběti a mířil téměř přesně. Smrt nastala okamžitě. Paní Dvořáková byla v době události v koupelně. Jejich malý chlapec už spal. Útočník z místa činu uprchl a není znám. Policejní vyšetřování bude velmi obtížné. Z úvah o možném pachateli může být vyloučena jedině verze střílejícího šílence, protože vražda byla spáchána promyšleně a chladnokrevně. Tak, že paní Dvořáková v okamžiku vraždy nezaregistrovala žádnou hádku, ani návštěvu, která by byla bezprostředně před činem v domě. Vše nasvědčuje tomu, že vrah střílel okamžitě po otevření dveří. Za nejpravděpodobnější motivy pachatele bude nutné považovat žárlivost (pan Dvořák se líbil ženám), likvidaci obchodního konkurenta (pan Dvořák byl podnikatel a vlastnil firmu Aviko), mstu (pan Dvořák měl mnoho nepřátel), sžíravou nepřející závist patologického typu, odstranění soka a profesionální vraždu na objednávku z důvodu likvidace nebezpečného svědka a protivníka.

Zápas s kolínským policejním gangem

Pan Václav Dvořák, původním povoláním televizní opravář, začal v osmdesátých létech podnikat v oblasti spotřební elektroniky, která s nástupem videorekordérů byla velmi výnosná. Některé obchody učinil i s bývalým řidičem a tajemníkem národního umělce Karla Gotta, panem Miroslavem Provodem a českobrodským agentem TS č. B-5246 kolínské kriminálky, panem Františkem Mrázkem. Nějaký čas ve svém studiu zaměstnával taky manželku pana Štajdla. V podnikání byl obratný. Kolínská bezpečnost nazvala spis založený na jeho osobu pojmem "Neprůstřelný."

Ve druhé polovině osmdesátých let se na základě vlastních poznatků pan Dvořák pustil do boje s agentem Mrázkem a kolínským policejním gangem. Dlouho vedl ztracenou bitvu. Netušil, že svádí boj s chobotnicí, která se v symbióze funkcionářů ÚV KSČ, vlád, důstojníků StB a bezpečnosti a jejich agentur s podsvětím hluboce zažrala do těla naší společnosti, jenž vysiluje se zhoubností rakovinového bujení. I podání na prokuraturu upozorňující na úniky informací z vyšetřování nepovolaným osobám - například č.j. VPt 53/89 ze dne 11. září 1989 - byly shledány neodůvodněnými. Se stejným zmarem se setkávalo úsilí poctivých a pracovitých kolínských policistů podpraporčíka Dohnala a nadstrážmistra Včeláka při rozkrývání podvodů a vylákávání peněz pod záminkou obstarání valut a tuzexových bonů vedoucího lžovické restaurace Jaroslavem Hájkem, chráněným důstojníky V. správy StB. Bývalý náčelník kolínské kriminálky Špulák spolu se svým podřízeným a řídícím orgánem agenta Mrázka Hroudou si s Václavem Dvořákem hráli jako kočka s myší a asi se velmi dobře bavili. Například v únoru 1988 ho oba navštívili a získávali jej ke spolupráci proti svému agentovi... Ve skutečnosti zjišťovali, co pan Dvořák ví.... Po listopadu 1989 na chvíli zasvitlo slunce. Vyšli jsme na něj všichni a jen málokdo tušil, že jdeme do nového mrazu. Válka policajtů publikovaná v tisku následujícího roku sice znamenala odchod Špuláka a Hroudy z policie a pan Dvořák v této válce sehrál významnou roli, jenže pro chobotnici to znamenalo jen ztrátu bezvýznamných chapadélek. Zachování pozic a Mrázkův úspěch v aukci rožmberského pivovaru v Českém Krumlově v loňském roce jsou si dostatečným svědectvím její existence a naší nedůslednosti. Neboť ti, co dostali naši důvěru a jimž jsme svěřili moc, se chovají a jednají v naprostém rozporu s těmi tužbami a sny občanů, jež jim daly mandát pro boj se zločinem. Policisté v tyto dny již pracují za holé mzdy a na dluh. A přitom si dokázali i v těchto podmínkách na různých místech získat důvěru a podporu občanů. Musíme rychle ven z našeho, levicí rozbitého světa!

Svědectví ze záhrobí

Václav Dvořák byl připraven na násilnou smrt a pro její případ zanechal dokumenty vydávající svědectví o jeho zápasech a nepřátelích. Probíhající vyšetřování je nedovoluje až na drobné výjimky zveřejnit. Usvědčují mimo jiné TS č. B-5246 z odvolávání se na zásluhy v odhalování trestné činnosti jiných osob ve snaze bagatelizovat vlastní trestnou činnost, z nabízení se ke konfidentství a výpovědí učiněných na StB. V jedné z nich dne 9. září 1986 například tvrdí o osobě jménem Samohýl, že je obrmafián zaměřený na šperky a vzácné obrazy, opatřované i pro národního umělce Karla Gotta. O jiné osobě jménem Shrbený vypovídá, že ve spolupráci se sběratelem z Pasova obchoduje s historickými mincemi a uvádí, že jeho činnost chrání podplacení příslušníci bezpečnosti Hlinč a Krejča...

Vražda je vždycky dvojsečná a vždy se obrací proti pachateli nejen prostým tlakem na jeho svědomí. Kostelecká vražda může napomoci našemu úsilí v prosazování přísných a efektivních zákonů proti organizovanému zločinu, v dokončení očisty policejního sboru, ve snaze vytvořit policii optimální podmínky pro její práci. Vyšetřovací orgány čeká v objasnění násilné smrti pana Dvořáka namáhavá práce. Manžela a otce však již nevrátí. Pavel Blažek