--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Šrámek Dušan č.: 1105
Název: Antikomunistická aliance
Zdroj: NN Ročník........: 0002/012 Str.: 022
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 07.05.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Na tiskové konferenci AA, která proběhla 7.5.1992 v pražském syndikátu novinářů bylo zveřejněno dalších 133 jmen agentů StB. Předsedající Marcel Pok sdělil, že jsou to opět seznamy naprosto ověřené, tak jako ty zveřejněné před tím, na které dosud nebyla podána jediná žaloba. Na dotaz novináře z MF, jestli AA tyto agenty vybírá podle speciálního klíče, odpověděl, že nikoliv. Vybírá se z toho, co se dá získat a co se podaří ověřit. Nedělají se vyjímky.

A. Bělohoubek sdělil svůj příspěvek k volbám, podle kterého, pro případ jednostranného vítězství levicových sil, na Slovensku by se dalo předejít riziku eskalace jejich vlivu na českou politickou scénu tím, že místo tří kandidátek by měli být kandidátky čtyři, s tím významem, že tato čtvrtá by byla současně i jakýmsi podmínečným referendem, které by mohlo za vzniku této situace, federaci rozdělit. (Jste pro zachování společného státu i v případě, že na Slovensku získají nadpoloviční většinu levicové strany a nacionalisté?). Máme za to, že by povícero Slováků mohlo odpovědněji zhodnotit svá rozhodnutí komu dát v nadcházejících volbách svůj hlas. Tento návrh při konzultacích v KAN se setkává s příznivým ohlasem.

Tomáš Blecha hovořil o situaci na Slovensku, kde byla vytvořena sekce AA, která však již z ohledu na značnou vzdálenost nemůže být přímo vázaná na Prahu a musí pracovat samostatně - což však neznamená, že se chce separovat. 25. 4. 1992 schválili Sněm signatářů AA, kterých je na Slovensku 1 300. S mnoha z nich se pracovat nedá, protože jsou zahleděni příliš do svých interních bolestí a do minulosti. Přesto však asi 200 signatářů Aliance usiluje o aktivní činnost. Situace na Slovensku je však velmi špatná a s ohledem na neočistěnou společnost i nepřehledná. Hospodářské subjekty, v minulosti rudé nomenklaturní, dnes jsou největšími kapitalisty. Zdejší AA tu dala podnět k vzniku dalších regionálních klubů, zůstává však otázkou do jaké míry bude však moci na Slovensku najít dostatek pochopení a odezvu. Účinný směr své činnosti vidí v pomoci pravici, její podporu ve volbách a v práci v občanských komisích.

Člen rady Dušan Šrámek pokračoval sdělením, že by bylo mylné se domnívat, že AA se zaměřuje pouze na zveřejňování seznamů agentů StB. Její činnost se rozvíjí v širším spektru. Ke svému tvrzení jako příklad uvedl causu Porybný, která byla rozvířena díky řediteli vydavatelství Florenc, Přemyslu Blahákovi, který je také členem rady AA. Aliance se připojila k podnětu na žádosti k Nejvyššímu soudu, aby se vyjádřil k tomu, zda Liberálně sociální unie není ve skutečnosti koalicí čtyř stran. Jedna z její nejnovější aktivit je ta, že podala stížnost pro kandidaturu KSČM, protože považuje tuto stranu, která ve svém názvu propaguje hnutí, směřující k potlačování lidských práv, za stranu, která by se neměla voleb zúčastnit. Jiná iniciativa AA, která směřuje k tomuto tématu je, že podala podnět k zahájení trest. stíhání proti neznámým osobám za propagaci komunismu při prvomájových oslavách KSČM na pražském koupališti Džbán.

Na dotaz televize Dušan Šrámek odpověděl, že ověřování agentů, vzhledem k tomu, aby se zabránilo divokému zveřejňování je opravdu náročné, ale je tu i jiná záležitost, kterou bylo možné vypozorovat z vystoupení tiskového mluvčího M. Fendrycha v televizi. Jakákoliv zpravodajská služba, která nastupuje po změnách vnitrostátních poměrů současně totiž přebírá i část agentury minulého režimu. Velkou chybou však je, že dodnes neexistuje státní bezpečnostní doktrína nového demokratického Československa, která by jednoznačně určila priority, které musí tato země sledovat při ochraně svých zájmů. Je logické, že není možné, aby došlo ke zveřejnění agentů, kteří pracují v různých rizikových oblastech (Stř. východ, terorismus, drogy, atd.). Zde měla StB vybudovanou silnou agenturní síť, ale je přijatelné, že tito agenti, pokud jsou schopni se přizpůsobit novým poměrům, že budou tak pracovat i nadále. Jinou otázkou ale zůstává, že asi 30 % těchto agentů pracovalo na naprostých špinavostech, na potlačování lidských práv. Proto je bezpodmínečně nutné vypracování již zmíněné bezp. doktríny, z níž by mělo vyplývat, které agenty musíme chránit, protože tito agenti zároveň chrání bezpečnost státu a které agenty je možné zveřejnit.

Marcel Pok tento projev doplnil názorem, podle kterého má AA za to, že občan by měl vědět, kdo je kdo, aby věděl, komu má či nemá dát důvěru. Místo toho však česká vláda navrhuje novelizaci lustračního zákona s trestním postihem za zveřejňování tzv. "divokých" seznamů StB, až do tří let. To je neslýchané, když uvážíme, že podle modelu západní demokracie jediným měřítkem k souzení je pravdivost, či nepravdivost informace.

Na rozvíření stanovené otázky, zda se nejedná o hon na čarodějnice AA odpověděla, že lze ji i paradoxně obrátit. Hon na čarodějnice opravdu existuje. Petr Toman, mluvčí komise 17. listopadu, se setkal s tím, že mu neznámí pachatelé vypálili dům. Šéfovi FBIS Bačinskému někdo prořezal pneumatiky. S. Devátý, další člen komise 17. listopadu je měl pro změnu přehuštěné a povolené matice u kol. Janu Mlynárikovi někdo vykradl byt. Zdá se, že hony na čarodějnice tu opravdu jsou, ale odjinud a směřující někam jinam, než se předpokládá. Přemysl Blahák, který oznámil trest. činnost ing. Porybného, si už může založit sbírku výhružných anonymů.

Pan Bělohoubek pak řekl. že když pan prezident znevažuje zveřejnění seznamů StB konstatováním, že to jsou jen malé ryby, nebylo by na místě zeptat se ho, jestli velké ryby dosud neunikají i jeho vinou? Marcel Pok se ptal, proč by novinář, který zveřejnil pravdivou informaci, která se projednává v parlamentu, měl být potahován k zodpovědnosti. Jak je naše novinářská veřejnost málo informována a jaký je v ní dosud strach a lenost pravdivě informovat ilustroval bystrými postřehy opět Dušan Šrámek, když hovořil o svých nedávných vyšetřováních na prokuratuře a policii, které vedli k takovým závěrům, že pokud jeho informace sdělené veřejnosti nejsou předmětem státního tajemství, pak existuje pouze hodnocení jsou-li tyto informace pravdivé, či nikoliv. "Pokud se týká tr. činu pomluvy, podle preambule byla StB zrušena a prohlášena za zločineckou organizaci, KSČ také. Tak jakýpak čin pomluvy. Pokud to byla čest pro toho člověka, že spolupracoval s StB, nemůže se cítit poškozen. Jestliže se cítí poškozen, tak nemá čest a nemá co říct". Tolik D. Šrámek.