--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kostlán František č.: 1107
Název: Nepromlčitelnost komunistických zločinů
Zdroj: NN Ročník........: 0002/012 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Rozhovor s Marcelem Pokem, členem rady Antikomunistické aliance, nezávislým kandidátem za Klub angažovaných nestraníků do Federálního shromáždění.

Marceli, proč jsi se rozhodl kandidovat v letošních volbách? Považuji se za člověka politického, kterému není lhostejný vývoj a osud této země. To je ten hlavní důvod. Druhý důvod je, že jsem profesí politolog a novinář. Domnívám se, že politolog by měl co mluvit do vývoje této společnosti, v rámci aktivních politologických opatření.

Proč právě na kandidátce KAN?

Jsem vyhraněný pravičák. Pro mě je ODS jediná přijatelná strana nalevo ve spektru od KAN. Mimo KAN a ODS by pro mne nikdo další nemusel být zvolen. KAN má šanci stát se skutečnou pravicovou a rasantní parlamentní stranou, která bude hájit zájmy slušných

lidí v Československu. Podotýkám, v Československu, protože bych rád, po svém eventuálním zvolení, též prosazoval, abychom měli jeden stát - Československo, s jedním parlamentem, jednou vládou a jedním prezidentem. Nechci tři vlády, tři parlamenty a tři pre- zidenty. V Československu jsem se narodil a rád bych v něm, jak- koli to zní nadneseně, i zemřel. Jsem národností Čechoslovák.

KAN je mimo jiné známý tím, co se zjednodušeně nazývá debolševizací společnosti. Co si pod tímto pojmem představuješ? Pojem "debolševizace" jsem ne zcela přijal za svůj, myslím si, že by se správně mělo říkat "dekomunizace". Z historie známe jeden precedens, Norimberský proces a denacifikaci v Německu. Díky denacifikaci bylo dosaženo přerušení kontinuity s nacistickým právem a následně i hospodářského zázraku, prosperity a demokracie. Proto se dnes dá o Německu říci, že je skutečný "právní stát", postavený na pevných základech evropského práva. U nás bohužel kontinuita s komunistickými zákony přerušena není, proto podporuji debolševizaci (dekomunizaci) ze všech svých sil, jak ve svých článcích, tak ve vystoupeních před voliči. Nejprovinilejší by měli být postaveni před soud a potrestáni. Promlčitelnost je nesmyslná. O německém právním řádu se rozhodně nedá říci, že je nedemokratický, přesto v něm byla nedávno zakotvena nepromlčitelnost zločinů, které spáchala od března 1949 až do sloučení Německa jak stranická nomenklatura, tak německá politická policie STASI na svých občanech. Tuto nepromlčitelnost budu prosazovat i u nás. Křivdy musí být napraveny, právo narovnáno. Nepřerušení kontinuity se zlořádným bezprávím, které propagují různí liberální socialisté, komunisté a kryptokomunisté, považuji za zločin na vlastním národě !

Domácí rubrika Metropolitanu, i tvým přičiněním, protože jsi její šéf, začíná pozvolna nabývat ucelený kompaktní tvar, založený na konzervatismu a antikomunismu. Není ti líto odejít ve chvíli, kdy se ti práce začíná dařit ?

Když budu mít to štěstí, důvěru voličů a dostanu se do parlamentu, tak psát nepřestanu. Jsem dohodnutý s naším šéfredaktorem, že budu působit jako samostatný komentátor, takže, pokud se moje články někomu líbí, nepřijde o ně. Jako poslanec bych psal o tom, co bych v parlamentu prosazoval. Čtenáři by tak mohli lépe poznat moji práci.

To, že Metropolitan je konzervativně a antikomunisticky laděný deník, je pravda a není to náhoda. Já mám dva politické vzory - Winstona Churchilla a Ronalda Reagana. Takovou učebnicí pro mne je u nás málo publikovaný Fultonský projev od Churchilla, ve kterém tento prozíravý politik nazval komunistické svinstvo tím, čím ve skutečnosti je: zlořádem světa, a v podstatě pojmenoval všechny jeho charakteristiky. Myslím si, že z Fultonského Churchillova projevu čerpali i mnozí další velicí politici, jakým byl například Ronald Reagan, nedávný prezident Spojených států. Reaganovi musíme být skutečně vděčni za změny ve východním bloku a v podstatě i za naši svobodu. Neříkám demokracii, říkám svobodu. To, co se u nás vydává za demokracii, je spíše anarchie, ale svoboda tady je.

O orientaci Metropolitanu svědčí i to, že Občanské hnutí má na jsvé předvolební výstavě v "Auroře" takovou velikou černou desku, na které jsou výstřižky převážně z Metropolitanu a Českého dení- ku, pouze jeden výstřižek z Rudého práva a jeden ze samizdatu Právo lidu. Je to logické. Levici více vadí kritika z prava. Po- někud mi to připomíná padesátá léta, kdy na černé nástěnky v pod- nicích byli vystavováni, jak se tehdy s chutí říkalo, pohůnci buržoazie a paliči z Wall street.

OH a další levicové strany se nejvíce zapříčinily o marasmus, jenž vládne v naší společnosti. Spoluzakládal jsi Antikomunistickou alianci a dnes jsi členem její rady i proto, že levice je silná a pravice málo antikomunistická?

Je to trochu složitější. Vlastně všichni, kteří jsou v radě Antikomunistické aliance hned po 17. listopadu, začali pracovat v Občanském fóru. Celé dva roky jsme se scházeli, láli na to, jak to jde doleva, jak nemorální lidé převlékají kabáty a bez jakýchkoli skurpulí se snaží urvat, co mohou. Naše lání a jasné názory vyvrcholily založením AA. Rozhodli jsme se naprosto jednoznačně deklarovat svůj postoj ke komunismu, k nedemokratickým totalitním praktikám a svůj postoj k tomu, jaké bychom chtěli mít Československo. Chceme-li vstoupit do Evropy jako civilizovaná země, musíme tak učinit bez komunistické ideologie, jinak bychom tam přenesli vir, který by ji mohl celou nakazit.

Děkuji ti za rozhovor

František Kostlán