--------------------------------------------------------------------------------
Autor: č.: 1118
Název: Justice, která klame národ
Zdroj: NN Ročník........: 0002/012 Str.: 030
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Když na Adamce u kulatého stolu kterýsi z disidentů promluvil zvýšeným hlasem, zhrzený premiér se bránil: "Nekřičte na mě!"

Podobnou citlivost neprojevil po celá desetiletí, kdy jemu podřízení veřejní činitelé - policajti, StBáci, vyšetřovatelé, soudkyně a soudci, prokurátorky a prokurátoři, politruci, kádrovačky a kádrováci, milicionářky a milicionáři, státní úřednice a úředníci, psychiatričky a psychiatři (emancipace zavládla i v činění zla) - utrhovali se a řvali na občany, kopali do nich, mlátili je, vytloukali jim zuby, lámali jim kosti, loupili v jejich bytech a celách, nutili je k otrocké práci, ponižovali je tzv. ochranným dohledem, křivě je obviňovali, posílali je do vazeb a vězení, vydávali je do rukou zvrhlých medicinmanů, trýznili je drogami, pomlouvali je jako údajné psychopaty a psychopatky, paranoiky a paranoičky (emancipace vládla i v utrpení), vyhazovali je z práce, ze škol, z úřadů a z bytů, brali jim děti. existenci a lidskou důstojnost. Tenkrát se Adamec neozval, nezastal se pronásledovaných, ani jedinkrát neřekl podřízeným veřejným činitelům: "Nekřičte na ně!", "Nebijte je!", "Netrýzněte je!"

Spravedlnost a slušnost vůči občanům premiéra nezajímala. Aby bylo možno minulé zlo, spáchané veřejnými činitelkami a činiteli, stíhat a trestat, vyjmul prezident republiky jako jediný paragraf, a to bezvýhradně,

ş 158: zneužívání pravomoci veřejného činitele ze své novoroční amnestie 1990. Nepochybně tím chtěl zajistit solidní právní podklad jednak pro přebudování veřejného života - neboť alternativou nejnižší sazby trestu "od 6 měsíců do 3 let" je "zákaz činnosti". Měl tedy neamnestovaný ş 158 poskytnout možnost, jak očistit státní správu, justici i legislativu, od pachatelů trestných činů, kteří otevřeným či justičním terorem udržovali v chodu dřívější totalitní aparát. Za druhé umožňoval neamnestovaný ş158 nejen odstranění, ale i patřičné potrestání totalitních pachatelů: Způsobí-li pachatel "značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek", bude potrestán "odnětím svobody na 3 léta až 10 let". Ve výkladu zákona se uvádí, že "škodou" se rozumí "nejen škoda materiální, nýbrž i škoda imateriální, zejména např. poškození práv fyzické nebo právnické osoby". Byl tedy od prvopočátku existence nového státu dán prostředek, jak trestat zlo, způsobené společnosti i jednotlivcům.

Téměř nic z toho se neuskutečnilo.

Mnozí pracovníci justice se tváří v tvář obětem komunistického režimu vymlouvají na nadměrný nával práce, jiní na nedostatečné zákonodárství. To první vzniká i proto, že se případy neřeší, nebo řeší jen formálně a částečně (tzv. zbytkovými tresty), takže se tytéž případy stále znovu vracejí na stůl.

To druhé prostě není pravda.

@STR31 = Zákonů je dost. Neamnestovaný ş 158 dodnes zcela postačuje k očistě veřejného života i k postihu pachatelů trestných činů z doby totality. Jenže, kdyby ho prokurátoři a soudci opravdu používali, museli by mnozí z nich, jak řekl trefně jeden německý komentátor paralelně o pracovnících někdejší východoněmecké justice, nejdříve "poslat sami sebe za mříže".

@VELPROK =

@ANT-BELOH = Náměstek vojenského prokurátora nadržuje pachatelům @STR31 = Z téhož důvodu se mnozí prokurátoři a vyšetřovatelé raději uchylují k nezákonným manipulacím s paragrafy, a tím k trestné činnosti. Příkladem je rozhodnutí náměstka prokurátora, pplk. Františka Píše z vojenské obvodové prokuratury Olomouc. V polovině února oznámil Jiřímu Wonkovi, že "zastavil trestní stíhání ve věci úmrtí Vašeho bratra P. Wonky", a to "z důvodu ş 11 odst. 1 písm. a)" trestního řádu.

@STR31 = Údajný důvod zní:" ş11 Nepřípustnost trestního stíhání. (1) Trestní stíhání nelze zahájit, a bylo-li již zahájeno, nelze v něm pokračovat a musí být zastaveno, a) nařídí-li to prezident republiky, uživ svého práva udílet milost nebo amnestii."

@STR31 = Píšův právní "důvod", který je nutno označit jako justiční podvod, byl na papíře možný jen proto, že pplk. Píš, nikoli náhodou kvalifikoval vězeňskou brutalitu, proti níž byl Wonka absolutně bezmocný, jako pouhé "ublížení na zdraví" podle běžného kriminálního ş 224 odst. 1, 2, na nějž všeobecně vztahují články II a V amnestie, promíjející až pět let trestu.

@STR31 = Ve skutečnosti byl Píš povinnen posuzovat případ jako "zneužití pravomoci veřejného činitele" podle neamnestovaného ş 158. @STR31 = Místo toho Píš snížil smrt v důsledku týrání ve věznici na úroveň hospodské rvačky, při níž se napadený nota bene eventuálně může bránit: "ublížení na zdraví".

@STR31 = Pavlu Wonkovi však mohlo být smrtelně ublíženo jen proto, že se nacházel v rukou veřejných činitelů, kteří nad ním měli pravomoc, a svého mocenského postavení zneužívali. @STR31 = Náměstek vojenského prokurátora nedovolenou manipulací s paragrafy docílil toho, že trestní stíhání proti příslušníkům sboru nápravní výchovy a proti vězeňskému lékaři ve věznici v Hradci Králové nebylo vůbec zahájeno. Touto justiční machinací se Píš dostává do situace, kdy proti němu může být zahájeno trestní stíhání pro nadržování podle ş 166 (1): tento paragraf předpisuje trest odnětí svobody až na 3 léta pro toho, kdo "pachateli trestného činu pomáhá v úmyslu umožnit mu, aby unikl trestnímu stíhání", a podle výkladu zákona, "aby trestní stíhání nebylo vůbec zahájeno".

@STR31 = Bude zahájeno trestní stíhání proti Píšovi? Mělo by být! @11PRPK =

@ANT-BELOH = Vyšetřovatel zneužívá psychiatrie @STR31 = Jestliže se Jiří Wonka proti manipulacím s paragrafy brání a podává jeden podnět za druhým, je to projevem nejen jeho cítění přirozeného práva, nýbrž i jeho přesvědčení, že při stíhání pachatelů úmrtí bratra Pavla je nutno použít ş 158, a žádného jiného.

@STR31 = Tento paragraf se ovšem vztahuje také na prokurátorku Evu Rychlíkovou a soudkyni Marcelu Horváthovou, pracovnice bývalé komunistické justice. Horváthová odsoudila P. Wonku, po čtvrté během 7 let, a šest dní před jeho smrtí, přestože byl do soudní síně přivezen s podlomeným zdravím na vozíčku. Rychlíková žádala uložení trestu v horní hranici sazby, ačkoli se jednalo o pouhý a údajný přečin (neplnění ochranného dohledu) podle komunistického zákonodárství. Obě výtečnice působí dodnes ve stejných funkcích jako za bolševického režimu, ačkoli J.Wonka žádal jejich trestní stíhání pro zneužívání pravomoci veřejného činitele. Stíhání spadlo do vody.

@STR31 = Jiří Wonka oběma v zoufalství napsal ironické dopisy, kvůli kterým je již po řadu měsíců trestně stíhán vyšetřovatelem Konopáskem z Krajské prokuratury v Praze. Konopásek nařídil na konci března "zkoumání duševního stavu" J.Wonky u psychiatrů, k nimž se má Wonka "dostavovat", jinak vyhrožuje "pozorováním ve zdravotnickém ústavu" podle - 116 (2).

@STR31 = Konopásek zcela vynechává ş 116 (1), kde se praví,"je-li třeba vyšetřit duševní stav obviněného, přiberou se k tomu vždy dva znalci z oboru psychiatrie". Konopásek žádným zákonným opatřením nezdůvodnil, proč by mělo být takového vyšetření "třeba".

@STR31 = Každý normálně myslící člověk bude stát na straně Jiřího Wonky, který žádá potrestání těch, kdo zavinili smrt jeho mladého bratra. Za toho, kdo patří na psychiatrické pozorování, bude pokládat jeho vyšetřovatele. A ještě by na tom byli lépe, než kdyby se museli odpovídat před trestním senátem za nadržování podle ş 166 (1), kde je sazba odnětí svobody do 3 let.

@STR31 = Jeden paragraf "nám" přece jen chybí: totiž ten o trestnosti zneužívání psychiatrie. Tam by vyšetřovatele čekala další trestní sazba.

@STR31 =

@ANT-BELOH = Zákaz činnosti pro

Rychlíkovou a Horváthovou!

@STR31 = Podle platných československých právních norem je zřejmé, že Rychlíková a Horváthová mají být trestně stíhány podle neamnestovaného ş 158, pro "zneužívání pravomoci veřejného činitele".Ten dává možnost, aby byly potrestány přinejmenším zákazem činnosti.

@STR31 = Neboť všechny předchozí rozsudky z doby totality nad Pavlem i Jiřím Wonkou byly mezitím zrušeny s konstatováním, že tehdejší soudy porušily zákon. Z takového zjištění je však třeba vyvodit důsledky! @STR31 = Zatímco J. Wonka výtečnicím nabídl doručení provazu, bylo by jim možno rovněž tak nabídnout doručení kuchařských knih, aby s mohly vrátit k vařečce, jak se dříve říkalo. Zda by to vyšetřovatel Konopásek rovněž hodnotil jako "útok na skupinu osob"?

@11PROKLAD =

@ANT-BELOH = Stihomam veřejných činitelů @STR31 = Jak jsme již naznačili v případě Adamce, jsou dřívější mocipáni a mocidámy neobyčejně posedlé a posedlí myšlenkou vlastní nedotknutelností. Údajné "útoky" na činitele se dodnes fabrikují na běžícím pásu, kdykoli se oběť snaží bránit proti nespravedlnosti a manipulaci s paragrafy. V kanadském krajanském časopisu Svědomí se uvádí domněnka, že "tyto akce jsou zřejmě řízeny z jednoho centra".

@STR31 = Lze předpokládat, že jde zároveň o psychické centrum osobní zbabělos a špatného svědomí. Byla jsem otřesena, když jeden ze zcela předních činitelů současné justice, při zmínce o politickém vězni, který chtěl přejít totalitní hranici se zbraní v ruce, a do poloviny roku 1991 byl žalářován, poznamenal: "Kdyby se takoví jednou usnesli, že v republice vládne diktatura Občanského fóra, tak budou střílet po nás!" @STR31 = Ano, činitelé a činitelky se bojí. Proto se jako čert kříži vyhýbají ş 158. Dnes podle něho odsoudím tebe, zítra podle něho odsoudí mne. Jednou protržená hráz bude mít efekt padajících dominových kostek.

@STR31 = Že se "nám" zhroutí justice, budeme-li chtít každého stíhat podle práva? Nejvyšší čas, aby se zhroutila! Neboť justice prosáklá justičními "pachateli od psacího stolu" nemá se spravedlností nic společného. Za takových okolností musí český premiér plačtivě připomínat Miloslavu Marečkovi rozdíl mezi "právem a spravedlností". Sám se však o prosazení spravedlnosti nezasadí ani tím, aby propustil zdiskreditovaného Brunnera. Co kdyby to mělo dominový efekt?

@STR31 =

@ANT-BELOH = Předčasně opotřebovaný nový generální prokurátor ČSFR @STR31 = Na místo opotřebovaného starého generálního prokurátora ČSFR byl jmenován nový. Absolutní lhostejnost starého vůči trestním činům měl nový nahradit mladistvým elánem, a napravit reputaci státního žalobce, jenž nevyhověl ani Federálnímu shromáždění, když od něj žádalo seznam nepromlčitelných zločinů. Natož aby vyhověl nějakému Marečkovi odněkud z Kyjova.

@STR31 = Když seznam nepromlčitelných zločinů sestavilo Občanské fórum Mnichov a zaslalo jej novému GP, obdrželo formálně korektní odpověď, s příslibem informování o postupu prošetřování.

@STR31 = Ostatní obsah dopisu však napovídá, že k valným změnám ve vztahu k spravedlnosti nedojde ani nyní. Nový GP uvádí, že hladovku p. Marečka "nelze odpovědně klást do jakékoliv souvislosti s činností Generální prokuratury ČSFR, jak neopodstatněně činíte Vy", a dále, že "požadavky tohoto čs. občana byly řádně a s největší pečlivostí prověřeny". Věc byla pravomocně odložena podle ş 159 odst. 1 tr.ř. ("nejde-li ve věci o podezření z trestního činu").

@STR31 = Točíme se stále dokola. Nikdy nepůjde o podezření z trestního činu, ať se stalo cokoli: ubití člověka, násilně přerušená hladovka, zneužití psychiatrie, vloupání do domu, pronásledování po rozšiřování samizdatu, atd. - pokud nebude uplatněn ş 158: zneužívání pravomoci veřejného činitele!

@STR31 = Nový GP se rozhodl vstoupit do šlépějí starého, ač by jej měla varovat skutečnost předčasného odvolání. Proč asi byl starý odvolán? Že by si ten nový tuto otázku vůbec nepoložil? Před našima očima tak dochází k předčasnému opotřebování nově dosazeného předního justičního činitele.

@11PROKLAD =

@ANT-BELOH = Justiční teror pokračuje - a mnozí se domnívají, že je řízen z jednoho centra.

Je zřejmé, že převážná část československé justice zachovává totalitní stav, kdy se zlo netrestá.

Protizákonně ignoruje nařízení prezidenta republiky o neamnestovaném ş158 tr. z. Vyhýbá se mu velkým obloukem, a "trestné činy a přečiny spáchané s nimi v souběhu" překvalifikovává na neškodné paragrafy, které "amnestuje" už předem a dříve, než skutečně prozkoumala eventuální trestní sazbu, která by v řadě případů mohla být vyšší, než jakou promíjí amnestie. Občan cítí, že jde o podobné justiční podvody, jako je údajné "promlčení vlastizrady" z roku 1968 a následujících let normalizace: jde tu totiž o justiční nadržování zločinnosti. Doslova, občan se cítí zrazen.

Tento neprávní stav je natrvalo neudržitelný. Nejen proto, že československý vstup do Evropy vyžaduje i vstup do jejích právních norem. Navíc avšak existuje úsloví, které se připisuje snad Bismarckovi: "Můžeme klamat občas některé lidi. Ale nemůžeme klamat stále a všechny zároveň." Dopadu této moudrosti se ani činitelé justice nevyhnou. Nemohou natrvalo klamat celý národ.

@BODY_2 =

@NA_STŘED = Jarka Drobcová v 88. den hladovky na podporu požadavků Miloslava Marečka:

@DOOKNA = Kéž by moje oběť nebyla marná. Vy, kteří tady zůstanate, musíte bojovat i za nás . . .

@NA_STŘED =