--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN č.: 1168
Název: Co s důvěrníky?
Zdroj: NN Ročník........: 0002/017 Str.: 005
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Po zveřejnění tří dílů seznamu spolupracovníků StB v kategoriích agent, rezident, držitel propůjčeného bytu, přicházejí na adresu Necenzurovaných novin různé ohlasy.

Jsou samozřejmě souhlasné i nesouhlasné. Ozývají se lidé v seznamech uvedení, někteří z nich si spolupráci uvědomují, někteří tvrdí, že se sice s příslušníky StB stýkali, nicméně s nimi nespolupracovali. Takovéto reakce jsme očekávali a musíme znovu zopakovat, že nejsme schopni rozlišovat, kdo byl klasický policejní donašeč, kdo donášel z donucení a kdo se "jen" s příslušníky StB scházel a "pouze" nezávazně hovořil a konzultoval různé události či problémy. Očekávali jsme, že společnost zveřejnění jmen spolupracovníků StB stráví, že nedojde k pogromům a pronásledování zveřejněných lidí a prokáže se, že přes značné narušení a deformaci dané minulostí jsme společnost kulturní. To se zatím potvrzuje.

Nicméně se před námi otevřel jeden problém a pro nás značně složitý, totiž to, zda zveřejnit i spolupracovníky v kategorii důvěrníků. Proč? Protože se jedná o kategorii nejasnou a jsou v ní zastoupeni a evidováni lidé s StB čile spolupracující, ale i lidé, kteří Státní bezpečnosti nikdy nedonášeli, ani se s estébáky nestýkali. A právě počet těch druhých je značně velký. Těžko říci, jak přesně, předseda komise projednávající případy lidí zanesených podle lustračního zákona v kategorii c), v které jsou zahrnuti i důvěrníci StB, Jaroslav Bašta tvrdí, že podíl spolupracujících důvěrníků vůči nespolupracujícím je 5 ku 95 ze sta. My se domníváme, že je vyšší, ale nejsme si jisti, zda nás to ke kompletnímu zveřejnění všech lidí, zahrnutých v této kategorii, neopravňuje. Zvláště tehdy, kdy si uvědomujeme, že mnoho lidí nebude tuto skutečnost brát na vědomí a paušálně se bude na všechny osoby zveřejněné v kategorii důvěrník dívat jako na agenty, ne snad pro svoji hloupost, ale pro neznalost věci. Přes to všechno, co dosud bylo o spolupracovnících StB řečeno a napsáno, bylo vysvětlení problému s tím související, nízké. Jak jsme se i my z mnoha telefonátů a dopisů přesvědčili, nepomůže ani připojené vysvětlení. Mnoho lidí jej prostě nečte.

Počet záznamů v kategorii důvěrník je přes 79 248, počet nevinně zveřejněných by byl tedy opravdu velký. A jak se vlastně mohlo stát, že v této kategorii jsou lidé spolupracující i nespolupracující? Z více důvodů, největší je asi ten, že i přes to, že existovaly směrnice pro práci se spolupracovníky StB a jejich evidování (jedny z těchto směrnic jsme zveřejnili v NN č. 13/1992, tedy v prvním dílu spolupracovníků), byl přístup k agenturní práci ze strany příslušníků StB různý, zvláště v kategoriích důvěrník a kandidát tajné spolupráce. A tak někdo z estébáků pracující podle něj profesionálně, do kategorií D a KTS zavedl pouze lidi tzv. okované, to jest ty, u kterých si spoluprací byl jist a které měl již vyzkoušené. No a estébák pracující laxně do nich klidně zanesl lidi, které v životě neviděl. Narozdíl od kategorie agentů, rezidentů a držitelů propůjčených bytů byla totiž malá pravděpodobnost, že na to nadřízený někdy přišel. U důvěrníků a KTS nebyly prováděny prověrky spolehlivosti v takové míře jako u předešlých kategorií, ani vázací akty a přístup pracovníků Státní bezpečnosti k nim byl velmi individuální.

Z těchto důvodů jsme se proto rozhodli lidi vedené v registrech svazků jako důvěrníky StB, zatím nezveřejnit. Velmi rádi bychom na toto téma vyvolali diskuzi a podle jejích závěrů teprve jednali. Neznamená to ovšem, že nezveřejníme nikoho, kdo je v kategorii důvěrník veden, zveřejníme ty, z nichž kdo jsou veřejně činní, či zastávají vysoké funkce a vyzveme je, aby předložili veřejnosti negativní lustrační osvědčení z komise při ministerstvu vnitra zabývající se lustracemi. Samozřejmě bychom byli raději, aby to tito lidé udělali sami, jsme přesvědčeni, že veřejnost má právo tyto věci znát.

Děkujeme za pochopení