--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Placák Petr č.: 1170
Název: Volby 1992
Zdroj: NN Ročník........: 0002/017 Str.: 006
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Po bitvě bývá každý generálem, a tak nechci zůstat pozadu. Především se komentovalo to, že se malé pravicové strany nedostaly přes 5 % volební klauzuli a že to byla pouhá ješitnost jejich vůdců, která způsobila, že pravice ve volbách ztratila několik procent hlasů. Kritika se soustředila na KAN a na sdružení podnikatelů (D 92 nemusíme ani počítat, protože tato strana dostala ve volbách jen několik setin procenta), přičemž ODA, která pravici promarnila nejvíc hlasů, z toho jakoby vypadla. Po 17. listopadu začaly zcela evidentně politické přeměny pokulhávat za přeměnami ekonomickými. I když ODS vděčíme za to málo, co se v parlamentu udělalo pro řádné vyrovnání se s přežívající minulostí, přesto si myslím, že se tato strana příliš soustřeďuje na transformaci ekonomiky a přitom podceňuje pro svobodnou ekonomiku stejně důležité rozbití starých struktur - můžeme totiž ekonomiku otevírat, jak chceme a přesto ji díky nejrůznějším mafiím a přežívajícím socialistickým monopolům nezprůhledníme.

Zvolil jsem proto KAN jako malou pravicovou stranu, která by se mohla soustředit na tuto "špinavou" práci, protože ODS je na to příliš velká, s příliš velkými ambicemi. Navíc ŢideaŢ ODS zajistit v budoucnu pro všechny Čechy Mercedesy, mi nic neříká, i když jsem jasně pro - Mercedes smrdí 10 x míň než Trabant a nevyluzuje takový rámus. KAN pro mě byla takovou alternativou pro ty, kteří chtěli volit pravici, ale nechtěli volit Václava Klause. Co se týká výsledku voleb. Byl jsem přesvědčen o tom, že KAN dostane víc než 5 % hlasů - ne o mnoho, ale dostane. Ovšem naprosto zavádějícími předvolebními průzkumy (výsledek voleb byl jak na pravici, tak na levici zcela odlišný) s následným strašením ODS, že se malé pravicové strany do parlamentu nedostanou, se přihodilo to, že se z voleb opět stalo referendum, tentokrát mezi ODS a levicovými stranami. Na to doplatila i ODA, u které nikoho ani ve snu nenapadlo, že by se do parlamentu nedostala. Takže dávat to za vinu jen malým pravicovým stranám je nespravedlivé, svůj podíl na tom má i ODS. Ale nechme toho vzájemného obviňování. KAN se do parlamentu nedostal a tím je jedna kapitola uzavřena. Osobně je pro mě zklamání to, že lidé nespokojení s dosavadním vývojem dali přednost populistickým vystoupením pana Sládka s jeho stranou blížící se v mnohých směrech levicovým názorům právě před KAN, který to s debolševizací myslel opravdu vážně. Je také ovšem možné, že společnost je už opravdu v duchu u těch Mercedesů a nějací komunisté už trápí jen bývalé obyvatele komunistických koncentračních táborů.

Na druhou stranu jsem byl potěšen, že Občanské hnutí složilo účty za svou nemožnou politiku a nebylo do parlamentu zvoleno. Opravdu už nemusím vidět na obrazovce Pitharta, Dienstbiera, Dobrovského, T. Sokola nebo paní Burešovou. Škoda jen, že krysy včas opustily potápějící se loď a přeplavaly k ČSSD/b/ - Jičínský, Kučera, Zeman, Fišera... V brzké době nás zřejmě (po rozpadu současné federace) očekávají volby nové. Doufejme, že do těchto voleb nepůjde pravice opět rozhádaná. Nejlépe by bylo, kdyby vytvořila dva silné bloky. Do budoucna jsem jednoznačně pro anglosaský systém dvou politických stran - jedné konzervativní, druhé liberální. Je to systém, který zabrání zneužívání moci stranou jednou a přitom zcela eliminuje českou neschopnost se dohodnout. Petr Placák