--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich č.: 1199
Název: Obchodníci se smrtí
Zdroj: NN Ročník........: 0002/018 Str.: 010
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Bedřich KAREL Československo se díky skandálům v oblasti obchodu se zbraněmi stává stále častěji středem pozornosti světové veřejnosti. Přestože většina zahraničních informací se ukázala jako nepodložená, jejich jádro bylo pravdivé. Několik soukromých společností se díky mezerám v zákonech pokoušelo prodat zbraně do zahraničí, aniž s nimi disponovalo.

V březnu letošního roku poslanec FS Michal Malý (ODS) interpeloval ministra obrany L. Dobrovského ve věci prodeje československých zbraní. Položil L. Dobrovskému několik otázek, jež se týkaly prodeje vojenského materiálu přímo do zahraničí, množství prodaných zbraní charakterizovaných jako vyřazené a komu byly prodány. Podobně i ostatního vojenského materiálu (masek, uniforem, nemovitostí, strojního zařízení apod.). V polovině dubna ministr obrany odpovídá, že pokud se nějaké prodeje zbraní uskutečnily, stalo se tak prostřednictvím OMNIPOLu a UNIMPEXu, navíc se souhlasem FMZO. Ministerstvo obrany o uvolnění vojenské techniky k odprodeji nejedná (...). Informoval o odprodeji 739.520 souprav protiplynových masek společnosti INCHEBA do Saudské Arábie (1991). Společnosti EKOTREND bylo prodáno 100.000 uniforem LM a vojenských bot vz. 63, podobně byla výstroj LM prodána i společnosti SAMANA Olomouc. Automobilová technika a ženijní stroje byly odprodány prostřednictvím MOTOTECHNY, KLENOTU, ARMATU, ATOS nebo vojenských opravárenských podniků. Údajně v souladu se stanoviskem Fed. ministerstva financí byla uskutečněna řada bezúplatných převodů vlastnického práva k nemovitostem. Převody přebytečných či nevyužitých nemovitostí byly v roce 1991 řešeny orgány Čs. armády u 72 objektů bezplatně v ceně cca 1,1 mld. korun a bylo realizováno 58 úplatných převodů v objemu cca 127 mil. korun, přičemž odprodeje a pronájmy proběhly na základě vyhlášení obchodní soutěže, kdy výběrové komise FMO rozhodly o výběru kupce či nájemce. Stejné komise ve výjimečných případech doporučovaly FMF ke schválení bezúplatný převod (pro účely zdravotnictví, soc. péče, případně školství).

Pro rok 1992 byl se souhlasem FMF zřízen účelový fond FMO, jehož užití je možné po splnění povinnosti vůči rozpočtu příjmů federace pro rok 1992 a je přísně účelově vázáno na úhradu nákladů spojených s potřebami transformace ČSA: hospodařit s prostředky fondu může se souhlasem FMF ministr obrany ČSFR. Na otázku týkající se možnosti vojáků z povolání obchodovat s vojenským materiálem L. Dobrovský odpověděl, že to dovoleno není (-nemohou uzavřít vedlejší pracovní poměr, ani vykonávat podnikatelskou činnost).

Tolik pan ministr obrany, nyní už bývalý, v odpovědi na interpelaci poslance M. Malého. S odpovědí pana ministra však ostře kontrastuje případ jedné obchodní společnosti, jež se zabývá prodejem horkého zboží do oblasti, která vždy ležela v centru zájmu komunistických zemí ...

X-trade v mlze ministerských vytáček Redaktoři Metropolitanu při cestě do Mladé Boleslavi zjistili, že v této oblasti operuje tajemná organizace s cizokrajným názvem X-trade, která se zabývá záhadnými projekty s bývalými vojenskými objekty - tak začíná článek ŢTajemná X-trade a ministr DobrovskýŢ z březnového Metropolitanu (výňatky jsou použity v následujícím textu).

Boleslavská kasárna 9. května, která by logicky měla po vyklizení připadnout městu, předalo FMO společnosti X-trade, firmě, která se nezabývá ničím jiným, než utužováním bratrských vztahů s naším tradičním obchodním partnerem krkolomného názvu Al-Džamáhírja al-Arabija al-Libija aš-ŠaŢbija al-Ištirákija, krátce Libye. Podobné vztahy, které nejspíš neustaly ani dnes, jsou vždycky budovány na základě upevňování obranyschopnosti spřátelené socialistické země - patrně se zde jednalo i o spřízněnost politickou: komunistickou minulost pana ministra (OH) netřeba připomínat... Libyjské úspěchy na mezinárodní scéně jsou všeobecně známy, tato země je jedním z největších dodavatelů teroristů, kteří rozsévají hrůzu a strach nejenom v arabském světě. V čerstvé paměti je teroristický útok na amreické letadlo společnosti PANAM, jež se zřítilo nad skotským Lockerby a zahynulo mnoho desítek nevinných obětí.

Počátky firmy

Počátkem listopadu 1990 proběhlo první kolo jednání ing. Vlčka s generálním štábem FMO (GŠ) o vytvoření akciové společnosti za účasti FMO. Jednání bylo úspěšné, a tak ještě koncem měsíce jedná ing. Vlček osobně s ministrem obrany ČSFR a dostává jeho souhlas k založení společnosti. Jejímu vytvoření však brání v té době platný zákon č. 129/1989 Sb., o rozpočtové soustavě. Ing. Vlček ovšem slibuje tuto zásadní překážku odstranit získáním výjimky fed. ministerstva financí (FMV). To se podařilo, a tak založení firmy již nestálo nic v cestě ...

V polovině října 1991 pobývala v Libyi zvláštní komise FMO, která měla v podstatě dva úkoly - protokolárně ukončit činnost řídící skupiny GŠ v Tripolisu a předat tuto činnost beze zbytku obchodní organizaci X-trade. Lidová džamahírije však byla tradičně nedůvěřivá k novým čs. firmám a zástuce ČSFR v Libyi pan Kurka doporučil zůstat u tradičního partnera OMNIPOLu, členové komise pak podobné obavy rozptýlili ubezpečením, že na dosavadní praxi se nic nezmění. Po návratu komise převedlo FMO na konto X-trade 138.915 libyjských dolarů, 698 amerických dolarů v hotovosti, ubytovací materiál, zařízení kanceláří a 4 vozy Mitsubishi. Firma se měla zabývat i novými aktivitami, jako je dovoz sušeného mléka z ČSFR do Libye atp. Do Československa by naopak X-trade měla dovážet ropu. Vskutku nevinné a oboustranně výhodné obchody. V prosinci 1991 ministr obrany k souhrnné zprávě připojuje podpis a vydává rozhodnutí: zřídit v Libyi skupinu organizace X-trade pro zřízení činnosti čs. odborníků v počtu 2 osob s tím, že tento počet bude po dubnu 1992 dále rozšířen (-zřejmě v té době bude armáda již obchodovat se sušeným mlékem, pozn. zn. -bep-). Rovněž vyslovuje souhlas s převodem práva hospodaření s majetkem FMO v Libyi na X-trade.

Nevinné obchůdky?

Navzdory všem protestům a upozorněním celé řady zemí západního světa, aby Československo nevyzbrojovalo státy, které jsou označeny za teroristické, a které se nacházejí v krizových oblastech, FMO s nimi čile obchoduje dál... Naoko pod hlavičkou soukromé firmy.

Podle uzavřených dohod bude vybudován závod na generální opravy těžkých vozidel (-rozuměj na výrobu a opravy tanků, pozn. -bep-), dále máme do Libye dodat více než 700 takových opravářů - 48 již pracuje v závodě na GO v Támanhitě a 667 pracovníků by mělo do Libye odcestovat letos...

V "soudružském" duchu proběhlo i setkání komise s velitelem obrněných vojsk plukovníkem Shabanem, který ocenil dlouholetý přínos čs. technické pomoci rozvoji kvality tankových vojsk Libyjských ozbrojených sil, navíc oznámil, že Libye otevřela dolarový kredit pro dodávky náhradních dílů pro tanky... Spolupráce s teroristickým režimem plukovníka Kaddáfího tedy pokračuje dál, bez ohledu na mínění západních zemí. Mnoho na tom nezmění ani "dočasné" pozastavení činnosti čs. odborníků vzhledem k embargu vyhlášeném OSN v souvislosti s požadavkem Spojených států postavit před mezinárodní soud libyjské teroristy, kteří způsobili katastrofu letadla PANAM.

Vše je zcela legální

Samozřejmě se nejedná o nekalé aktivity FMO a ministra Dobrovského zvláště, komise vyslaná do Libye, která byla přijata naším obchodním zástupcem Kurkou, majetek FMO v pořádku předala X-trade. Obchodní zástupce je rovněž informoval o X. zasedání československo-libyjského výboru pro hospodářskou, vědeckou a technickou spolupráci, přičemž předsedou čs. části komise nebyl nikdo jiný, než šéf fed. ministerstva zahraničního obchodu (FMZO) pan Bakšay...

A tak se vše zdárně rozvíjí- objekt kasáren v Mladé Boleslavi je předán X-trade přesto, že by ho město mohlo využít ku prospěchu obcí, občanů a celého regionu (hotel, obch. střediska atp.), podobně FMO naloží i s hřištěm u bývalé sovětské školy. V Praze byl proveden bezúplatný převod nemovitosti v ulici U Vorlíků 10 v Praze 6 a objektu FMO v ulici Karoliny Světlé 304 v Praze 1. Jenom hodnota posledního objektu činila v roce 1955 (po měnové reformě) 2 320.860 korun, v dnešní době by tento majetek mohl jít do aukce s vyvolávací cenou nejméně 50 mil. Kčs...

Obchod s Libyí je pro nás tedy výhodný - kontrakt na "dodávku" 700 tankových expertů činí téměř 11 mil. dolarů. O finanční "výhodnosti" dodávaných tanků, zadržovaných v severních přístavech, se toho namluvilo už dost: to vše v souvislosti s konverzí slovenských zbrojovek, kam proudí milióny. Souběžně FMO buduje firmu, která bude "nevyráběné" tanky prodávat a opravovat! Není to nic jiného než hrubá manipulace s lidmi a prostředky a obelhávání veřejnosti. V demokratické společnosti by v podobném případě ministr obrany podal demisi, L. Dobrovský si v rámci svých neotřelých morálních zásad počkal na výsledky voleb...

Nekoupíte kanon?

Michal Malý po odpvědi ministra Dobrovského na březnovou interpelaci odpovídá písemně a vznáší interpelaci novou. Cituje z Důvodové zprávy pro FS, tisk 440: "Pokud jde o ČSA, v porovnání se stavem v r. 1990 dojde ke snížení počtu bojových letadel o 98 kusů, tanků o 1.600 kusů, bojových obrněných vozidel o 2.309 kusů a dělostřeleckých systémů o 2.335 kusů. Za určitých podmínek má ČSFR, stejně jako ostatní smluvní strany, možnost řešit tuto otázku nejen likvidací, případně konverzí, ale i exportem. Finanční objem techniky, na níž byly uzavřeny kupní smlouvy, činí zhruba 1,5 mil. US dolarů. Kromě toho existují závazné objednávky zahraničních zákazníků na dodávky v hodnotě zhruba 155,4 mil. US dolarů. V případě, že by závazné objednávky nebyly realizovány, celkové náklady spojené s likvidací této techniky by vzrostly až na 216,4 mil. Kčs..."

Poslanec M. Malý se dále ministra Dobrovského táže, kdy, kdo a na jakou techniku uzavřel závazné objednávky. Podobně, které obchodní smlouvy byly uzavřeny na prodej techniky před 19. 11. 1990, datem počátku platnosti Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě a co se s touto technikou stalo. V souvislosti s odpovědí ministra obrany, že technika automobilního charakteru je odprodávána prostřednictvím organizací, jako je MOTOTECHNA, KLENOTY, ARMAT apod., se zmiňuje o odprodeji 6 kusů OT 810 (obrněný transportér, pozn. aut.) Zemědělskému stav. družstvu v Příbrami, které dva kusy prodalo soukromým osobám (...). Další bojovou techniku odkoupily jiné organizace, např. AEROTECHNIKA Kunovice (17 kusů OT 810), AEROTECHNIKA Skotnice (5 kusů T 34 !), Sběrné suroviny Plzeň (11 kusů OT 810) a firma KOMETUS Banská Bystrica (VT 55, T 34). Na základě čeho poskytla ČSA výše uvedenou techniku nejrůznějším organizacím a soukromým osobám a byl vůbec kontrolován vývoz vojenské techniky soukromými osobami a právními subjekty ?

Ve své odpovědi se L. Dobrovský zmiňuje o zákazu, který nedovoluje vojákům z povolání uzavírat vedlejší pracovní poměr a brání podnikatelské činnosti... Potom je zcela nepochopitelné působení vojáků z povolání v obchodní organizaci ARMAT, jež je obchodní organizací Svazu vojáků z povolání! Bylo by zajímavé nahlédnout do jejího statutu, podobně i u organizace X-trade. Stejně je velmi zajímavý způsob převodů nemovitostí. Bylo by nadmíru potřebné zjistit, komu byly zčásti bezplatně předány! Neméně zajímavý by byl seznam členů komisí, které se výběrem případných zájemců o bezúplatný převod zabývají. Na dokreslení celkového přehledu o armádním hospodaření je třeba znát i jakými počty zbraní dnes čs. armáda disponuje a kolik z těchto počtů tvoří tzv. "přebytky".

Poslanec Malý závěrem usvědčuje L. Dobrovského z nepravdy, když tento tvrdí, že FMO s organizace, které nemají souhlas k odprodeji od FMZO, nejedná - od 1. 1. 1992 totiž zanikl institut povolení (podle usnesení vlády č. 174/1991) vstupem obchodního zákoníku v platnost. Žádné povolení tedy FMZO nevydává, nemá na to právo. Z toho plyne jediné: vojenskou techniku MNO prodalo Zemědělskému stav. družstvu v Příbrami, Obch. službám Brno, Sběrným surovinám Plzeň bez jakékoli konzultace s FMZO, tudíž bez povolení!

Vzhledem k tomu, že v době, ve které M. Malý znovu interpeluje ministra obrany, končilo volební období, nebylo možné, aby L. Dobrovský odpověděl před tehdejším parlamentem. Spolu s poslancem Malým doufáme, že odpoví ve lhůtě stanovené zákonem.

Nový ministr obrany bude, alespoň doufám, rozhodnější a podobné lukrativní kšefty se zbraněmi, které navíc míří do zemí, jimž je demokracie a pokojné soužití se sousedy na hony vzdáleno, podporovat nebude.

POZNÁMKA

Jako důkaz, že vše, co bylo v interpelacích uvedeno, je pravdivé, nechal M. Malý před budovu parlamentu dopravit obrněný transportér a pěchotní dělo. Nemáte zájem?