--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Bělohoubek Antonín č.: 1248
Název: Havlova volba
Zdroj: NN Ročník........: 0002/020 Str.: 010
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Když se po listopadu 89 pokusil o sebevraždu jeden z bolševických velezločinců, soudruh Kapek, prezident Havel se za ním hned vypravil, aby mu jeho úmysl rozmluvil. Když nám tady ale před očima tak nelidsky strádá a každý den může už i umřít objekt bolševické zvůle předlistopadové i polistopadové Miloslav Mareček, bylo by zřejmě jaksi pod úroveň "JEHO PREZIDENTSKÉ VÝSOSTI" vypravit se také za ním.

Antonín Bělohoubek

Z R Á D C E ZA PREZIDENTSTVÍ VÁCLAVA HAVLA SPRAVEDLNOSTI SE

DOMÁHAJÍCÍ ČLOVĚK

Vážený soudruhu,

uvědomuji si, že obracet se na Vás takto přímo dopisem je neobvyklé. Ale i současné poměry v naší zemi jsou nenormální. To je i důvodem k tomuto mému kroku. Věřím, že budu pochopen. Plně souhlasím s tím, jak ÚV KSČ v lednu t.r. přistoupil k zahájení řešení náprav chyb a omylů minulého období. Byl jsem v předlednovém období kandidátem předsednictva ÚV KSČ, pracoval jsem tak bezprostředně v kolektivu, jenž vedl s. Novotný. Poznal jsem jeho chyby a nedostatky. Kritizoval jsem je často, snažil jsem se o nápravu. Nakonec jsem se přesvědčil, že jen s odchodem z funkce 1. tajemníka ÚV KSČ může být spojen návrat k leninským normám v životě a práci strany, od vedení počínaje až k ozdravění poměrů v celém našem státě. Proto jsem i svým dílem přispěl v prosinci a lednu k odchodu s. Novotného z funkce.

Nemohu však souhlasit s tím, jak se v dalším období situace vyvíjela a dále rozvíjí i nyní. Namísto sjednoceného úsilí a uplatňování leninských norem v práci strany vzdalujeme se od nich čím dále více. Dochází k tříštění sil, a to již od samotného předsednictva strany. Podle mého názoru vymkla se z něho skupina soudruhů, jako Smrkovský, Kriegel, Špaček, Šimon, ve spojení se členy sekretariátu Císařem a Slavíkem, která podle mnoha signálů pracuje samostatně jako druhé centrum. Tato skupina, a ne předsednictvo jako celek, prakticky ovládla veškeré hromadné informační prostředky a pomocí nich ovlivňuje nejen veřejné mínění, ale vytváří neudržitelný nátlak na každého, kdo má odlišný názor.

Tímto dvojvládím se strana oslabila natolik, že pod uměle a klamně předstíraným pláštíkem ohromné autority a jednoty, nejsme dnes reálně schopni zabránit vzniku dalších, a to i opozičních stran, nejsme s to čelit nárůstu antisocialistických a antisovětských tendencí. Vezměme si jen atmosféru hysterie, která byla vyvolána kolem dnešní naší společné schůzky. Slova s. Smrkovského, několikráte za neděli šířená rozhlasem - Kdo vybočí z řady, je zrádcem národa - jsou pro ni příznačná.

Akceschopnost strany je dnes tak paralyzována, že již nejsme schopni vnitřními silami zabránit dalšímu prohlubování nepříznivého vývoje. Potvrdilo to poslední jednání ústředního výboru k dopisu pěti bratrských stran, kdy plénum ústředního výboru bylo vnějším tlakem prakticky zbaveno práva uvážlivě jednat samostatně.

Obracím se proto na Vás, soudruhu Brežněve, s výzvou i prosbou o bratrskou pomoc naší straně, všemu našemu lidu při odražení sil, které nejenže svádějí průběh demokratického ozdravení života celé socialistické společnosti na scestí, ale ve své podstatě vytvářejí vážné nebezpečí pro samotný osud socialismu v ČSSR. Antonín Kapek,

kandidát předsednictva ÚV KSČ