--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Maraczi Pepíno č.: 1253
Název: Sláva Brati/a/slava
Zdroj: NN Ročník........: 0002/020 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 13.07.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Cestou do Bratislavy nás již od Kolína doprovázel federativní déšť až do hlavního města Slovenska, jež zatím stále nebylo samostatné. Bylo ráno 13. července, jedinci začínali den pitím bílé kořalky, zeleň uniforem tamních policistů byla trochu kalnější než česká. U stánku s tiskem se dovídáme, že Mladnesfronty se zde dnes prodá za celý den jen patnáct kusů. Na zdech domů také čteme, že jsme ve městě míru. V ulicích objevujeme jídelnu pro důchodce. V ulicích, kde se několik českých názvů proměnilo ve slovenské.

Ráno v devět hodin se musíme dostavit do Justičního paláce. U zdejšího Městského soudu se koná soudní proces proti Vladimíru Mečiarovi, a to ve věci ochrany osobnosti navrhovatele Vladimíra Pavlíka. Pan Mečiar vyslal svého zástupce JUDr. Keltoše, manžela současné ministryně slovenské vlády. Soudní spor po dvou hodinách končí návrhem doložení dalších důkazů a je stanoven nový termín jednání, na které se musí dostavit osobně i pan Mečiar. Celý soudní spor byl veden velice objektivně. Jen začátek jednání byl poznamenán zákazem pořizování zvuku i obrazu, proti čemuž jsem dlouze protestoval. Dostal jsem za to nálepku, jak pravý čtvrtý odstavec zápisu soudu: "Slobodný novinár Jozef Maraczi uviedol, že je z časopisu Rudé právo a že s týmto nesúhlasí." Krávo bylo zaměněno za právo. Nakonec jsem nebyl vyloučen ani ze soudní síně ani z Bratislavy.

ŠTEFÁNIKOVO SLOVENSKO - SÚ TU NIE Odpoledne jsem navštívil Bratislavský hrad, na jehož nádvoří byly zasazeny 30. října 1968 tři lípy při příležitosti podepsání ústavního zákona o československé federaci. Před deskou s tímto textem jsem si vzpomněl na výrok M. R. Štefánika, který v roce 1917 vyslovil v Pittsburghu: "... Slováci a Čechmi sú jeden národ. To je dokázané vedecky, historicky a rečove. Medzi námi niet takého rozdielu, ako je medzi Prusmi a Bavormi, alebo inými nemeckými kmeňmi, alebo Talianmi. My si rozumieme... Teda nám treba hĺádať spojenie, ktoré je prirodzené, s Moravou a Čechmi... My sme jeden národ a neideme tvoriť žiadne nové Rakúsko-Uhorsko." Z výše jsem litoval zbourání Židovské synagógy, která byla jednou z perel architektury a musela ustoupit komunistické megalomanii při stavbě bílého kolosu nazvaného Most ZNP s pozadím ohromného sídliště Petržalka. Když jsem sešel z hradu, zatoužil jsem po výškách a zajel na letiště, které bylo obklíčeno třemi druhy policistů. Do letištní haly jsem byl vpuštěn jen za asistence policie a musel i se zavazadlem projít detektorem. Zjistil jsem, že jedna cesta do Prahy stojí 940 korun, ale ani na dva pokusy mi letištní policie nesdělila, proč je toto letiště tak hlídané. Prý mám číst slovenské noviny.

NEJEN SMÍCH V ULICÍCH

Nadruhý den jsem vyšel do bratislavských ulic, abych se Slováků zeptal: "Cestuji tady po Bratislavě a v dopravních prostředcích či na plakátech vidím samolepky a nápisy o tom, že Slovensko má být samostatné. Chcete samostatné Slovensko a pokud ano, tak proč?" Odpovědi jsem nasbíral cestou z Hodžovo (dříve Mierovo) námestia ulicí Poštovou na námestie ZNP.

Podnikatelka (45)

"Samolepek jsem si nevšimla. Jsme pro rozumný, ekonomicky jednotný stát, ale ekonomicky rozumný, nějaké rezervy tu jsou. Ta samostatnost je možná přehnaná myšlenka, ale takové nějaké vypořádání hospodářsky-ekonomických vztahů by bylo třeba." Starší paní (?)

"Ne. Nemám čas na rozhovor."

Novinář (45) Krimimagazín

"Plakát ani jedenu samolepku jsem nikde neviděl. Ale Slovensko by mohlo být samostatné, se střechou pražskou, mám na mysli nějakou federální, ale ekonomicky abysme si to rozdělili, tak jako bratři, já jsem bratr, vy jste bratr, ale hospodaříme si každý se svými rodinami. Proti Čechům ani proti jiným národům nic nemám." Studentka (17)

"Neumím na to odpovědět."

Důchodkyně (?)

"Já vám nic neřeknu, dejte mi pokoj, co otravujete. To já nevím, dejte mi pokoj."

Důchodce (72)

"To je špatný. Já jsem pro společný stát." Dělnice (50)

"No, vypnite ten magnetofon, i když se ještě nic neděje. Podívejte se, myslím si, že my nechceme samostatný stát, samostatnost, jak já vím. Slováci chtějí samostatnost ekonomickou, stát společný a hospodařit každý sám. Však já si myslím, že je to normální. Taky si myslím, že to, co se dělá, se nafukuje, víceméně, nevím, od koho, ale je to na obou stranách." Student (24)

"Souhlasím se samostatností Slovenska, čím dřív, tím líp." Pracující důchodkyně (56)

"Mně je to jedno, co já vím. Já to nevyřeším." Referent, dopravní inženýr (30)

"Za to, aby bylo Slovensko samostatné ekonomicky, za to jsem, nevím, co to bude přesně obnášet, to je pravda, já by jsem byl pro takové spolkové uspořádání, kdyby to šlo, Čechy, Moravu a Slovensko. Aby si každý hospodařil na svém v těch oblastech, kde to jde."

Asistentka výzkumného ústavu (28) "Nejsem pro to, aby bylo Slovensko samostatné. Jsem proti samostatnosti, samozřejmě."

Restaurátor (28)

"Slovensko by mělo být samostatné v každém případě. Možnost samostatnosti pouze ekonomické vlastně neexistuje. To by byly pořád problémy."

Důchodce-pracovník elektrofakulty "Samostatné, ha ha ha. No tak, já by jsem ani se samostatností Slovenska nesouhlasil. Jsem pro společný stát, protože pokud budou problémy, přeci jen jsme již uznaný jako Československo, a když bude jen Slovensko, tak to bude trvat roky a roky, než se nám povede."

Příslušník VB (42)

"Já jsem žádné samolepky neviděl. Jak samostatné. Svrchované Slovensko."

Dvě řádové sestry (jeptišky)

"My nepolitujeme, nám je to čistě jedno. Většinou ale lidi říkají, že by bylo lepší být společně, nerozděleně." Inženýr chemie (36)

"Nedomnívám se, že je to dobře. Jsem zásadně pro zachování federace."

Úřednice (33)

"Souhlasím, aby byla federace."

Útočící důchodkyně (věk nechtěla sdělit) "Ano, mělo by být, už je na čase, aby se od Čechů odtrhli, však ty nám zničili celý život. Prosím, nejdřív křičeli, že na nás doplácí a teď nás nechtějí pustit, ty se můžou stydět. Do věku a o mě se nemusíte starat, do toho vám nic není, my chceme být Slováci volný, od Čechůnú, už nás dost rabovali."

Listonoška (43)

"Já chci, aby jsme zůstali spolu."

JACÍ JSOU SLOVÁCI - JACÍ ČEŠI ?

Bodří Moravané mně snad prominou, že tato kapitola nebude věnována jim. Dovolím si citovat z knihy "Dnešní krize česko-slovenských vztahů, jejímž autorem je Fedor Gál, narozený v roce 1945 v koncentračním táboře Terezín. Jeden z jeho spoluautorů - Marian Timorocký - se v publikaci věnuje "povahovým rozborům".

SLOVÁCI jsou k sobě neuvěřitelně shovívaví, vidí se až v příliš příznivém světle. Nejvíc si na sebe cení pracovitost, pohostinnost a upřímnost. Podle nich tyto vlastnosti nejvíce vyjadřují typickou slovenskou náturu. Češi Slováky nejčastěji vnímají jako typicky výbojné, nafoukané, chamtivé a hašteřivé lidi, navíc trpící komplexem a nacionalismem. Celkově tedy vidí Češi Slováky spíše v negativním než pozitivním světle. V podobnosti vidění Slováků se k Čechům kloní Maďaři žijící na Slovensku. Slovákům přičítají malou národní hrdost, závist a nadměrnou konzumaci alkoholu.

ČEŠI přistupují k hodnocení své vlastní národní povahy neobyčejně kriticky. Vyčítají si závist, malichernost, marnomyslnost, egoismus, chamtivost a vypočítavost, dále si vyčítají přizpůsobivost, podřizování se, zbabělost a opatrnictví, pak nejednotnost, respektive schopnost se sjednotit jen tehdy, když je zle. Češi na sobě oceňují pracovitost, podnikavost až vynalézavost, ale také tradiční švejkovský smysl pro humor. Slovácí vidí Čechy taktéž v nepříznivém světle, k typickým znakům české povahy řadí vychytralost ("nedělat a vydělat"), povýšenectví a lenivost, ale též poživačnost, ukecanost a chamtivost. Z pozitivních vlastností k tomu Slováci přiřazují nejvíce: kulturnost, soudržnost a smysl pro humor.

Maďaři žijící na Slovensku pak Čechům připisují v rámci hodnocení jejich typické povahy víc pozitiv než negativ.

V porovnání s patologickým skupinovým narcismem Slováků se tedy zdá být český národ o hodně kritičtější.

MEČIAROVA ŠTÁTNÁ BEZPEČNOSŤ ?

Jeden ze slovenských politiků prohlásil, že "na Slovensku vyhrály strany, ve kterých mají většinové zastoupení komunisté - ať už komunisté do ledna 1990 - nebo komunisté do roku 1968." F. Mikloško tak učinil ve Večerníku Praha 17. června, dá se říct, že jeho názor není daleko od pravdy.

V souvislosti s poDIVNOU situací na Slovensku jsem se pokusil najít hlavní stan pana Mečiara. Pravda, budova se nám hledala těžce a lidé nám sdělovali, že nevypadáme jako přívrženci pana Mečiara, ale nakonec jsme směrem na bratislavské letiště za výrobním družstvem Úsvit našli budovu HZDS v ulici Tomášikovej 32a. Bílá, šestipatrová budova prý kdysi patřila Komunistické straně Slovenska. Před budovou i v ní jsem položil tento dotaz: "Na Slovensku dochází v současnosti k vyhazování pravicově orientovaných lidí z práce a k dalším podivnostem, které považuji za bolševické praktiky nejen pana Mečiara. Myslíte si jako já, že bude na Slovensku založena tzv. Mečiarova Štátná bezpečnosť?" František Jučišin (35), okresní tajemník HZDS za okres Vranov nad Topľou

"Pochybuji o tom, že by byla založena nějaká Státní bezpečnost v takové formě, jako už existovala, pochybuji, že vůbec Mečiarova. Pokud jsou ty informace, které máte, fundované, tak je třeba informovat na vyšších místech a vyvodit když ne následky nebo důsledky, tak o tom informovat širokou veřejnost, pravdivě a ne takovým způsobem."

??? Ale chování pana Mečiara, že uvažuje na Slovensku o spojení s levicí, nebo že se brání lustračnímu zákonu, by tomu nasvědčovalo?

"Kroky, které pan Mečiar učinil, je jedna věc, druhá věc je, že jsou svobodné volby a obsazení parlamentu SNR a FS. Pan Mečiar je také jen jeden z poslanců, takže pochybuji o tom, že by mohl měnit svévolně nějaké věci."

Robert Čepec, bývalý krajský koordinátor HMZDS "To jste mě s tím překvapil, že by byla založena nějaká Státní bezpečnost, o tom skutečně pochybuji. Že se dějí skutečně zvláštní věci, jednak v rámci HZDS a jednak v rámci naší mládežnické organizace, kdy jsem byl pozván do funkce krajského koordinátora. Jsou tu skutečně určité tlaky a neseriózní postupy. Je fakt, že já jsem osobně žádal o přijetí u pana Mečiara, aby jsem zanalyzoval situaci konkrétně v mládežnické organizaci, ale bohužel se tak nestalo doposud. V současné době je vyvíjen velmi nepříjemný tlak na moji osobu, aby jsem korigoval některé svoje názory, se kterými se někteří lidé nedokáží ztotožnit a jednoduše řečeno, já jako osoba nepřistoupím na žádný diktát, takže je dost možné, že některé osoby, jako jsem já nebo další kolegyně, které znám a které pracují v rámci HMZDS, prostě, že budou vysloveně vystavené k tomu, že budou muset opustit svoje funkce, svá místa. Bohužel, činí se zde velmi nečestné kroky a můžu vám jen říct tolik, že ti, co je dělají, je nedělají přímo, ale prostřednictím nastrčených lidí, prostřednictvím bezcharakterních a nečestných praktik. Já se s nimi ztotožňovat nebudu nikdy, jsem velmi razantní typ člověka a v případě, že se dotknou mojí osoby, budu tato fakta zveřejňovat. Konkrétně včera mně bylo pohroženo ze strany určitých lidí, že budu vyloučený z HMZDS za situaci, která vznikla v mládežnický organizaci, přičemž HMZDS je jeden právní subjekt a HZDS druhý, který nemá nic společnýho se situací v HMZDS."

??? Co byste řekl tomu, že se pan Mečiar na Slovensku spojuje s levicí a že uvažuje o zrušení lustračního zákona?

"Co se týče lustračního zákona, vím o tom, že rušený bude, měl by být korigovaný, protože v té formě, v jaké byl schválený ve FS, není pro "házedesku" přijatelný, v některých částech s ním dokonce - řeknu otevřeně, i když to pro vás nebude příjemné - s ním nesouhlasím. Co se však týká ponechání na sebevůli příslušníků Státní bezpečnosti, aby tu prostě vytvářeli nějaké mafie, na profesionálnější úrovni, než je sicilská, tak s tím souhlasit také nebudu."

ing. Jozef Straňák, vedoucí organizačního úseku HZDS "Vaše poznatky, které k tomu máte, zřejmě nejsou asi tak správné, jak si myslíte. Nevím o žádném vyhazování z práce. Pokud se dějí nějaké kádrové změny ve vyšších orgánech státní moci, tak se to neděje na základě stranických příkazů, ale na základě odbornosti, jednoznačně. Ono to vyplývá z toho, že se některé resorty ruší, lidi odchází z organizačních důvodů. V žádném případě není možné hovořit o tom, že by byli lidé vyhazováni na základě své politické orientace.

Dr. Jozef Šucha (48), novinář, mluvčí HZDS "Pokud jsou lidi propuštěný nebo odcházejí z práce, tak se tak děje podle zákoníku práce a nikdo není propuštěný na hodinu. Děje se tak podle systému odbornosti, snižují se stavy." ??? Samozřejmě, že se to děje podle zákoníku práce. V případě, který znám, jde o případ člověka, člena Ústřední rady KAN, který upozornil na postavení nepovolené stavby svým podnikem, kdy tato stavba navíc ohrožuje v tom místě ekologii. Byl propuštěn na hodinu pro hrubé porušení pracovní kázně.

"Tento případ neznám, pokud se však poškozený odvolá k soudu, soud celou situaci posoudí a pokud byl ten člověk vyhozen neprávem, má právo žádat satisfakci."

??? Pokud shromáždím na tyto případy materiály, je možné se na někoho na HZDS obrátit?

"Můžete se obrátit na politické vedení HZDS, to je orgán, který se k tomu může postavit. Vedoucí kanceláře je Jozef Straňák, pokud to bude takové, jak říkáte, tak se tím bude zabývat politické grémium, které se schází jedenkrát týdně, aby projednalo záležitosti a zaujmulo politická stanoviska HZDS. Také jednou měsíčně zasedá představenstvo, které řeší tyto věci."

SOCIALISTICKÉ OTROKÁŘSTVÍ

S mluvčím HZDS panem Šuchou jsme si již bez magnetofonu nepovídali jen o HZDS. Hovořili jsme o zrušení televizního vysílání TA 3, zvané Tatry, které prý nebylo zrušeno na příkaz Mečiarův, diskutovali o nedostatku českého tisku zde i slovenského v Čechách, o opozici na Slovensku před listopadem 1989, o minulosti pana Mečiara, který nikdy předem prý neslíbil, že bude na Slovensku brzy lépe.

Cestou do centra jsem ve slovenských inzertních novinách četl mnoho inzerátů na výměnu bytů slovenských za byť menší, ale v Čechách. Pak nedaleko mostu ZNP jsem se setkal s člověkem, který před volbami na Slovensku prohlásil, že tam má možnost zvítězit buď demokracie, nebo socialistické otrokářství. Po volbách dodal, že na Slovensku zvítězilo to druhé. Tím člověkem je bývalý ministr FMV ing. Ján Langoš (46), kterému jsem rovněž dal dotaz ohledně založení Státní bezpečnosti, načež mně pan Langoš sdělil: "Pan Mečiar, jak já ho znám, bude určitě stát při zrodu nových zpravodajských služeb Slovenské republiky.

ZA ZÁDY SAMOPALNÍKA

Náměstí ZNP velí třímetrová socha samopalníka, za jehož zády se schází denně skupinka lidí, kteří si říkají HZOS (Hnutie za oslobodenie Slovenska). Patří také k podpalovačům vater za samostatnost a lidé je zde nazývají nacionalisty.

Nápis za sochou, plasticky vyvedený na kamenném soklu, sděluje cosi o hrdinství, o roku 1948, o Stalingradu. Jen jméno Stalina někdo urazil a zbyl nápis GRADU. V tomhle místě jsem vznesl dotaz: "Co si myslíte, kdo vám v současnosti vládne na Slovensku?"

Hudebník (20)

"To vám nepovím, já se nezajímám o politiku, já se zajímám jen o hudbu."

Důchodkyně (65)

"Nečtu noviny, Prahu. Momentálně je to všelijaké, to je složitá věc, není ještě vyřešená, ta kompetence. Na Slovensku vládne Mečiar, ale to ještě není všechno, ještě budou volby." Muž, který lhal (architekt-95)

"Ne, my nevíme. Klaus a Havel nám tu vládne!" Technik u počítačů (43)

"Jak vládne... Na co budeme kastovat lidi na komunisty, na Státní bezpečnost, lidi jsou lidi, na Slovensku jsme Slováci a bezžidi a chceme tu normálně žít. Budeme mít svoji mezinárodní subjektivitu, budou ji uznávat, tak, jak se budeme chovat k nim, tak se oni zase budou chovat k nám. Vládneme si sami, jak jsme to říkali již tři roky."

Řidič (54)

"Kdo nám tu vládne? Přece ze svobodně zvolených parlamentních voleb vláda. Jestli do vlády zasahují komunisti? Nevím, ale možná něco existuje, ale to vám nepovím."

Důchodce (sedící na podstavci sochy Samopalníka) "Dejte mi pokoj. Já se o to nestarám. Já jsem byl čtyři a půl roku na frontě a nemám z toho nic, ani povolání, ani věk vám nepovím. Za komunistů to bylo lepší. Já jsem byl zaměstnaný celý život a teď nemám práci."

ODPOSLECHNUTO V HLOUČKU

Varšavská smlouva se rozbila a co teď. /Vždyť nás urazit nemůžete./ Havel prezident říká jedno, že je třeba naší společnost přetransformovat, no co to je? Rozmělnit! Z komunistů na dobrý lidi./ Slovenské ozveny, to byly krásné noviny. /Sládka napadli.. No toto je demokracie?/ Komunisti jsou největší obránci federace./ Když nám brání v samostatnosti, tak je to jako když vám hodí laso nebo smyčku a táhnou vás zpět./ Uvidíte, že ty Češi proti nám poštvou Maďary./ Co udělali Sacherovi? Pohrozili mu, že když bude kandidovat, tak ho zabijí!/ Egon Lánský a paní Lalumiérová, slovensky Světluška, tady byli a zavřeli se na nádvoří radnice, nás tam nepustili, tak jsem si z nich dělal posměšky, jaká demokracie, když byli zavřený za mřížemi./ Havel by si zasloužil diplom doktora rabulistiky RSC. Rabulistika je překroucení pravdy a práva./ Co komunisti, církev též popravovala, když byla inkvizice, proto to není argument. Ještě i Husa ugrilovali./ Ty jsi ještě mladý, nic jsi nezkusil./ Mně nevadí komunisti, když mi nic nedělají. Mně vadí kdejaký vagabund, když mi vrazí pistol nebo nůž mezi žebra, aby jsem mu dal poctivě vydělanou korunu./ Musíme se všichni změnit, i když jsme byli komunisti./ Co chcete? V Praze na Staré poště jsem šel na pivo a co mi řekl krčmář? Chceš pivo? Támhle jsou dveře!/

REVOLUCE POŽÍRÁ SVÉ VLASTNÍ DĚTI Politiku na Slovensku nedělá jen jeden člověk, i když je tahounem. Pokud se zeptáte prvního polistopadového emigranta Alexeje Žáka, řekne vám méně známá fakta. Vladimíra Mečiara do funkce dosadil švagr Alexandra Dubčeka, V. Krajčí, bývalý vedoucí tajemník OV KSS v Trenčíně, Mečiarův přítel, který mu tuto funkci nabídnul v prosinci 89 a Mečiar byl 11. ledna 90 jmenován ministrem vnitra a ihned vytvořil tzv. Inspekční komisi MV SR. V každém, byť nově založeném státě, pokud jsou vysocí důstojníci ať již armády či vnitra, na prvním místě ve vládě, to nepříjemně zapáchá totalitou. Stalo se...

The Daily Telegraph napsal, že "Mečiarova ruka zůstává na páce gilotiny, která hrozí oddělením jak Československa, tak i hlavy státu. Václav Havel ví, že bez Mečiarovy podpory přijde o práci," píše TDT. Stalo se...

Při hlasování o svrchovanosti byl ve SNR velkou většinou zamítnut návrh, aby deklarace obsahovala závazek, že práva menšin budou garantována i ve slovenské ústavě. Člen předsednictva MKDH (Maďarské křesťansko-demokratické hnutie) a poslanec SNR János Fóthy prohlásil pro rakouskou agenturu APA, že "Mečiar si nenašel čas se s nimi sejít a jeho hnutí se dozvědělo až z televize, že návrh slovenské ústavy je již hotov, aniž by byli přizváni ke konzultacím o nové ústavě. A to smrdí taktéž novou totalitou, leč..... Stalo se.

Zatímco nezaměstnanost v ČR odpovídá zhruba počtu lidí, kteří nechtějí pracovat (3,2 %), ve Slovenské republice rovněž za červen 92 je nezaměstnanost 11,8 %. Mé zkušenosti ze Slovenska potvrdil v tisku i mluvčí KAN Albert Prouza, když novinám sdělil, že "někteří členové KAN na Slovensku byli bez udání důvodů propuštěni z práce, dostávají výhružné dopisy i telefonáty, pokud zastávají funkce, které získali po komunálních volbách (například starostové), je na ně činěn nátlak, aby rezignovali." Jedním z takových případů je případ Miroslava Vikartovského z Bratislavy. Není znám jako jediný. Ale už stalo se...

SMÍCH PŘES SLZY

Karel Čapek v roce 1925 napsal: "Není žádné neštěstí, chovají-li k nám Slováci jistou křepkou řevnivost, to podněcuje a obohacuje život. Ale neštěstí by bylo, kdyby hranice jejich sebevědomí byly na Malých Karpatech. Jejich hranice jsou u Chebu a Šluknova. Skotsko jsou hory a Slovensko jsou také hory. V horách se lidé neuzavírají, nýbrž sestupují z nich. Slovenští hughlandři, zkoumejte tento příklad."

Ať již je či není pozdě, ohrožení demokracie na Slovensku bude nutné i nadále sledovat a hledat další důkazy. Takto se rozhoduji, když v noci pozoruji sochu samopalníka a chystám se k odjezdu. Před nádražím ČSD svítí jen nápis BRATISLAVA-HLAVNÁ. Nápis stanice je zhasnutý. U buřtostánku tancuje mladík s lahví piva. Drží ji v pahýlcích, protože o prsty obou ruk někde přišel. Je veselý jako čeští pivaři. Slovenští Romové se zase stahují do čekárny, kapsáři stejní, jako v Čechách. V něčem jsme si podobní. V hale nádraží míjím ohromné sgrafito z roku 1960. Autor F. Gajdeš na něm znázornil 37 lidí, z toho dva černochy. Mezi lidmi umělec znázornil také sedm bílých holubic. V levé části obrazu utíkají tři postavy Němců před rudým praporem. Toto město je prý městem míru. Dobrou noc, bratia, dobrou noc, Bratislavo... Pepíno Maraczi