--------------------------------------------------------------------------------
Autor: č.: 1300
Název: Návrh zákona o Občanských bezpečnostních komisích
Zdroj: NN Ročník........: 0002/022 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 29.08.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

O OBČANSKÝCH BEZPEČNOSTNÍCH KOMISÍCH 29. srpna 1992, projednáno na poradě ministra vnitra, zástupců Občanských komisí a poslanců ČNR

(pokyny:

je-li uvedeno "doplnit", má se připojit věcný obsah doplňku je-li uvedeno "varianta", má se zpracovat obě varianty tak, aby se mezi nimi dalo rozhodnout)

ş 1

Předmět úpravy

(1) Upravuje se oblast občanského vlivu na Policii ČR (dále jen "občanský vliv"). Obsahem občanského vlivu pro účely tohoto zákona je oprávnění získávat ve vymezeném rozsahu informace a podávat podněty

doplnit:

A VYVÍJET KONTROLNÍ ČINNOST. (2) Instituce, zajišťující občanský vliv, jsou komise občanů.

ş 2

Název komisí a vztah k Policii ČR a okresním úřadům (1) Zřizují se Občanské bezpečnostní komise (dále jen "komise"), oprávněné vykonávat občanský vliv v rozsahu vymezeném tímto zákonem.

doplnit:

(1) OBK SE ZŘIZUJÍ JAKO PORADNÍ, KONTROLNÍ A INICIATIVNÍ ORGÁNY OPRÁVNĚNÉ VYKONÁVAT OBČANSKÝ VLIV V ORGÁNECH A INSTITUCÍCH V TOMTO ZÁKONÉ UVEDENÝCH A V ROZSAHU TÍMTO ZÁKONEM VYMEZENÝM. (2) Policie České republiky (dále jen Policie) a okresní úřady vytvářejí podmínky pro činnost komisí.

varianta:

(2) Policie České republiky (dále jen policie), okresní úřady a orgány místní samosprávy jsou povinny vytvářet podmínky, vymezené tímto zákonem pro činnost komisí.

ş 3

Vytváření komisí a jejich členové (1) Okresní komise je složena z členů, volených obecními zastupitelstvy těch obcí okresu, ve kterých je Obvodní oddělení Policie. Každé obecní zastupitelstvo volí nejvýše dva členy okresní komise.

(2) Obvodní komise je komise městské části se zastupitelstvem městské části. Je složena nejméně z deseti členů, volených tímto zastupitelstvem. Obvodní komise a okresní komise (dále jen "okresní komise") mají stejné postavení.

(3) Krajská komise je složena z členů okresní komise na území kraje. Každá okresní komise má v krajské komisi jedno místo, na které volí ze svých členů jednoho člena krajské komise a jednoho zástupce.

(4) Člen komise může být pouze občan, a) který je bezúhonný

b) jehož pracovní poměr nemá přímý vztak k Policii, Ministerstvu vnitra ČR nebo ČSFR nebo Obecní policii,

c) který splňuje předpoklady pro výkon funkcí, uvedené v ş 2 zákona 451/1991 Sb.

(5) Okresní a krajská komise volí svého předsedu a tajemníka ze svých členů a odvolává je.

(6) Členové komise jsou odpovědni orgánu, který je do komise zvolil. Tento orgán je může z komise odvolat. (7) Předseda okresní komise na požádání přednosty okresního úřadu předkládá poznatky a návrhy z oblasti působnosti komise. (8) Předseda krajské komise na požádání příslušného výboru ČNR předkládá poznatky a návrhy z oblasti působnosti komise.

Varianta: (Některé motivy lze zapracovat do předchozího návrhu)

ş 3

(1) Okresní komise je složena ze členů, volených přímo občany, s trvalým bydlištěm na území okresu, při příležitosti všeobecných voleb nebo referenda. (Doporučuje se většinový volební systém v malých volebních okrscích)

(2) Kandidáty do OBK mohou navrhovat občané, volby vyhlašuje ČNR. Průběh voleb upraví zvláštní obecně závazný právní předpis. (3) Funkční období komisí je čtyřleté.

(4) Obvodní komise je komise městské části se zastupitelstvem městské části. Je složena nejméně z deseti členů, volených přímo občany. Obvodní komise a okresní komise (dále jen "okresní komise") mají stejné postavení.

(5) Krajská komise je složena z členů okresních komisí působících na území kraje. Každá okresní komise má v krajské komisi dvě místa, na která volí ze svých členů dva členy krajské komise a jednoho zástupce.

(6) Komise při ředitelství P ČR se skládá z členů zvolených okresními komisemi podle klíče jedna komise = jeden zástupce. Zástupci okresních komisí zvolí patnáctičlennou koordinační radu pro stálý kontakt s ředitelstvím.

(7) OBK si mohou vytvářet své další orgány podle vlastních potřeb.

(7) Člen komise může být pouze občan, A) který je občansky i mravně bezúhonný,

B) jehož pracovní poměr nebo pracovní poměr osob jemu blízkých nemá a nejméně pět let neměl přímý vztah k policii, ministerstvu vnitra ČR nebo ČSFR nebo obecní policii,

C) který splňuje předpoklady pro výkon funkcí, uvedené v ş 2 zákona 451/1991 Sb.

(8) Okresní a krajská komise volí svého předsedu a místopředsedu ze svých členů a odvolává je. Komise může zřídit funkci tajemníků OBK i z nečlenů komise.

(9) Členové komise jsou odpovědni voličům, kteří je do komise zvolili. Odvolat člena komise lze pouze za vážný morální poklesek, neslučitelný s členstvím v komisi nebo na základě dlouhodobé neomluvené neúčasti, nebo nastane-li změna ve věcech uvedených v odst. (7) nejméně dvěma třetinami hlasů komise. Členství zaniká také na základě pravomocného rozsudku trestního senátu. Při odvolání nebo zániku členství mohou být OBK doplněny z kandidátů navržených podle ş 3 odst. (2) první věta. O doplnění rozhodne OBK nejméně dvěma třetinami hlasů OBK. (Subvarianta: Doplnění se provede doplňovacími volbami)

(10) Okresní komise ze své vlastní iniciativy nebo na požádání místní samosprávy nebo přednosty okresního úřadu předkládá jménem komise poznatky a návrhy z oblasti působnosti komise.

(11) OBK jsou povinny pravidelně informovat veřejnost o své činnosti.

(12) Krajská komise ze své vlastní iniciativy nebo na požádání příslušného výboru ČNR předkládá poznatky a návrhy z oblasti působnosti komise.

ş 4

Působnost komisí, oprávnění a prokazování jejich členů (1) Okresní komise působí v rozsahu činnosti okresního ředitelství Policie.

(2) Krajská komise působí v rozsahu činnosti krajské Správy Policie, nezasahuje však do působnosti okresních komisí.

(3) Jeden až dva členové komise mají právo účastnit se jednání bezpečnostní komise obecních zastupitelstev na území okresu.

(3) Členové komise jsou oprávněni po řádném poučení o příslušných právních předpisech v rozsahu působnosti své komise se seznamovat se skutečnostmi a závaznými předpisy s nimi souvisejícími v tomto rozsahu:

a) statistické údaje o kriminalitě a jejím objasňování, b) údaje o struktuře a základním početním stavu ÚZEMNÍCH ÚTVARŮ

Policie,

c) obecná

varianta:

VYPUSTIT "OBECNÁ"

opatření v oblasti ochrany veřejného pořádku, d) průběh a výsledek řešení stížností a podnětů občanů a policistů,

doplnit:

VČETNĚ PRÁVA JEJICH OVĚŘENÍ e) materiální vybavení Policie,

f) podklady pro správní řízení Policie (např. vydávání zbrojních průkazů),

ZÁVORKU VYPUSTIT

g) osobní spisy policistů Policie v rozsahu potřebném pro činnost komise podle tohoto zákona,

h) doklady o průběhu a výsledku přijímacího řízení do služebního poměru Policie,

Doplnit: O propuštění ze služ. poměru a o trvalém převelení a ustanovení.

doplnit:

j) INFORMACE O KÁZEŇSKÝCH ODMĚNÁCH A TRESTECH A O HODNOSTNÍM POVYŠOVÁNÍ

(4) Komise předkládá orgánům Policie ČR podněty v těchto oblastech:

a) veřejný pořádek a jeho zajištění, b) činnost orgánů Policie a policistů,

c) vztahy Policie a veřejnosti. doplnit:

D) SLUŽEBNÍ NEBO PRACOVNÍ POMĚR PŘÍSLUŠNÍKŮ A PRACOVNÍKŮ

(5) Komise sleduje, zda ve věcech služebního poměru policistů jsou splněny všechny závazné požadavky.

(6) Komise na zjištěné závady upozorňuje služební orgány Policie a požaduje jejich nápravu.

Doplnit:

Občanská komise je oprávněna požadovat vyřízení svého podnětu nebo z jednání nápravy zjištěných nedostatků ve lhůtě, kterou určí příslušný zástupce orgánu nebo sboru v dohodě s komisí. Nedojde-li k dohodě o lhůtě nebo nebyl-li podnět nebo požadavek na zjednání nápravy zjištěných nedostatků v dohodnuté lhůtě řádně vyřízen, je občanská komise oprávněna obrátit se na nejblíže vyšší orgán až do vyřízení věci.

(7) Člen komise se prokazuje orgánům Policie průkazem člena komise. Průkazy vydá MV ČR.

ş 5

Podmínky činnosti komisí (1) Komise a jejich členové jsou pro zajištění občanského vlivu oprávněni požadovat potřebné podklady a informace v rozsahu stanoveném tímto zákonem.

(2) Služební orgány Policie a zodpovědní pracovníci okresního úřadu

varianta:

A SAMOSPRÁVY

jsou povinni jim vyhovět.

doplnit:

(.) Členové OBK mají právo vstupovat do prostor P ČR mimo specielních pracovišť se zvláštním režimem.

(3) Okresní úřad

varianta:

Nahradit slovy: Příslušný orgán samosprávy kancelářsky a finančně zabezpečuje činnost okresní komise.

(4) Okresní úřad

varianta:

Nahradit slovy: Příslušný orgán samosprávy v obci, kde sídlí krajská Správa Policie, vytváří podmínky pro činnost krajské komise.

(5) Služební funkcionář Policie ČR je povinen informovat v dostatečném předstihu příslušnou komisi o návrhu na jmenování policistů do řídících

doplnit:

Vypustit "ŘÍDÍCÍCH"

funkcí nebo, pokud to okolnosti umožňují, na jejich odvolání z nich.

doplnit:

Doplnit: Jakož i na propuštění ze služ. poměru a na trvalé převelení a ustanovení.

Komise má právo se k návrhu vyjádřit.

(6) Služební orgán Policie ČR je povinen informovat v dostatečném předstihu před rozhodnutím příslušnou komisi o žádostech o vydání zbrojního průkazu. Komise má právo se k návrhu vyjádřit. varianta:

(7) Členové OBK mají postavení veřejného činitele.

ş 6

Jednání komisí

(1) Komise jedná podle jednacího řádu, který sama schvaluje. Jednací řád přijme do dvou měsíců po svém ustavení.

(2) Schůzi komise svolává předseda komise. Schůzi komise může svolat také třetina jejích členů.

(3) Komise se usnáší nadpoloviční většinou všech svých členů.

(4) O jednání komise se provádí zápis, doplněný seznamem přítomných.

Přechodná a závěrečná ustanovení ş 7

(1) Příslušná komise po utvoření podle tohoto zákona převezme dokumentaci Občanské komise odpovídajícího stupně a působnosti, zřízené na základě zákona 169/1990.

(2) Dokumentaci OK při MV ČR, zřízené na základě zákona 169/1990, převezme VPPOB ČNR

varianta:

OBK při ředitelství P ČR

ş 8

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.