--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Studničná Jitka č.: 1328
Název: Proboha zadržte!
Zdroj: NN Ročník........: 0002/022 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Redakce Necenzurovaných novin navrhuje, aby televizní pořad Co týden dal byl prohlášen za mládeži nepřístupný a náležitě opatřený hvězdičkou, aby byl zařazován do pozdních nočních hodin. Zdůvodnění: pořad, považovaný omylem dospělými často za zábavný, je naopak mladistvým, často omylem, brán velmi vážně, zejména naleznou-li mezi vystupujícími někoho, kdo jim imponuje jako jejich vzor.

Příloha č. 1: Dopis ředitele základní školy z města N., z něhož citujeme: "Po vystoupení pana Ortmana, poslance ČNR za Levý blok, který na otázku, zda má podobný názor na občanskou neposlušnost a stávku jako s ním v poslanecké lavici sedící kolega z Levé alternativy, odpověděl, že je potřeba se na to zeptat Levé alternativy, došlo v naší škole k následující události. Žák J. Nehvizda na otázku učitele, co si myslí o názoru Jana Husa na církev, odvětil, že na to, co si o tom on myslí, bude nejlepší zeptat se Husových stoupenců. Dosud není jasné, zda žák Nehvizda nemyslí, anebo myslí a nechce to říct. Na poznámku učitele, že takhle to daleko nedotáhne, se zatvářil udiveně a pak řekl, že k takovému tvrzení nemá učitel žádný argument. O přestávce pak žák Nehvizda sepsal petici "proti honu na čarodějnice a diskriminaci některých žáků" a dal jej podepsat všem spolužákům, majícím rovněž z dějepisu nedostatečnou.

Výše jmenovaný učitel byl naposledy spatřen vzápětí poté, a to s hlavou ovázanou mokrým ručníkem, jak běží směrem k nádraží. Příloha č. 2: Žádost třídního učitele základní školy v městě M., adresované řediteli školy tři dny před zasláním definitivní výpovědi.

"Pane řediteli, nemohu dál. Od chvíle, co televizí proběhlo první vysílání pořadu Co týden dal, učí se mi na naší škole velmi těžko, zejména na druhém stupni. Uvedu několik názorných příkladů.

Při zkoušení z matematiky žák J. P. začal odříkávat látku ze sudokopytníků. Jeho soused po téže otázce spustil cosi o chovu koček. Na otázku, kdo to byl Hannibal, odpověděl žák 7. b, že to bude nejspíš nejlíp vědět Hannibal sám a při hodině české gramatiky odpovídal jiný žák rusky. Včera při zkoušení napoleonských válek žák u tabule hovořil o pěstování melounů a v písemné práci na téma "zeměpisná podnebí" několik žáků shodně, i když každý samostatně, popsalo velmi podrobně parní stroj. Vážený pane řediteli, žádám o zdravotní dovolenou z důvodu naprostého psychického vyčerpání. S úctou J. V."

Pod textem je čísi rukou připsáno: Nevyhovět! Žádostí příliš mnoho!

O škodlivosti pořadu Co týden dal na naši mládež a na zdraví učitelského sboru hovoří celá řada dalších dopisů od rodičů a přátel školy, které pro nedostatek místa nemůžeme otisknout. Ale jedna věta se sem ještě vejde.

Proboha, zadržte, dospělí ledacos vydrží, školních dítek však ušetřte.

Jitka Studničná