--------------------------------------------------------------------------------
Autor: -pp- č.: 1329
Název: Registr svazků
Zdroj: NN Ročník........: 0002/022 Str.: 024
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V souvislosti s publikovanými seznamy StB se na nás obracejí lidé, kteří v seznamech našli své jméno, co mohou udělat na svou obhajobu. V první řadě by měl parlament přijmout zákon, který by všem občanům umožnil nahlédnout do spisů, které na něj StB vedla. "Jsem bývalým politickým vězněm," píše Jindřich Kvasnička z Vilémovic, "který jako sedmnáctiletý student hodonínského gymnázia měl ke komunismu výhrady a "zapadl" poprvé v roce 48. Jelikož se komunismus nezměnil, zapadl podruhé v roce 50. Propuštěn na podmínku na vánoce 62. Rozsudek navzdory návrhu trestu smrti zněl pro věk blížící se věku mladistvému na ŢpouhýchŢ 22 let. Prošel jsem přehršlí věznic českých, z nichž primát držela pardubická "Libuše". Vyučil jsem se horníkem na Slavkovsku a Jáchymovsku, ne krátký čas mi byl trestní tábor ŢLŢ domovem a Ţvěž smrtiŢ pracovištěm. Pevná - Valdice mi vyšly vstříc III. odd. Zobal jsem socialismus z nejnižšího dna a teď jsem se dozvěděl, že jsem uveden na seznamu agentů pod číslem 31447 a krycím jménem Jiří. Vážení pánové, na základě Vaší výzvy o Ţstudiu bolševických praktikŢ, Vám posílám návrh, či vlastně prosbu, abyste se ujali vysvětlení mého případu. Na anonymitě v žádném případě netrvám."

"Počátkem roku 1977 jsem byl povolán k výslechu na StB," píše historik MF, který nechce být uveden plným jménem. "Po několika výsleších jsem vyjádřil údiv, že sférou zájmu Státní policie je sledování nositelů opozičních názorů, když stále na vedoucích místech jsou lidé zatíženi kolaborací z období nacistické okupace. Jako historik moderních dějin to mohu doložit. Na základě této mé poznámky jsem byl vyšetřovatelem vyzván, zda bych jako historik protifašistického odboje vypracoval seznam odbojových skupin a seznam konfidentů gestapa. S tím jsem souhlasil a podepsal. Asi po deseti dnech si dva příslušníci přišli na mé pracoviště tuto analýzu z období nacistické okupace vyzvednout. Naznačili mi, že by z jejich strany byl zájem o další spolupráci v oblasti historie i po r. 1945, což jsem striktně a jednoznačně odmítl. Byl jsem vyzván, abych vlastní rukou napsal prohlášení, že odmítám s StB spolupracovat. To jsem za přítomnosti obou vyšetřovatelů napsal a již jsem se s oněmi příslušníky do dnešních dnů nesetkal. Nesetkal jsem se ani s jinými činovníky této organizace."

"Vážená redakcia, vo Vašom dvojtýždenníku som získala možnosť oboznámiť sa s ŢuvedomelýmiŢ, ale aj nešťastnými občanmi nášho štátu," píše M. R. z Košic. "Som presvedčená, že ste správne postupovali, keď ste zoznamy zverejnili. Tým spolupracovníkom ŠtB nikdo ubližovať nebude, všetko časom zovšednie a sa zabudne, ale nie je nijaký dôvod, aby boli opäť v čele národa, či štátu. Tí čestnejší sa stiahli do úzadia a tí menej čestní si vymýšľajú pohádky na ospravedlnie svojich činov. Na môjho manžela bol robený nátlak zo strany ŠtB, aby sledoval kolegu, ale odmietol to. Na mojich bratov, po Ţjáchymovskej rekreáciiŢ (6 a 13 ročnej) taktiež vyvíjeli nátlak na spoluprácu, ale taktiež odmietli. Samozrejme, že nemali na ružiach ustlané. Neodsuzujem tých slabých, nemám na to žiadne právo, a ani nikto z nás. Odsuzujem tých, čo udávali z potešenia, zo závisti, z pocitu nutnosti ubližovať iným, z pocitu aspoň v niečom byť dôležitými. A hlavne tých, čo takýto systém zaviedli a spoluobčanov do neho vťahovali. Skonštatovala som však, že zoznam spolupracovníkov ŠtB nie je kompletný, chýba tých 79.248 spolupracovníkov v kategórii dôverník. Rada by som byla informovaná, či ich taktiež zverejníte a kedy. Ak sú zoznamy nekompletné, je to nespravodlivé vôči tým, už zverejneným spolupracovníkom ŠtB."

Karel Kalenda, který dnes žije v Kanadě, se našel na seznamu StB a to ho vedlo k tomu, že podal žalobu proti ministerstvu vnitra. Píše v ní: "Jsem si 100 % vědom toho, že ani ve vězení, kde jsem si odpykával trest souzený Státním soudem, tak ani v civilu jsem žádnou spolupráci nepodepsal. Pravý opak je pravdou, že když jsem se v r. 1966 oženil a přestěhoval k mé manželce do Zlína, byl jsem trnem v oku StB Zlín. Ne jenom to, že každý týden se informovali u mého vedoucího, o čem hovořím, s kým se stýkám a jak se chovám, ale nejméně jednou měsíčně na mne čekali před podnikem a člen StB se mne snažil získat ke spolupráci. Končilo to vždy mým rozhořčením, poněvadž jsem nebyl ochoten za špinavé peníze zrazovat druhé a pošpinit svou čest, za kterou jsem si odpykal plných 14 let v komunistických kriminálech."

"Vážená redakcia, dnes som dostal anonym s textom: ŢSte agent ŠtB pod číslem 070147 308 710 a názvom Hagara. A už Biľakovi daj pokoj.Ţ V rokoch 1990-1991, aj teraz som napísal viacero kriticko-historických príspevkov o Vasilovi Biĺakovi. Odmenou mi byli vyhrážne anonymy. Teraz - po Vašom zverejnení zoznamu - dostal jsem pre zmenu tento. Pomáhate tým probiľakovcom a tvrdým lavičiarom, nie debolševizácii, lež neoboľševizácii. Verím, že to uverejnite, za čo Vám ďakujem. S pozdravom

Andrej KAPUTA, Svidník"

(Že by se tajemník ÚV KSČ dal do psaní výhrůžných anonymů?, pozn. red.)

Petr Los z Olomouce nám zaslal svůj názor na zveřejnění seznamů v několika bodech:

"1. Komunistický režim se opíral nejen o Slánské, Novotné, Husáky a Jakeše, ale o desetitisíce drobných kolaborantů, z nichž nejnebezpečnější byli ti, kteří kolaborovali tajně a před námi se tvářili jako nepřátelé vládnoucího režimu. Lidé, kteří byli po 40 let obětí jejich činnosti, mají právo přinejmenším se dozvědět jejich jména.

2. Lze souhlasit, že malá část ze spolupracovníků StB se jimi stala na základě nepříznivých okolností. Je ovšem pravdou, že každý si ve svém okolí vytváří o své osobě vlastní obraz. Skutečnost, že byl eventuelně spolupracovníkem StB, se v případě, že jde o slušného člověka, dá pominout. Ve většině případů však dokreslí dosud málo výrazné negativní rysy dotyčného.

3. Každý, jehož jméno se ocitlo na seznamu, má možnost veřejně sdělit, jakých metod bylo použito k jeho získání pro spolupráci. Mohl by tak přispět ke zneškodnění podstatně nebezpečnějších osob činných v StB.

4. Zveřejnění agentů komunistického gestapa je jediným konkrétním opatřením, které bylo provedeno proti jednotlivcům. Zůstaly-li ušetřeny Ţvelké rybyŢ, pak to není chybou těch, kteří zasáhli ryby malé, ale těch, kteří velké ryby ušetřili."

-pp-