--------------------------------------------------------------------------------
Autor: (sigi)
Název: Nad jedním dopisem
Zdroj: NN Ročník........: 0002/023 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Z časopisu našich exulantů POLYGON, který je u nás k dostání bohužel jen v Brně (prodejna LD na Běhounské) a Praze, předkládáme našim čtenářům dopis jednoho z těch, co se do své vlasti neprozřetelně vrátili. Své poznatky vyjádřil takto: Vážení krajané, exulanti či emigranti, nevracejte se do vlasti, nečeká vás tam nic dobrého. Nikdo o vás nestojí (jen o ty dolary), setkáte se jen s neochotou bývalých komoušů, nevraživostí a závistí. Co povídal pan prezident, když nám v Torontě mazal med kolem huby, to byly jen řečičky.

Kromě toho je tam další zakopaný pes. "Devizový zákon!" Podle toho čs. občan, který se natrvalo vrátil, se stává "devizovým tuzemcem" a je podle zákona povinen přivést a přihlásit veškerý devizový majetek v cizině získaný nebo nabídnout čs. bance k odkoupení za koruny. Vše, co jste svou prací, pílí, schopnostmi, mnohdy za těžkých podmínek, vydřeli, jste povinni nabídnout státu. Všichni nemakačenkové, flákači, nedoukové a poserové to žádají. Mají to odůvodněné, dokonce parlamentem schválené a odhlasované. Důvod je přece jasný a v této zemi všeobecně uznávaný. Oni přece chodili do schůze, školení, do májových průvodů, oni zůstali sedět na zadku u svých korýtek, oni za nás trpěli.

Svůj majetek dostanete nazpět po 40letém drancování v hrozném stavu a bude vás stát velké peníze ho opravit a dát do provozu. Ale žádná banka vám v ČSFR nepůjčí, protože tentokrát nejste správný tuzemský podnikatel. Zaplatíte tedy v dolarech a vždycky se najde nějaký ničema, který vás udá, že jste porušil devizový zákon (to už se stalo). Před soudním stíháním, případně kriminálem, vás zachrání jen nový útěk, tentokrát emigrace ze sametového Česko-Slovenska.

Tolik dopis "devizového tuzemce". Co k tomu dodat? Odpověď by mohl a měl dát náš pan prezident, který tak vřele v roce 1990 zval naše emigranty k návratu do vlasti. Pravda, teď má, chudák, jiné starosti. O tom, že zákony, stvořené jeho dobrými kamarády P. Rychetským a snad nezničitelným Z. Jičínským, škodí nejen exulantům, ale i občanům této země, se obyvatelé této země už přesvědčili (naposled u tzv. zákonného opatření, týkajícího se družstevních bytů). Ve volbách to dali ostatně jasně najevo, včetně s. Jičínského, který se do parlamentu nakonec vetřel jen díky druhému skrutiniu.

Na obranu mých spoluobčanů bych chtěl jen poznamenat, že většina obyvatel ČSFR nesdílí výše uvedenou závist a snahu emigranty ožebračit. Nemohou za to, že emigranti při svém návratu musí jednat se sběří, která díky výše uvedeným pánům a jim spřízněných OHnutých setrvala na rozhodujících vedoucích místech. Vždyť oni sami na tuto skutečnost doplácejí s tím rozdílem, že nemají možnost utéci či někam se vrátit. Jiná věc ovšem je, že by s tím svinčíkem tady doma měli konečně sami něco dělat. Zločinecké zákony, založené na okrádání občana státem, se totiž vůbec netýkají jen exulantů, naopak daleko víc se týkají jich samých. Nezbývá než doufat, že se i průměrný čs. občan naučí myslet a dávat najevo své názory tak průzračně jasné, jako v případě výše citovaného pisatele, člověka, pro kterého je něco takového po několikaletém pobytu v opravdu demokratickém státě, samozřejmostí. Skutečnost, že OH ve volbách tak hanebně propadlo, se zdá být v tomto smyslu blýskáním na lepší časy.

Teď je na ODS, aby dokázala, že to s občanstvím a demokracií myslí opravdu vážně.

(sigi)