--------------------------------------------------------------------------------
Autor:
Název: KSČ versus vlasatci
Zdroj: NN Ročník........: 0002/024 Str.: 011
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

PRO DELEGÁTY XIV. SJEZDU KSČ

KSČ versus vlasatci

Předkládáme čtenářům dokument určený delegátům XIV. sjezdu KSČ v roce 1971, který ukazuje fantastickou idiocii minulého režimu. Zároveň s pobavením vyvolá tento dokument i mrazení - za lidsky nechutnou mateřskou starostlivostí Strany se zcela zřetelně rýsuje zločinná mašinérie totalitního režimu se selekcí lidí a absolutním nárokem státu (Strany) na jedince.

897/20

Informace

o průběhu a výsledcích opatření VB proti "vlasatcům" V září 1966 byla na celém území ČSSR provedena opatření proti některým negativním projevům určité části mládeže, reprezentované především "vlasatci". Z rozboru vyplývá, že problém "vlasatců" neexistuje izolovaně. Prakticky vždy se kryje zejména s problematikou kriminality mládeže, hlavně s výtržnictvím, příživnictvím a násilnými trestnými činy mladých lidí na určitém území. Oblasti činnosti "vlasatců" nejsou v teritoriu rozloženy rovnoměrně. Nejintenzívnější výskyt a působení těchto živlů je převážně v průmyslových centrech.

Během opatření bylo se zjištěnými a předvedenými "vlasatci" zahájeno vyšetřování pro přestupek v 335 případech, provinění v 522 případech a trestný čin v 551 případech. Z toho na 140 osob byla uvalena vazba. Nejčastěji se vyskytovaly trestné činy výtržnictví, příživnictví a krádeže všeho druhu. V menší míře šlo o ublížení na zdraví, útoky na veřejné činitele, vloupání, pohlavní zneužití a znásilnění.

Nemalá část pachatelů byla za podobný delikt již trestána, tj. má charakter recidivy. U provinění a přestupků převládalo porušování pracovní kázně, opilství a rušení občanského soužití. V blokovém řízení bylo v akci pokutováno 1249 osob v částce 52 575 Kčs. V průběhu příprav opatření bylo v celostátním měřítku evidováno a postiženo celkem 3 976 jedinců. Malý zlomek z tohoto počtu jsou dívky (87), vesměs trvalé společnice "vlasatců" v různých partách, z nichž plných 45 % je pohlavně nakaženo. U chlapců byly pohlavní choroby zjištěny jen v 19 případech, tj. asi půl procenta z úhrnného počtu.

Přibližně 40 % uvedených osob je nedospělých, 60 % ve věku 18 - 26 let a jen několik osob z celkového počtu bylo starších 26 let. Podle povolání je téměř 69 % dělníků s nižší kvalifikací nebo pomocných dělníků, asi 20 % učňů, 6 % studentů a zbytek ostatní povolání, jako úředníci, technici apod. Valná část osob má špatnou pracovní morálku (fluktuanti, absentéři nebo bez pracovního poměru). Z uvedeného rozboru je patrno, že ve značné míře jde o osoby s nižším stupněm inteligence.

Během akce asi 80 % mladíků si dalo upravit svůj zevnějšek, z toho asi polovina po pohovoru na součástech VB a druhá polovina po působení společenských organizací nebo složek. 397 mladíků bylo stříháno z rozhodnutí hygienika. 294 "vlasatců" odmítlo dát si svůj účes upravit.

Širokou veřejností a v naprosto převážné míře i ze strany rodičů "vlasatců" bylo opatření přijato příznivě. Pouze v ojedinělých případech se vyskytly kritické připomínky. Nejčastěji to bylo v souvislosti s programy v televizi - uváděni zpěváci Majer a Neckář - kteří svým zevnějškem výstřední účesy propagují. Před zahájením akce byl kladen důraz na získání potřebných podkladů pro diferencovaný přístup k řešení jednotlivých případů a na zachování všech zákonných norem. Tento pokyn byl porušen v jednom případě v Ostravě, kde byl neoprávněně donucen k úpravě účesu herec Jiří Cepek. Z případu byly vyvozeny příslušné závěry. Z rozboru výsledků je patrno, že ne všude se do opatření v plném rozsahu zapojily všechny ostatní složky, zejména ČSM, ROH, učiliště, internáty apod., přestože by v řešení tohoto problému měly sehrát prvořadou úlohu. Veřejná bezpečnost se v rozsahu svých možností rovněž plně zapojí, zejména na úseku prevence. K represívním opatřením bude přistupováno jen v krajních případech.