--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Mandler Emanuel
Název: Za socialistickou ústavnost
Zdroj: NN Ročník........: 0002/024 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 15.09.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Od závažného verdiktu, jímž Ústavní soud ČSFR přikázal vypustit z ş 260 trestního zákona obsah závorek, tj. konkrétní zákaz podpory fašismu a komunismu, ještě, pravda, příliš vody neuplynulo. Ale i z nevelkého časového odstupu je už dnes možné posoudit jisté souvislosti a formální stránku tohoto rozhodnutí. Stojí to za to: ten, kdo má aspoň trochu smysl pro logiku, si přijde na své. ş 260 tvoří po formální stránce dva výroky: první - obecný - stanoví, které druhy zášti (rasovou, třídní, národnostní, náboženskou) je zakázáno podporovat, druhý - v závorce - konkretizuje jako příklad takových hnutí fašismus a komunismus. Levicoví navrhovatelé, kterým ş 260 samozřejmě až do letošní novelizace vůbec nevadil, protože se konkrétně týkal jen fašismu, chtěli z textu paragrafu odstranit komunismus. Nejschůdnější se jim zdálo namítat, že příslušný text je v rozporu Listinou práv. A zde vznikla potíž: pokud by bylo uznáno, že vyjmenování komunismu jako konkretizace třídní zášti, je v rozporu s Listinou práv, muselo by se to vztáhnout i na třídní zášť jako takovou. To je snad až příliš zřejmé: třídní zášť nelze odtrhnout od komunismu a komunismus od třídní zášti.

Hlavní "žalobce" prof. Mečl je dobrý právník. Vzhledem k souvislostem, o kterých je tu řeč (že třídní zášť a komunismus nelze oddělit), podnikl útok proti paragrafu 260 jako celku. Bylo to velmi důsledné: jak jinak vylít dítě než s celou vaničkou? Právě do této operace se ovšem ústavnímu soudu nechtělo. Zákaz propagace národnostní, rasové a náboženské zášti je tak zakořeněn v obecném právním povědomí, že se ho ústavní soudcové báli vypustit. A tak dospěli k výkonu vskutku zvláštnímu: zjistili, že sám zákaz rasové, třídní aj. zášti je v souladu s ústavou, ale vyjmenování hnutí s touto záští nerozlučně spojených je protiústavní! A je to.

Ještě, že se zánikem federace zanikne také tento pozoruhodný ústavní soud. Dá se předpokládat, že by ve své jemnocitnosti odstraňoval přívlastek "komunistický" všude tam, kde by se prof. Mečlovi nelíbil. A tak bychom brzy mohli být nuceni psát o ...ckých táborech nucených prací, o ...cké diktatuře, ...cké cenzuře, ...ckém potlačování lidských práv. Pochopitelně, u strany samé (KSČM) by se musel zastavit i ústavní soud. Ta je na svůj komunistický přívlastek příliš hrdá...

Emanuel Mandler

(Český deník - 15. 9. 92)