--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kratina Jan
Název: Rozdělovníci a spojovníci rozvracejí demokracii
Zdroj: NN Ročník........: 0002/024 Str.: 020
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 27.07.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Jan Kratina Motto: Je velkou chybou sametového režimu,

že ti lidé, kteří dnes sedí na

bratislavském hradě, nesedí na

hradě Mírově

Dne 27. 7. 1992 se Vladimír Mečiar v budově FS sešel na tajné schůzce s českými levicovými politiky J. Horákem (ČSSDb), F. Trnkou (ZS), L. Dvořákem (ČSS). Mimo předsedy FS M. Kováče se schůzky zúčastnil R. Zelenay (HZDS) a bývalá ministryně kontroly K. Kořínková, přizvaná "moravským spojovníkom" federální politiky, který tu pochopitelně nesměl chybět také - panem Jaroslavem Šabatou. Přítomní, podle sdělení tisk. agentury ČSTK, dá se říci, že setrvali v delším srdečném rozhovoru.

O několik dnů později zahájil opět svoji tiskovou kampaň v deníku Národná obroda profesionální dezinformátor, "hrdina" "praní slovenských mozgů" Igor Cibula. Tentokrát vystoupil s projektem Česko-Slovenské unie jako svazku dvou svrchovaných států, spojených smlouvou maastrichtského typu.

Vzápětí na to HZDS motivované úzkostlivou obavou z přerušení jakýchkoliv svazků s ČR po rozpadu federace, rozeběhlo s Národní obrodou vstřícnou přípravu projektu o společné unii. (Podle ČSTK z 22. 8. 1992).

O budoucnosti Slovenska dnes rozhoduje prakticky již jen HZDS, které se však zatím neprojevilo ve vládních funkcích žádným obsažně zpracovaným dokumentem, včetně programového prohlášení vlády SR. Neexistuje zde jediná seriózní analýza ekonomické situace a neschopnost přizpůsobení se tržním podmínkám nahání strach i největším optimistům. Vládne tu pouze "hurá systém", nikoliv státotvoření, a proto katastrofa Slovenska je nevyhnutelná.

Vladimír Mečiar a jemu "spřízněné duše", jak se jeví, úplný rozpad společného státu, nechtějí. Bytostně cítí totiž potřebu pouze vytrapovat. A to z dvojího důvodu: 1) Nejsou ucelenými politickými, ale ani lidskými bytostmi, obdobné těm, jaké mohou dělat politiku v západních demokraciích. Tam jsou totiž vlivem vyspělého veřejného mínění a nezávislého tisku takoví lidé eliminováni na samý okraj politického dění. - Zde stojí zato připomenout V. Havla, který neudělal nic proto, aby využil své popularity a Mečiara a jemu podobné ráznými argumenty z politického dění vypudil.

Za 2) Protože jsou z důvodů i zneužitelnými jsou současní vládci Slovenska politickými nástroji někoho jiného. Jsou pouze lidmi s posláním do nestability, neboť sami jsou této nestability zdrojem. Mají chorobnou úzkost, že budou své moci zbaveni. Z těchto důvodů musí udělat vše pro to, aby demokracie na Slovensku byla potlačena. Proto také nemůže být V. Mečiar, jak medituje ve své recenzi Martin Komárek (syn W. Komárka - bzum, bzum), slovenským de Gaullem, ale opravdu mu zbývá být jen Miloševičem. Tak poměrně malá hrstka lidí stejně naladěných se může stát neštěstím pro milióny nepozorných občanů. Jestli si však Mečiara vystřízlivění Slováci jednou zavřou, nebo oběsí, jsem pro, aby to byla již spíše věc jejich než naše. Zachování za dané situace společného státu se však časem vystavujeme riziku občanské války mezi oběma národy, nebo, a to je méně hrozné - znovunastolení socialismu v Čechách.