--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Bošek Čestmír
Název: Sametová rehabilitace na vsi
Zdroj: NN Ročník........: 0002/024 Str.: 022
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1958 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Postup naší kryptokomunistické justice při posuzování neprávem uložených rozsudků spadajících do rehabilitací, je vskutku obdivuhodný. Jedním z mnoha případů, kdy byla rehabilitace odmítnuta, byla causa Anežky Ryndové ze Lhoty u Dolních Břežan. Okresní soud Praha-západ rozhodl v neveřejném zasedání konaném dne 22. 1. 1991 ve věci Anežky Ryndové, nar. 22. 1. 1914, trvale bytem Lhota 9, Dolní Břežany, takto: Podle ş 2 a ş 4 zák. č. 119/1990 se žádost zamítá:

Odůvodnění

Rozsudkem Lidového soudu trestního v Praze za předsednictví Jana Dědourka a soudců z lidu Václava Michálka a Ladislava Garoviče byla A. Ryndová odsouzena za urážku veřejného činitele podle - 180 tr. z. z r. 1950 k trestu odnětí svobody v trvání pěti měsíců. Zákon č. 119/90 Sb. se však na toto odsouzení nevztahuje. Ani ustanovení ş 2, ani ş 4. Soudu proto nezbylo, než zamítnout žádost ...

Příběh

Na počátku května 1958 v Borku, okr. Praha-východ urážela příslušníka PS VB Františka Mikloše, který byl činný v trestní věcí jejího syna výroky uvedenými v jeho výpovědi, tedy urážela veřejného činitele pro výkon jeho pravomoci. Výměrem Rady ONV Praha-východ v r. 1953 vystěhována z obce Lhota, okr. Praha-východ kulacká rodina obžalované do obce Borek na Jílovsku. Dne 1. 5. 1958 byla přistižena v této obci při výtržnostech skupina trempů, mezi nimiž byl i syn obžalované Antonín Rynda. Služebního zákroku ... zúčastnil se ... svědek Mikloš ... a byl pak napaden výhrůžkami ze strany Ryndovy, a proto bylo učiněno oznámení OZ VB npor. Josefu Pancovi v Jílovém a na to pak ... byl Antonín Rynda vzat do vazby.

Bylo to o jedné neděli počátkem května t.r. (1958, pozn. autora), kdy svědek Mikloš byl právě při služebním svém úkonu na železniční stanici v Jílovém, a kdy za ním přiběhla jeho žena uplakaná s tím, že dostala od obžalované svůj díl, kdy jí řekla, že jsou špiclové a udavači ... Na to, krátce po této neděli, stál jedenkrát svědek mezi dveřmi, vedoucími na dvorek jeho domku, žena přímo na dvorku a oba byli svědkem toho, když obžalovaná přišle pro svého malého (pětiletého - pozn. aut.) syna a volala na něho, aby šel domů, že "udali (t.j. Miklošovi) Toníka a aby neudali také jeho".

Obrana

Obžalovaná vinu popřela a na svou obhajobu uvedla ... že pokud na syna volala, vybídla jej, aby šel domů a dodala, že má dost jedné bolesti a nestojí o druhou ... její negativní obrana byla vyvrácena přesnou a určitou výpovědí svědka příslušníka PS VB Františka Mikloše, o jehož pravdomluvnosti nemá soud naprosto žádnou pochybnost. Svědek, tak jak jej soud poznal při hlavním líčení, působí ten nejlepší dojem a přesto, že potvrdil, že s obžalovanou již rok nemluví, a to z důvodů, které objasnil, nebylo na jeho vystoupení znát, že by byl proti obžalované nepřátelsky zaujat ...

Vzhledem k těmto okolnostem jevil se pak soudu svědecký výslech Zdenky Miklošové jako nadbytečný. Obhajoba, že napadený František Mikloš nebyl již při druhém útoku ve funkci veřejného činitele, ježto k přání své ženy této se vzdal, když byl vrátil průkaz a pásku OZ-VB je po názoru soudu pro otázku viny nerozhodnou ... obžalovaná má k tomu sklony, to je patrno i z útoku proti OZ VB Pancovi (viz zpráva o pověsti) ... a proto obžalovaná ani u hlav. líčení neprojevila doznáním alespoň snahu po nápravě, má soud za to, že toliko trest nepodmíněný tohoto výsledku docíliti může- ...

Odvolání

Při výměře trestu nalézací soud nepřihlédl ke všem hlediskům ş- 17 a 19 tr. z., zejména dostatečně nehodnotil třídní profil obžalované. Protože urážlivé výroky obžalovaná pronášela z třídního nepřátelství, snažíc se snížit vážnost orgánů VB a vyjádřit jim své opovržení ... Navrhuji proto aby napadený rozsudek byl zrušen ve výroku o trestu a obžalované uložen trest přísnější.

Okresní prokurátor: v. z. Dr. Juppa v. r. Třídní bod

Odvolací soud projednal v odvolacím líčení konaném dne 3. října 1958 odvolání obžalované Anežky Ryndové ... Podle skutkového zjištění soud prvé stolice zahájila obžalovaná Lindová proti shora uvedenému příslušníku PS-VB promyšlenou kampaň a urážela ho několikráte soustavně, což vedlo dokonce i k tomu, že se jmenovaný vzdal své funkce.

Za to byla obžalovaná odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání pěti měsíců ... navrhla, aby jí byl povolen podmíněný odklad výkonu trestu, případně aby jí byl uložen trest nižší. Své odvolání odůvodnila tím, že ... urážlivé výroky vůbec nepronesla, dále uvádí, že byla velmi rozrušena a rozčilena tím, že její nejstarší syn byl vzat do vazby a konečně má za to, že jí měl býti povolen podmíněný odklad výkonu trestu, ježto pochází z rodiny středního rolníka (9 ha, 10 sourozenců), že nikdy nebyla spoluvlastnicí kulacké usedlosti svého manžela, že je matkou čtyř dětí ve věku od 5 do 19 let a že trpí těžkým astmatem. ... Jednání obžalované je vysoce společensky nebezpečné ... i když soudem trestána dosud nebyla ... sňatkem s majitelem kulacké usedlosti a celým svým způsobem života se stala třídním nepřítelem našeho zřízení a postavila se na platformu nepřátelskou k našemu zřízení a své nepřátelství při každé příležitosti dávala najevo. Je nerozhodné při posuzování třídní podstaty a třídního zařazení obžalované, zda-li formálně byla spolumajitelkou kulacké usedlosti svého manžela, kterášto usedlost musela býti r. 1953 likvidována a obžalovaná se svou rodinou vystěhována do Borku, kde nyní její manžel pracuje na státním statku. Faktem jest, že celý způsob života obžalované a její postoj k dnešnímu zřízení byl takový, že ji nutno zařadit mezi třídní nepřátele našeho zřízení a že už i z toho důvodu je nutno pro její převýchovu uložení nepodmíněného trestu odnětí svobody.

Lidový soud trestní v Praze: Judr. Vojtěch Rudý

Post scriptum

Děkuji paní Anežce Ryndové, že i při svém věku svůj postoj ke komunistickému zřízení nezměnila a poskytla mi, prostřednictím svého syna materiály, které jsem citoval.

Poznámka: gramatické chyby v textech trestních senátů byly ponechány, zvýrazněné písmo autor

Čestmír Bošek