--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Maraczi Pepino
Název: Zpověď slovenského "emigranta"
Zdroj: NN Ročník........: 0002/024 Str.: 024
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Čtyřicetiletý fotograf, písničkář, žurnalista a redaktor Lidových novin a rozhlasu Svobodná Evropa, zatím ještě žije v Bratislavě. Dávno před listopadem byl prvním ze signatářů Hnutí za občanskou svobodu (HOS), pomáhal vydávat časopis Fragment K.. V listopadu 89 se sloka z jeho písně stala na Slovensku hymnou revoluce. Ivan Hofman. Co říká dnes?

"Shodou okolností, právě v den, kdy se diskutovalo o Ústavě Slovenské republiky a schylovalo se k jejímu přijetí, tak jsem balil věci a v den, kdy byla vyhlašována, jsem sledoval už její vyhlašování z Moravy. Velice mě zaujal ten okamžik, když po některých příspěvcích poslanců ve SNR jsem fyzicky cítil, jak mne přibývá sil a lépe se mi balíky balí. Byl jsem také překvapen tím, jak vlažně společnost tuto Ústavu přijala. Stále mám dojem, že lidi na Slovensku jsou zaskočeni z toho, jaký spád po volbách nabral vývoj situace. Je však nutné říci, že přesně takovému průběhu dali svoje hlasy již při parlamentních volbách. Myslím stále na to, jak charakterizoval období komunismu A. Solženicyn, když řekl, že diagnózou komunismu je rakovina. Pokud uvažuji o tom, jakou diagnózu má tato doba, tak mne jako nejvhodnější napadá výraz ztráta imunity - AIDS. Všichni v postkomunistických státech po těch čtyřiceti letech nemorálního života ztratili triviální schopnost rozeznat, co je pravda a co je lež, který slib lze splnit a který splnit nelze, a tím se vlastně stávají bezbranní vůči skupině demagogů, populistů, manipulátorů. Setrvačně přihlížejí tomu, co se s nimi děje. Že se tito lidé nestávají těmi, kteří dějiny vytvářejí, ale že jsou obětí dějin." ??? To znamená, že lidé na Slovensku jsou do něčeho vlečeni? "Když ty lidi vidím, jak si na jedné straně slibují úplně nereálné výsledky a jak nereálné sny mají v souvislosti se Slovenským státem, na straně druhé, když vidím, s jakým nezájmem a jak málo se chystají vložit svého úsilí a snahy do nově vznikajícího státu, aby ten stát nějak vypadal, tak jsem z toho smutný. Schází zde pozitivní vlastenectví a patriotismus, bez kterého ti lidé neradi platí daň, vyvážejí peníze do cizích bank, odjíždějí za prací jinam, unikají mozky a tak dál, tudíž tu schází takový pozitivní vztah k tomuto vznikajícímu státu. Lidé si skutečně myslí, že lze zvolit třetí cestu, a to: kapitalisticky žít a socialisticky pracovat. To je samozřejmě iluze a probuzení z této iluze bude velice tvrdé."

??? Kdybyste mohl zhodnotit nadšení v listopadu 89 a dneska, kdy nadšení lidí opadlo?

"Po každé revoluci přichází kontrarevoluce, to je dáno historií. Že se na Slovensku nedějí nějaké zjevné násilnosti, kdy moc uchopily síly s opačným znaménkem, tak důvod spočívá v tom, že po něžné revoluci přichází něžná kontrarevoluce. Ti, kdo vládli po dva roky předtím, nestihli udělat někomu zle, byla to měkká vláda a ten způsob, jak tuto vládu odstavit, byl adekvátně měkký. Ve všech posttotalitních zemích zůstala v lidech velice silná potřeba mít nepřítele. Zatímco v Čechách a na Moravě se podařilo vytvořit obraz nepřítele z komunistů, tak na Slovensku se podařilo nacionalistům vytvořit obraz nepřítele z Čechů a Maďarů. Na Slovensku se komunisté nestali hromosvodem lidového hněvu, ale jen zástěrkou, na kterou lze převést pocit selhání sebe sama. Málokdo je ochoten litovat své špatné minulosti a své zbabělosti a posléze hledá někoho, na koho by tu vinu svalil. Na Slovensku je mnoho lidí, kteří přijali myšlenku, že to jsou Češi, kdo je vykořisťoval a na které Slováci dopláceli. V Čechách zrcadlově existuje názor opačný, ale je to názor v racionální rovině, na Slovensku je tento názor iracionální. Jde spíše o emociální než matematické argumenty.

Já si pamatuji, jak se na náměstích skandovalo, že jsme jeden národ, na vystoupení maďarského studenta, kdy celé náměstí skandovalo maďarským pozdravem, a dnes, kdy na lidi dolehla těžká situace a musí sami za sebe rozhodovat, jsou velmi rychle odvedeni od vstřícného pojetí sousedů."

??? Věděl byste o někom na Slovensku, kdo je čistý a podle vašeho názoru by měl dělat politiku?

"Garnitura lidí, kteří se ukázali na tribunách a garnitura lidí, která v minulých dvou letech vstoupila do politiky, je jistým způsobem opotřebovaná a řečeno cynicky, odepsaná. A je to vlastně logické, protože oni již přicházeli k moci jako vláda oběti. Museli prostě řešit věci, u kterých nemohli získat žádné velké sympatie veřejnosti. Já mám dojem, že je vystřídala garnitura lidí, která v minulém období odpadla spíš pro neschopnost a přes HZDS se znovu vrátili vlastně do politického života. To je dočasná situace, taková ta budoucí politická garnitura skutečně slušných politiků vznikne v zápase o demokracii. Ten zápas o demokracii na Slovensku vznikne. Je těžké se dnes ptát na jména, ale bude to asi obdobný proces, jako byl v Maďarsku, kde vznikalo hnutí FIDES, dnes velice silné, solidní, hnutí mladých lidí, kteří odcházeli do zahraničí na studia a pak se postupně vraceli a jsou to profesionálové, špičkoví poslanci. Takovýmto bude vznikat na Slovensku taková demokratická, zřejmě konzervativní strana, která bude sdružovat nové lidi a já ten vývoj odhaduji na takových osm let."

??? Co byste vzkázal Čechům jako Slovák nebo jako občan ČSFR? "V té otázce už je zakódována odpověď. Já jako člověk, který dětství prožil v Praze, pak dvacet let žil tady v Bratislavě, a který teď z Bratislavy odchází spolu s rodinou, protože moje žena je Češka a po volbách konstatovala, že tady nechce žít, prostě nevím, jestli jsem ten pravý, kdo má někomu něco vzkazovat. Měl jsem spíše co do činění tady na Slovensku, ale v Čechách budu doma. Takže, co bych měl vzkazovat domů. Mým takovým osobním přáním je, aby to všechno, co existuje velmi silné mezi konkrétními Čechy a mezi konkrétními Slováky, mezi Čechy a Moravany, aby to přetrvávalo. Protože jedině na tom lze založit nějakou budoucnost daleko víc, než na nějakých ústavách nebo na tom, jestli to bude konfederace, volný svazek nebo nezávislý stát."

??? Sedíme v kanceláři Svobodné Evropy. Bude i nadále dotovat Kongres USA vysílání RFE?

"Svobodná Evropa bude vysílat nadále na stejné vlně. Snad dojde k tomu, že vysílání bude rozděleno v tom smyslu, že budou programy a relace pro Slovenskou republiku a pro Českou republiku." ??? Bydlíte na Moravě. Pokud by na Slovensku došlo k levicovému puči, vezmete dva kufry a odjedete?

"Dnes bych vzal pouze aktovku. I na Moravě jsem dočasně. Předpokládám, že se mi podaří najít byt v Praze. Je iluze být novinářem a žít na miniaturní vesnici, i když je to velice krásné a romantické, procházet se po sadu, ale zřejmě bych se tím neuživil. Zatím je to tak, že budu cestovat mezi Prahou a Bratislavou. Asi jsem spíš profesionál na tu slovenskou politickou scénu a nějaký čas se budu určitě ještě zabývat tím, co bude zde."

??? Takže díky za rozhovor.

V dubnu 1990 I. H. vydal desku LP písní s názvem "Verím, že se to dá...". Písně byly natočeny v soukromém bytě v Praze v dubnu a říjnu 1989. "Rok předtím, když si I. H. pozvala na pódium Joan Baez, běžel k smrti vyděšený ředitel Slovkoncertu ke zvukařskému pultu vlastnoručně vypnout mikrofon. Stihl to až po třetí sloce," napsal na elpíčko Vladimír Hanzel. Jeden verš z písní je: Po celej tejto zemi / podajme si ruky / neviery a strachu / už ozaj bolo dost/.

S Ivanem Hoffmanem rozmlouval Pepino Maraczi