--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Lorencová Jana
Název: Velmi vyspělý soudruh
Zdroj: NN Ročník........: 0002/024 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Velmi vyspělý soudruh Před časem byla veřejnost seznámena s případem JUDr. Josefa Kohuta, prvního zástupce ředitele KS policie pro severní Moravu. Výhrady k jeho práci v minulosti byly tak závažné, že nakonec vedly k jeho odstoupení ...

Jak jsme se přesvědčili, nejde o případ ojedinělý. Jedním z těch, u nichž lze pochybovat "o způsobilosti k výkonu funkce" u policie státu s takovým zřízením, které chceme mít, je i mjr. JUDr. Vladislav Szopa, náčelník ostravské dopravní policie.

Původním povoláním byl Vladislav Szopa dělník v Třineckých železárnách. Členem KSČ se stal v roce 1968 a po ukončení základní vojenské služby v rámci náboru nastupil do služeb ministerstva vnitra, aby pomohl zaplnit v té době značně prořídlé řady příslušníků SNB.

Jeho prvním pracovištěm bylo obvodní oddělení VB v Bystřici nad Olší, kam nastoupil jako výkonný příslušník. Zdržel se zde pouze rok a v jeho průběhu ještě absolvoval sedmiměsíční školu VB. Již k 1. lednu 1971 odchází do funkce výkonného příslušníka ke skupině vyšetřování dopravních nehod ve Frýdku-Místku. V roce 1974 je svým nadřízeným, kapitánem Hlavatým navržen na kádrovou rezervu do funkce náčelníka O-VB, případně DS-S VB.

V roce 1974 začíná studovat Vysokou školu SNB a ve druhém ročníku je vyznamenán "Za službu vlasti". Ve zdůvodnění, které je přiloženo, se krom jiného píše, že soudruh poručík Szopa v roce 1968 zcela pochopil hrozící nebezpečí ze strany pravicových živlů a schvaloval tedy příchod armád spřátelených států do naší vlasti. Když mu podepisuje v roce 1974 JUDr. Josef Kohut jako první zástupce náčelníka Krajské správy SNB návrh na udělení medaile "Za upevňování přátelství ve zbrani III. stupně", píše se v něm, že (v té době kpt.) Vladislav Szopa patří mezi soudruhy velmi vyspělé, s vyhraněnými politickými postoji a plně se ztotožňuje s politikou strany. Velmi úzce spolupracuje zejména s velením sovětských vojsk, kde je tato spolupráce a osobní aktivita sovětskou stranou vysoce hodnocena. Zvláště úzká a pravidelná je i součinnost JUDr. Szopy s velením sovětských vojsk v místech jejich dislokace, tedy v okresech Nový Jičín, Bruntál, Šumperk a Olomouc. V návrhu je velmi kladně hodnocena jeho spolupráce a součinnost se zmocněncem vlády pro záležitosti sovětských vojsk v ČSSR. Z těchto a dalších důvodů navrhuje JUDr. Josef Kohut, aby kpt. V. Szopovi byla propůjčena tato medaile a s jeho zdůvodněním souhlasí jak náčelník správy VB pplk. JUDr. Jiří Škarka, tak tehdejší náčelník KS SNB plk. ing. František Kincl. V pravidelném hodnocení pak v roce 1986 podepisují JUDr. Kohut, JUDr. Škarka a ing. Kincl, že JUDr. Szopa byl schválen předsednictvem KV KSČ do nomenklatury KSČ.

V tomto roce má Vladislav Szopa již medaili "Za službu vlasti", "Za zásluhy o obranu vlasti", "Za upevňování přátelství ve zbrani" a "Medaili SNB". Pokud jde o kázeňské postihy, stojí za zmínku stížnost, kterou v září 1986 podal občan z Dobré u Frýdku-Místku. V prostoru vojenského lesa v Dobré viděl několikrát civilní vozidlo, které, jak bylo zjištěno, užíval JUDr. Szopa. Do tohoto prostoru pak JUDr. Szopa přijel i služebním vozidlem značky B - 29 128. V době, kdy se pohyboval po lese, byly odtud slyšet výstřely. Šetření bylo uzavřeno s tím, že zde pan major z vlastní soukromé iniciativy prováděl obhlídku lesa. Kupodivu však byl potrestán za soukromé ujeté kilometry, potřebné, aby k této obhlídce došlo. Byly mu také zrušeny odměny za doprovod stranických delegací.

Z výpovědí svědků pořízených na jaře roku 1990, vyjímáme: "Na krajské správě VB byla téměř každý pátek ráno u mjr. Josefa Kohuta porada, které se pravidelně účastnili jemu podřízení náčelníci mjr. Szopa, kpt. Kukurák, mjr. Holub, kpt. Zajacová a mjr. Krutílek. Zde se pravidelně podávalo víno, vyjímečně i tvrdý alkohol. Někdy museli mít připravené sklenice, někdy se obsluhovali sami..."

Případ mjr. JUDr. Szopy projednávala v květnu 1990 občanská komise policie ČR v Ostravě. Doporučila, aby byl odvolán z funkce náčelníka dopravní policie s ohledem na jednoznačné postoje v uplynulých letech a aktivitu projevovanou při styku s jednotkami sovětské armády dislokovanými na našem území. Doporučila, aby byl přeřazen na jiné, méně odpovědné místo. Na tento návrh však nikdo z nadřízených nezareagoval...

Obsazení funkce náčelníka dopravní policie v Ostravě je v kompetenci ředitele Krajské správy policie ČR v Ostravě plk. Ludvíka Vaculky.

Jana LORENCOVÁ

(Převzato z Regionu)