--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Maraczi Pepíno
Název: Jedovatá státní bezpečnost
Zdroj: NN Ročník........: 0002/025 Str.: 016
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

zahájeno v roce 1971 stavbou vodního díla Dalešice. Jaderná elektrárna Dukovany (zv. výstižně JED) byla uvedena do provozu roku 1986 zapojením dvou bloků o výkonu 440 MW (megawattů). V roce 1987 byly zapojeny další dva bloky.

@DUKOVÁNKY = V září 1990 vyzval v elektrárně Dukovany předseda ZV ZO FOSE EDU pan Václav Krejčí své zaměstnance, aby poukázali na estebáky a komunisty v závodě, případně na další prohřešky lidí ve vedoucích funkcích. Nevím, kolik pan Krejčí informací získal a jak je hodnotil ředitel závodu EDU, který toto měl učinit do 16. 11. 1990. Mnoho úspěchů proti mafiii-chobotnici asi neměli, když se musí v místních novinách znovu upozorňovat na milicionáře Zdeňka Tomana, účastníka protiakcí LM v listopadu v Praze, kterého znají v JEDu (Jaderná elektrárna Dukovany) jako předsedu SSM, pracovníka OV KSČ a OV SSM a který dnes (přes vedoucího bytového hospodářství) je vedoucím hotelu Atom v Třebíči. Článek vyšel letos v létě a jeho autorka Alena Rozmarýnová se asi těžko dočká odpovědi od personálního náměstka JE Dukovany - ing. Františka Ryneše.

@DUKOVÁNKY = Jedno je však jisté: v třídílném seznamu Spolupracovníků StB, které naše redakce vydala, že nejdříve našlo 26 pracovníků elektrárny, po dohledání je jich zatím 29. (K nim je nutno připočítat trochu sporné případy u dalších třech zaměstnanců). Když je ředitel ing. Krenk svolal do klubovny hotelu Atom, aby jim referoval, že lidé pod nimi nechtějí pracovat, postavil se ing. Kubica (krycí jméno Ferda) a prohlásil, že všechny, kteří pod nimi nechtějí pracovat, jednoduše vyhodí z práce.

@DUKOVÁNKY = Navštívil jsem jednoho ze seznamu, který se jeví podle svědectví okolí jako hodný člověk. Ing. Bořek Kykal, krycí jméno Dopita: "S ekonomikou ti estebáci prý neměli nic společného, vydávali se za hospodářskou kriminálku.

@DUKOVÁNKY = Každý vedoucí pracovník se musel vyjadřovat k problémům elektrárny. Když vznikly závady na zařízení - čím mohla být způsobana porucha třeba čerpadla, zajímalo je, zda závada byla technického rázu nebo byla způsobena lidmi. Až dodatečně jsme se dozvěděli, že to byla Státní bezpečnost. Jak dopadne moje lustrace, vám dám vědět."

@DUKOVÁNKY = Dnešní starosta obce Dukovany pan ing. Vítězslav Jonák měl také co do činění s elektrárnou: "Pracoval jsem tam u dodavatelské firmy, Škodovky 11 let. Se Státní bezpečností zkušenosti mám. Předvolali mne, protože jsem měl přízeň ve Francii, na KORD I., do budovy mimo ochranné pásmo elektrárny, kde byla hospodářská kriminálka i Státní bezpečnost. Myslel jsem si, že tam pracují jenom dva estebáci, ale bylo jich tam hodně. Jestli jich však bylo dvacet, či víc, to nemohu potvrdit."

DUKOVANY:

ENGINEERING INŽENÝRŮ

@DUKOVÁNKY =

@DUKOVÁNKY = Vedení elektrárny Dukovany se po listopadu nezměnilo, VUMLáci zůstali ve svých funkcích. Pouze náměstek pro jadernou bezpečnost ing. Šotola se odejel vzdělávat do USA, bývalý personální náměstek JUDr. Richard Urbášek zase provádí po elektrárně exkurze. Díky listopadu 1989 se ani ing. Lubomír Kalina nedostal včas do funkce tajemníka OV KSČ ve Znojmě. Nyní je vedoucím hospodářské správy. Náměstka Gajdoše vystřídal v roce 1990 Petr Sedlák. V JEDu také zůstal ing. Jaroslav Chrobák, který v dobách nedávných (za vlády jeho strany) byl poslancem ČNR za KSČ. Seznam bývalých komunistů, kteří v JEDu setrvali, je dlouhý.

@DUKOVÁNKY = Současný ředitel JED ing. Jan Krenk se snaží všemožně vybojovat vybudování meziskladu vyhořelého paliva, a není sám. Ve svém dopise z 10. září 1992, který je určen spolupracovníkům a zaměstnancům JEDu, pláče nad nezáviděníhodnou situací JE, do které se dostali díky chybné energetické politice, a nikde již není zmínka o tom, že ji také (nejen hlasováním) zcela nedávno budoval. Pan ředitel nezapomíná na papíře napadnout skupiny a hnutí, které malují před elektrárnou nápisy, vydávají údajně polopravdivé letáky a přesvědčují obyvatele v domácnostech, aby podepsali petice. Žargon stejný jako z let osmdesátých. Uvidíme, jaký jazyk bude používat v osobním rozhovoru, až se budu věnovat tomuto JEDU.

@DUKOVÁNKY = Ale o tom až jindy.

@PODPIS = Pepino Maraczi