--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Studničná Jitka
Název: Opozice prohrála, chaos nebude
Zdroj: NN Ročník........: 0002/029 Str.: 011
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Bez bývalých sládkovců by zákon neprošel ani v jedné sněmovně Po prvním neúspěšném hlasování o zániku federace se dohodovací výbor Federálního shromáždění rozhodl vkomponovat do návrhu tohoto ústavního zákona pasáž, podle které nejdůležitější články zákona nabudou účinnosti teprve v případě, že zákon bude v republikách přijat buď referendem, nebo Národní radou, podle toho, jak se která republika rozhodne.

Na tento ústupek vládní koalice kupodivu česká levice nereagovala, takže nakonec pro tuto úpravu v ní nehlasoval téměř nikdo (přesněji 9 poslanců ze 75 ve Sněmovně národů ČR, ve Sněmovně lidu o málo více).

Při závěrečném hlasování o zákonu jako o celku bylo PRO ve SL 92 hlasů (potřeba 90), v SN ČR 45 hlasů (potřeba 45) a v SN SR 46 hlasů (potřeba 45).

Česká část SN přišla o hlas poslance ODS Jana Korgera, který v rozhodující chvíli odešel neznámo kam mimo budovu a hlasování se nezúčastnil. Lhostejnost pana Korgera mohla být tomuto zákonu osudnou, jeho chybějící hlas však nahradil Karel Mráček, bývalý člen SPR-RSČ, jediný ze čtyř bývalých republikánů, který patří příslušností právě k této sněmovně.

Dá se říci, že o existenci tohoto zákona rozhodli nakonec bývalí republikáni v obou sněmovnách vůbec, neboť další tři Mráčkovi kolegové, zasedající v SL, hlasovali rovněž PRO. Bez jejich hlasů by byl zákon ztracen i v této sněmovně.

Sládkova strana pochopitelně byla proti. Pan Sládek sám nebyl ani pro, ani proti, ani se nezdržel hlasování, prostě jen seděl v lavici a nehlasoval. Zřejmě zuřil. Jeho vlastní bývalí straníci pomohli svými cennými hlasy na svět zákonu, na jehož nepřijetí mu záleželo ze všeho nejvíc.

Jitka Studničná